Így kritizálják az Év Bortermelõje díjat
Hamarosan nyilvánosságra kerül az Év Bortermelõje cím 23. nyertese, akit idén is öt jelölt közül választ ki a Magyar Bor Akadémia. A jelölés lehetõségét mintegy 20 ezer borkedvelõ és szakember számára teszi lehetõvé a testület, a gyakorlat azonban az, hogy a jelöltek neve szinte sohasem változik, az öt jelölt közül négy mindig ugyanaz a személy a következõ évben, csupán egy új arc kerül az aktuálisan megválasztott borász helyére.
Ezt az „egyhangúságot” többen is észrevételezik, errõl szól például a Vinoport írása. A Pécsi Borozó egyebek között azt feszegeti, hogy ha 20 ezer címre megy ki a jelölõlap, akkor miért csak 750 voks fut be.
A Hozamkorlát blog szerzõje azt veti fel, hogy miért nem egyedül a kivételes borászi teljesítményt értékeli a díj?
Az InfoRádió bormagazinjának szerkesztõje interjút készített Zilai Zoltánnal, a díjat odaítélõ Magyar Bor Akadémia fõtitkárával. A kérdéseink tartalmazzák az összes kritikát, a válaszokban a fõtitkár kifejti a testület álláspontját. Kiderül például, hogy a borakadémia szerint ez egy átfogó szakmai díj, ahol nem egyedül a borok minõségét, hanem a jelöltek egyéb tevékenységét is figyelembe kell venni, például részvételüket a szakmai közéletben.
Zilai Zoltán kifejti azt is, hogy a magyar bor jövõje szempontjából roppant káros lenne, ha a szakma és a közvélemény kizárólag a csúcsborok fontos, de szûk mezõnyével foglalkozna. A fõtitkár beszél Gálné Dignisz Éváról és Borbély Tamásról is, arról a két jelöltrõl, akiknek a személye közvetve vagy közvetlenül felbukkan az észrevételekben.
Forrás:
Inforádió
http://www.inforadio.hu