Formálódik a borreform az unióban
A reform szükségességével minden tagország egyetért, ám a kivitelezés módjában már éles ellentétek tapasztalhatók. Elsõsorban a nagy bortermelõk, mint Franciaország, Spanyolország vagy Olaszország nem akar lemondani az alkohollepárlás támogatásáról, míg Magyarország más tagállamokkal együtt nem a tõkekivágásban, a szõlõterület drasztikus csökkentésében látja a kiutat, hanem a szerkezetváltásban – fejtette ki Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára.
Magyarország 5000 ezer hektár szõlõ kivágására kapott kvótát, s ebbõl 3600 hektárt már kivontak a termelésbõl. Elsõsorban olyan területeken szüntették be a tevékenységüket a gazdák, ahol a hektáronkénti 2 millió forintos uniós támogatás megfelelõ ösztönzõnek bizonyult.
A magyar termelõknek a szerkezetváltás során elsõsorban a minõségi bor érlelésére kell törekedniük, különösen ami a hazai, õshonos fajtákat illeti. A tömegtermelésnek is megvan a helye a piacon, ám azzal számolni kell, hogy a jelenlegi évi 60 ezer hektoliteres import, ami ma még nem zavarja a hazai borforgalmazást, idõvel jelentõsen növekedhet. A jó minõségû dél-amerikai, dél-afrikai, de akár az olcsó spanyol, olasz borok is éles versenyt támaszthatnak a hazai pincészeteknek. Ezért csak azoknak érdemes ebben a kategóriában próbálkozniuk, akik hektáronként legalább 20 tonna termést képesek betakarítani, s megfelelõ hatékonysággal, korszerû technológiával, alacsony költséggel állítják elõ ezeket a borokat.
A hazai termelõknek elsõsorban minõségi fehérborokkal van esélye a sikerre – vélekedett Horváth Csaba. Természetesen a versenyképesség elengedhetetlen része a marketing, ami sajnos Magyarországon szinte elhanyagolható. Az összesen 15 ezer hektár szõlõvel rendelkezõ Csehország évi 1 milliárd forintnak megfelelõ összeget költ borai népszerûsítésére. Magyarországon másfél éve nem sikerült megoldani a literenként 8 forintos jövedéki adó helyett bevezetett hozzájárulás beszedését. A becslések szerint évi másfél milliárd forint nagy részét pedig a bormarketingre lehetne fordítani. Ehhez azonban szükség lenne jogszabály-módosításra, amire hosszú ideje hiába várnak a borászok. Az elmúlt két év viszonylag kisebb termése miatt a hazai borpiacot nem terheli jelentõs készlet. Várhatóan idén is 3 millió hektoliter bor fogy majd itthon és a kivitel sem haladja meg az 500 ezer hektolitert.
Az eddigi téli idõjárás még nem okozott jelentõs károkat a szõlõben, hiszen nem ért véget a kényszernyugalmi állapot – említette Horváth Csaba. Az enyhe tél miatt azonban a kártevõk is nagyobb eséllyel élik túl ezeket a hónapokat, ezért tavasszal fontos feladat lesz a növényvédelem – figyelmeztetett a fõtitkár.
Forrás:
Népszava
http://www.nepszava.hu