Idén is olcsó lehet a szõlõ
A korai szõlõk fürtjei szépen növekednek, de a termelõk még nem sejtik, hogy mennyiért veszik át tõlük a termést. A felvásárlók is kivárnak, amit általában azzal indokolnak, hogy a többiek sem jöttek még ki az áraikkal. Évek óta megy a szokásos huzavona, de ritka az olyan év, amikor a szõlõsgazdák elégedettek lehetnek a felvásárlási árakkal. Általában jóval önköltség alatti a felvásárlási ár, még akkor is, ha hozzászámítják az állami támogatást. A mostani hírek szerint a felvásárlási árak várhatóan jóval a tavalyi alatt lesznek, 35-40 forintos kilónkénti árról is beszélnek.
– Az 1990-es években volt ilyen alacsony a szõlõfelvásárlási ár. A piac szereplõi részérõl korrektebb magatartás kellene, igaz akkor szerényebb lenne az egyesek haszna, de életben maradhatnának a szõlõtermelõk is – vélekedik Fülöp László kiskunmajsai szõlõsgazda. Az agrármérnök számításai szerint jelenleg egy hektár szõlõ mûvelési költsége kb. 550 ezer forintba kerül. Miközben több olyan tétellel sem számolnak mint az amortizáció, nem is szólva a biztosításról, pénzügyi kockázatról, banki hitelek kamatairól. Az ágazat résztvevõi közül a szõlõsgazdáké a legmagasabb költség, mégis nekik van legkevesebb hasznuk.
A kiskunmajsai szõlõsgazdák közül sokan beléptek a tiszakürti Tisza-Menti Szõlõtermelõk Szövetkezetébe, de a tapasztalatuk szerint nem lett jobb a helyzet, mivel az ágazat szinte teljesen kiszolgáltatott felvásárlóknak. Ha indul a szüret akkor a szõlõt nem lehet tárolni, azt vinni kell a feldolgozóba, mert kárba vész a termés. Ott pedig már a vevõ diktálja az árat, ráadásul gyakorlattá vált, hogy késleltetve, több részletben fizetnek a termelõknek. Ha borként próbálnak túladni a termésen ott sem jobb a helyzetük, mert a nagy tételben behozott, gyenge olasz borok felhígították a magyar piacot.
– Mi a megoldás? A termelõk is ezt szeretnék tudni, mert jelenleg csak a szõlõ kivágása, az ágazatból való kimenekülés látszik megoldásnak. Ez pedig hosszú távon senkinek sem jó! Több párbeszédre lenne szükség a felvásárlók és a termelõk között, de ez évek óta nem valósul meg. A termelõk nyitottak a párbeszédre, de nem az egyoldalú ultimátumokra! – érvelt a szõlõsgazdák nevében Fülöp László.
Forrás:
AgrárHírek
http://www.agrarhirek.hu