Hálás köszönet
Volt diákok;
Szülõk;
Budafok lakói;
A Civil szervezetek;
A Borász szakma;
Budafok – Nagytétény Önkormányzat képviselõi,
Azért, hogy velünk tiltakozzanak iskolánk szétzilálása ellen.
A Soós István Borászati Szakközépiskola és Szakiskola közössége nevében
Dr. Urbánné dr. Huszár Klára
Beszédek
Jó estét kívánok Urbánné Huszár Klára vagyok a Soós István Borászati Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója
Tisztelettel és szeretettel köszöntök mindenkit:
Tisztelettel, mert idõt szántak ránk;
Szerettel, mert iskolánk itt maradásáért állnak ki mellettünk.
A Fõvárosi Önkormányzat, mint Fenntartó jelentõs reformot tervez a középfokú képzésben. Ennek következménye 20-21. iskola összevonása, tulajdonképpen bezárása.
Erre a sorsra jutna a 106 éves Soós István Borászati Szakközépiskola és Szakiskola.
A demonstrációnk célja kettõs:
1. Szeretnénk a döntéshozók figyelmét felhívni arra, hogy borászképzés egyedi és speciális jellegû.
2. A szülõk érezzék a kicsi iskola, a kicsi szakma összetartó erejét; elég erõsek vagyunk, és érdemesek arra, hogy a gyerekeiket ránk bízzák, ide adják továbbtanulni.
Természetesen az iskolavezetés is látja a problémát, és nem csak a Fenntartótól várja a megoldást. A kialakult helyzetre most is konkrét elképzeléseink vannak.
Terveink megvalósításához idõ kell. Azt kérjük a Fenntartónktól, hogy biztosítson számunkra legalább 2 évet. Ezen idõ alatt be tudjuk bizonyítani, hogy a borász szakmával összefogva sokadszor meg tudunk újulni.
A szakmánkból megkértem néhány neves borászt, hogy mondja el miért kell iskolánknak Budafokon maradni.e
Felkért hozzászólók:
1. KISS LÁSZLÓ A TOKAJI KERESKEDÕHÁZ RT. VEZÉRIGAZGATÓ, HEGYKÖZSÉGEK NEMZETI TANÁCSÁNAK ELNÖKE.
2. GARAMVÁRI VENCEL AZ ÉV PINCÉSZETE CÍM BIRTOKOSA A 2006. ÉV BORTERMELÕJE.
3. DR. KÁLLAY MIKLÓS EGYETEMI TANÁR, TANSZÉKVEZETÕ, CORVINUS EGYETEM BORÁSZATI TANSZÉKÉN.
4. MÁRKUS PÁL NYUGDÍJAS ISKOLAIGAZGATÓ, PROMONTORIUM BORLOVAGREND KANCELLÁRJA.
5. HORVÁTH CSABA A HEGYKÖZSÉGEK NEMZETI TANÁCSÁNAK FÕTITKÁRA.
6. DR. TERTS ANDRÁS A MAGYAR BORRENDEK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉNEK ELNÖKE.
7. MÁTYUS IMRE SZAKOKTATÓ
8. 10/A. VERS ERDÉSZ MÓNIKA, GÁRDONYI TÜNDE
9. TANULÓ – BATA EDINA, 11/A. A tanulók véleményét tolmácsolja.
10. KOMÁROMI BALÁZS VÉGZÕS DIÁK, NYILATKOZAT FELOLVASÁSA, ÉS TILTAKOZÓ LEVELEK ÁTADÁSA.
KÉRDEZEM…
Kérdezem én:
Van joguk ezt tenni?
Elvenni ami a miénk?
Megtehetik ezt?!
Kérdezem én:
Van joguk szétzúzni álmaink?
Elvenni boldog perceink?
Megtehetik ezt?
Válaszolod Te:
Nincs, nincs joguk!
S ami a miénk, azt megõrizzük.
Nem tehetik!
Válaszolod Te:
Álmainkat mi álmodjuk,
Boldog perceinket mi éljük,
Ezt nem tehetik!
S mi mind együtt:
Az iskola a miénk.
Megõrizzük, mert szeretjük.
Nem tehetik!
S mi mind együtt:
Iskolánk jó hírnevét,
Büszkeségét nem,
NEM VEHETIK EL!!
Gárdonyi Tünde – Erdész Mónika 10/A
Kedves Barátaim!
Az iskola diáksága nevében köszöntök mindenkit és köszönöm, hogy itt vagytok.
Egyik szemem sír, a másik nevet. Nevet azért, mert örömmel tölt el, hogy ez a demonstráció ennyi embert megmozgat és sír azért, ami miatt ma itt vagyunk. Hidegzuhanyként ért minket szertett iskolánk bezárásának híre. 2 hete libabõrösek vagyunk, akárhányszor eszünkbe jut ez a számunkra felfoghatatlan döntés. Fájdalom, szomorúság, felháborodottság, tanácstalanság mind együtt van jelen érzéseinkben, gondolatainkba. Csak egy kérdés forog a fejünkbe: MIÉRT?! A választ nem tudjuk. Egy dolog azonban biztos, a végsõkig harcolunk, hiszen maradni akarunk és maradni is fogunk!
Iskolaválasztásnál a biztonság fontos dolog, de nem mindegy, hogy milyen áron. A tömegtermelõ iskolák nagy részében a diákok épségére a kapuban álló biztonsági õrök vigyáznak. Nálunk erre nincs szükség. A mi iskolánk egy kis iskola, ahol ezt a feladatot az ódon falak és a kedves portás nénik látják el. Ebbe az iskolába, melybõl borászgenerációk kerültek ki, az ország minden tájáról járnak diákok (Alföld, Tokaj, Mór, Villány, Sopron), sõt még külföldiek is vannak. Mi mind azért jöttünk ebbe az intézménybe, mert borászok akarunk lenni. Rajtunk a sor, hogy tovább vigyük a családi hagyományokat. De ha iskolánk kapuit bezárják álmainktól, vágyainktól, kitûzött céljainktól fosztanak meg minket. Ezt nem hagyhatjuk!
Emberek vagyunk, tele érzésekkel, nem bábuk, akiket az állam kénye kedve szerint rakosgathat egyik helyrõl a másikra. Fiatalok vagyunk és tapasztalatlanok, de szemünk nekünk is van, és bármennyire hihetetlen a szitán mi is átlátunk. Ezért most kérdem én: Mivé akarnak minket formálni? Egy tömegiskola tömegtermékeivé, akik elfogyasztják a mai világ összes szemetét, Mi nem ezt akarjuk! Nem akarunk integrált szakiskolai központok tömegtermékei lenni! A mostani döntéshozók talán elfelejtették vagy nem is ismerik az almamáter fogalmát?! Egy iskola nem lehet csak az ismeretek átadásának a helye. Mi ezt az iskolát akarjuk, amelynek vannak hagyományai, van neve és sugároz egy szellemiséget.
Ha ezt az iskolát bezárják, mi dákok sokat veszítenénk, és itt most nem a VI. kerület és a tangazdaság közötti ingázásáról lenne szó. Mindenki szeret ebbe az iskolába járni, szeretjük a mostani tanárainkat, megbízunk bennük, velük akarunk maradni! Bele se merünk gondolni abba, mi lesz velünk, ha mennünk kell. Barátokkal, megértõ, segítõkész tanárokkal, kedves emberekkel és egy biztonságot nyújtó intézménnyel lennénk szegényebbek. Az állam rólunk dönt, de nélkülünk! Hol itt az igazság?
Minden reggel rettegve kelünk fel, félve sétálunk végig iskolánk folyosóin, összeszorult szívvel tekintünk végig a biztonságot nyújtó falakon. Félve lépjük át osztályaink küszöbét, félve nézünk körül az ismerõs arcok között, hiszen nem tudhatjuk, mikor látjuk õket utoljára. Össze vagyunk zavarodva. Tehetetlennek érezzük magunkat, mégis mindent megteszünk!
Ezért hát búcsúzóul még egyszer leszögezném az iskola diákság nevében, hogy a Soós István Borászati Szakközépiskolát nem zárhatják be! Ezt nem engedhetjük! Mi mind maradni akarunk és …maradni is fogunk!
Bata Endina 11/A.
Korábban
Tüntetés a Soós-ért 2007-02-02