Hamvas-fürt díjat kapott a Prímási Borrend
„A Prímási Borrend éppen az isteni arcot igyekszik tükrössé, áttetszõvé tenni, üzenve, hogy ez a különleges érték a magyar bormûveltségben benne rejlik” – utalt egy Hamvas Béla-i bölcsességre Molnár Pál újságíró, a Hamvas-fürt kuratóriumának elnöke a Szent Adalbert Központban rendezett ünnepségen. Az elnök laudációjában kiemelte, hogy a Prímási Borrend a Szent Korona örök tartományaiban szervezi a borhoz kapcsolódó mûvelõdési értékek megóvását és sokasítását; valamint közvetíti a minõség feltétlen tiszteletét, és a bor iránti elkötelezettség gondolatát a társadalom számára.”
Mihály Gábor Munkácsy-díjas szobrászmûvész, a Hamvas-fürt kisplasztika alkotója azt hangsúlyozta, hogy a bormûveltség természetes része a derû, az olyanfajta emelkedett jókedv, amilyen Hamvas Bélát jellemezte a borról folytatott filozofálgatás közben. A nagy magyar íróról készült bronz kisplasztikát a szobrászmûvész nyújtotta át Lomnici Zoltán volt legfelsõbb bírónak, a Prímási Borrend alelnökének.
Molnár József, a borrend titkára, a Vinum Primatis Zrt. vezérigazgatója beavatta a közönségeket az esztergomi fejlesztési tervekbe. A prímási borpince 2010-re részben uniós forrásból Európa egyik legkülönlegesebb bormûvészeti központja lesz, boltíves termeiben és folyosóin nemcsak a szakma kiválóságait, hanem a nagyközönséget is fogadva. Ez az egyedülálló létesítmény nem „csupán” bort, hanem tanulási lehetõséget is kínál majd az embereknek.
A díjátadáson jelen volt Kovács Ákos, az Állami Számvevõszék elnöke mint a borrend tagja, s megjelentek a magyar borászat nagy alakjai, köztük Konyári János, a 2008. esztendei Év borásza, balatonboglári mester.
A Szent János napi díjátadáson Szarka Gyula, Ghymes együttes énekese Balassi és Petõfi költeményeinek megzenésített változatait énekelte el a népes közönségnek, dallammal kifejezve a régi igényt: „Jó borokkal töltett aranyos pohárok járjanak mi közöttünk.”
Nagy elismerést aratott a szentendrei Vincze László papírmerítõ mester díszoklevele; az iparmûvész egy XIX. századi, a történelmi Magyarország borvidékeit ábrázoló, merített papírból készült különleges térképet is adott az immár Hamvas-fürt bormûvészeti díjas Prímási Borrendnek.