Jelentõs versenyhátrányba kerül a magyar bor?
– Az új rendtatás részben áttér a terület alapú támogatásra, nagyobb részt azonban – az Uniós rendtartásban 1,3 milliárddal szereplõ összeget – a történelmi referencia alapján osztja ki, ez azt jelenti, hogy nem termelésarányosan, hanem annak arányában, hogy mennyi pénzt kaptak eddig. Azok az országok, melyek ebben az idõszakban nem voltak tagjai az EU-nak nem kapnak semmit. A támogatások felét így osztják el – hangsúlyozta Jásdi István.
– Mi nem a dél-európai országokkal szemben vesztettünk, hanem az alkohol lobbival szemben, melyik eddig a legnagyobb mértékben profitált az uniós támogatásokból. A borrendtartás forrásait eddig lepárlásra fordították, azoknak a szõlõknek a termését párolták le, melyet uniós támogatással létesítettek – emelte ki a szövetség elnöke.
– Magyarországon ma nyolcvanezer hektárnál több szõlõültetvény van, ez néhány éven belül százharmincezer hektárról csökkent ennyire, a tendencia folytatódásával ez is megfelezõdhet. Brüsszelben eldöntötték, hogy inkább Dél-Európában termeljék az asztali minõségû borokat, ne Magyarországon. Az új támogatási rendszerben a magyar borok 14 késõbb esetleg 20 forinttal fognak kevesebbet érni, mint a máshonnan származó borok, ez komoly versenyhátrány jelent. A támogatási szisztémának három szintje van, ami ezt érintheti, mindháromban valamivel kevesebbet kapunk. Ez összegezõdve eljuthat húsz forintig, ez pedig már nagyon komoly versenyhátrány – közölte Jásdi István.
Forrás:
dunatv.hu
http://www.dunatv.hu