Franciák helyett franciáké a Hétszõlõ
A hírt itt olvashattuk elõször magyarul, utóbb Kovács Tibor birtokigazgatónál érdeklõdtünk a részletek iránt. Az új tulajdonos mintegy 60 százalékban a Domaines Reybier – ide tartozik még a Ch. Cos d”Estournel és a Ch. Marbuzet –, 30 százalékban az Electricité et Eaux de Madagascar (EEM), a maradék a kisebb befektetõknél maradt. A vételárról nincs információnk, nem sikerült megtudnunk, mennyit ér ma Tokaj-Hegyalján egy 49 hektáros, kiválóan felszerelt birtok.
A Hétszõlõt 2007 márciusa óta árulta az alapító tulajdonos GMF, tavaly õsszel találtak vevõt, ekkor azonban a kisrészvényes, mintegy kétszázaléknyi tulajdonrészt birtokló EEM úgy döntött, él elõvásárlási jogával. A cégnek már volt érdekeltsége a borvidéken, õk telepítették be a Hétszõlõ melletti Lencsés-dûlõt, látványosan, szépen, és egy-két bort is készítettek pl. Kovács Tibor közremûködésével.
Az EEM késõbb bevonta az ügyletbe a Genfben élõ Michel Reybier üzletembert, aki az utóbbi években vette meg a fentebb említett két francia chateau-t, és hozta létre a Domaines Reybier-t. Az egyebek közt a szálloda- és az olajiparban is otthonos nagytõkés a kaliforniai Chateau Montelena iránt is érdeklõdött – 100 millió dollár fölötti vételárra vonatkozó utalásokat találtunk ez ügyben az interneten –, ám a bolt nem jött létre.
Üzletileg a Cos d”Estournel ügyvezetõ igazgatója, Jean Guillaume Prats irányítása alá kerül a Hétszõlõ. A birtokigazgató Kovács Tibor marad, de az utak kijelölésében szerepet vállal Dominique Arangoits, a St. Estephe-i Grand Cru Classé technikai igazgatója is, akit sokan ismerhetnek Magyarországon. Arangoits a 90-es években több évig hazánkban dolgozott, gyakornokként került a Disznókõhöz, vezérigazgatóvá küzdötte fel magát, visszatért Franciaországba, szõlész lett a Cos d”Estournelnél, majd megint emelkedett egyet.
Kovács Tibor elmondta, a héten is egyeztetnek Bordeaux-ban a teendõkrõl Pratsszal és Arangoits-val. Az új tulajdonosok a borok minõségét és a pincészet felszereltségét megfelelõnek találták, a legfontosabb céljuk, hogy növeljék az exportot. A birtokigazgató elárulta, évi 1500-2000 hektoliteres termelésükbõl a kivitel nem éri el az 50 százalékot, ezen az arányon nagymértékben változtatnának. Vannak értékesítési gondjaik, az évjáratonként készülõ 60-80 ezer palack aszúból átlagosan 40 ezret bírnak eladni. Most a 2001-esekkel vannak a piacon, holott már 2004-nél kellene tartaniuk – ismerte el Kovács Tibor. A száraz és a késõi szüretelésû borok kipörögnek, ezekbõl nincsenek beragadt készletek.
A Tokaj Hétszõlõnek 49 hektárnyi termõ szõlõje van, egy kisebb terület még betelepíthetõ. A birtok mérete annyiban módosul, hogy az EEM-féle Lencsés-dûlõ Kft. hat hektárját értelemszerûen integrálják.
Forrás:
Albert gazda
http://albertgazda.blog.hu/