Ismét egy nagy létesítménnyel gazdagodhat Tokaj
Mint arról többször beszámoltunk a Tokaji Zsinagógából az EU Phare programja keretében létrejöhetett a Kulturális Konferencia Központ, melyet egy év elteltével a volt templom mellett követett a Paulay Ede Városi Színház felépítése. A Színház mellett 18 család kilakoltatásával ott árválkodott egy nagy alapterületû, alápincézett, kétszintes épület. Ide álmodta meg a város, hogy az Európai Világörökségi Borvidékeket bemutatja, hiszen ezen rangos tájak európai bemutatásáért nagy tülekedés folyt a tagországok között.
A Tokaji bor és a lobby tevékenység meghozta a sikerét, hiszen olyan borvidékek jelennek meg interaktív módon a kulturális intézmények mellett, amelyekrõl az átlag ember nem is hallott, leszámítva a szûkebben vett szakmát.
Ha van a Tokaji bornak elismerése, a számos aranyérem mellett, akkor ez a létesítmény az. Tokajban 7 világörökségi borvidék jelenik meg a borkultúrájával, az épített és természeti örökségével, szokásaival és kiszerelésével.
Természetesen a ház nem is töltené be a szerepét, ha ezeket a borokat csak interaktív módon lehetne megszemlélni. A pince jó alkalom lesz arra, hogy a színházból, vagy a hangversenyterembõl átránduló vendégek szembetalálják magukat a tokaji bor mellett francia, portugál, olasz, német, osztrák, svájci borokkal. De nem csak a kulturális létesítmények látogatói kereshetik fel ezt a világon egyedülálló létesítményt, hanem a turisták, a városban tartózkodó szálló vendégek, a fesztiválkatlan látogatói.
A monitorok pedig pillanatok alatt elviszik a vendéget a Loire menti kastélyokba, a gyorsfolyású Rajna meredek hegyoldalaira és természetesen Tokaj-hegyalja csodálatos tájaira, idegenforgalmi és borászati nevezetességeire.
A látogató minden bizonnyal nem fogja tudni – akár napokig – abbahagyni az képzeletbeli utazást, mert a monitorok és a többnyelvû kalauz, újabb tájak felkeresésére fogja felkínálni magát.
Ezzel a beruházással azonban, nem csak három nagylétesítmény együttese épült fel, hanem egy kulturális, barnamezõs tömb rehabilitáció, amely komoly kihívás elé állította a tervezõt és a mûemlékes szakembereket.
Ha a létesítmény felépül, Tokajnak egy olyan átjárható kulturális központja jön létre, amelynek a szabadterületei kínálni fogják magukat a szabadtéri játékokra, pihenésre, stb. S az átgondolt várostervezõ munka eredménye, hogy ehhez az objektumhalmazhoz fog csatlakozni Tokaj város-rehabilitációs projektje is , amely összeköti a Dózsa György utat, az Aranysas szállót (fõteret), a Szepesi utcát és a kulturális negyedet.
A Kulturális Konferencia Központot, a Színházat, s a most épülõ Európa Világörökségi Borvidékeinek Interaktív Központját Farkas Pál tervezte. Csoda, hogy a szakma ezt az egyedülálló kulturális tömb rehabilitációt, illetve egyenként a tagba tartozó létesítményeket máig nem fedezte fel és nem díjazta. Azt kell hinni, hogy a fõvárosi egyenes téglavonalak nagyobb becsben állnak, mint a mûemlékek (kivétel a színház) harmóniájának a megteremtése.
A többfunkciós létesítménycsoporthoz pedig a város-rehabilitációs tervet, a Széchenyi díjas Bodonyi Csaba álmodta meg egy Tokajra oly jellemzõ különös finomsággal.
A projekt adatai:
Pályázó neve – Tokaj Város Önkormányzata
Projekt címe – Világörökségi Bormúzeum kialakítása Tokaj városában
Pályázó által igényelt támogatás (Ft) – 492 065 000
Bizottság által javasolt
elszámolható összköltség (Ft) – 578 900 000
támogatás összege(Ft) – 492 065 000
támogatás mértéke (%) – 85,00%
A projekt befejezésének idõpontja, megegyezik a Fesztiválkatlanéval, 2011.
S, még egy nem elhanyagolható funkció, amit a hölgyeknek és a férfiaknak ajánlunk! Ebben az épületben kap helyet a Tokaji Borbarátnõk Társasága, akik megalakulásuk óta sokat tettek a borvidékünk megismertetése érdekében.
Forrás:
Borsod Online
http://www.boon.hu