Francia tõke a szõlészetekben?
A héten immár szerzõdéskötési szándékkal jön vissza Siklósra az a francia delegáció, amely az elmúlt fél év során igyekezett feltérképezni a dél-baranyai borvidéket. Verbói Lentulay György magyar származású francia üzletember elmondta, az üzletkötés terén fõként a borforgalmazásra helyezõdik a hangsúly, ugyanis Franciaország egyik legnagyobb cége, az Albert Bichot Maisson Fondee – amely a világ szinte minden pontján bonyolít forgalmat – Siklóson kívánja kiépíteni közép-európai központját. A francia borászati szakemberek úgy vélekednek, ez az utolsó pillanat, hogy Magyarország uniós csatlakozását megelõzõen még a balkáni piacra is kijutást biztosítsanak maguknak.
Dr. Arif Jamal, az Albert Bichot Maisson Fondee külkereskedelmi igazgatójának elmondása szerint több olyan bor is található a vidéken, amelyet a francia borok társaságában be lehet vezetni a világpiacra. Az biztos, hogy a logisztikai bázist a forgalmazáshoz a siklósi ipari parkban kívánják kiépíteni a francia befektetõk. Tóth István, a park tulajdonosa elmondta, cégével a tárolásról folytattak tárgyalásokat, de szó esett a nedûk szállításáról is.
A legutóbbi látogatás alkalmával a franciák a borvidék olyan gazdáit keresték fel, akik legalább 50 hektáros szõlõterülettel rendelkeznek. A tárgyalások során felmerült, hogy több tulajdonos is 49 százalékos részarányt adna egy vállalkozásban a francia félnek, ám az csak a hét közepén derül ki, valóban megszülethet-e a megállapodás az együttes munkáról.
A mezõgazdasági szakemberek szerint emellett egyre nagyobb az érdeklõdés a hazai szõlõültetvények iránt is, hiszen saját birtokkal a külhoni feldolgozó nem függene a beszállítóktól. A jogszabályok szerint viszont az EU-csatlakozás után 7 évig tilos a külföldiek mindennemû földvásárlása, ez alól azonban kivételt kaphat az a magánszemély, aki legalább 3 éve letelepedett az országban, és agrártevékenységet folytat – így elvileg a várakozási esztendõk lerövidülhetnek. Aki pedig elõbb jut be a piacra, mindenképp elõnybe kerül.
Az mindenesetre tény, a francia kapcsolat a helyi gazdák körében kedvezõ fogadtatásra talált. A legtöbben úgy vélekednek, egy nagy múltú, tapasztalatokkal rendelkezõ vállalkozás csak elõnyös lehet a helyiek számára, hiszen túl azon, hogy technológia tekintetében frissítést hozhat a vidékre, a szükséges marketing is biztosítottnak látszik.
Persze nem csak Siklós kerülhet be a külföldi szakemberek érdeklõdési körébe, a villányi vörösbornak is akadnának külhoni \”kérõi\”, ott azonban sokkal erõsebb a helybeli kör. A térségben egyre nagyobb beruházások kezdõdnek, a magyar pincészetek készülnek az uniós versenyre: borházak, feldolgozók épülnek. Siklóson, a fehérbor térségében viszont a helyi gazdák annak is örülnének, ha – akár külföldi segítséggel – az alsó polcok helyett magasabbra kerülhetne a boruk az üzletek polcain.
Forrás:
Dunántúli Napló
http://www.dunanatulinaplo.hu