Felháborodtak a szõlõtermelõk
Sok mindent láttam már ex-jogászként tárgyalótermekben, ex-gazdasági újságíróként irodákban, magyar állampolgárként pedig tényleg edzettnek tartom magam, de ez az eset olyan nyilvánvalóan kicsavarta és két vállra fektette a jogrendszerünket, hogy kijenelthetem: nem Európában, hanem a Vadkeleten lakom.
Történt mindez ugyanis BAZ Megyében. Itt van a Tokaji borvidék, a világörökség része. Szõlõtermesztési és borkészítési kultúrája miatt vált érdemessé erre a kitüntetõ címre. Mûködik itt azonban egy Promontorbor Zrt. nevû cég, amely vidáman él ebbõl a becses névbõl, és vissza is él vele. Õk készítik/csinálják ugyanis a teszkóakciós egyet fizet kettõt kap tokaji borokat ócsóért. A szõlõtermelõk felé a 2008-as szüret óta vannak százmilliós adósságaik, a hegyközségnek tizenmillióval tartoznak, miközben a madarasteszkós cimborám azt mondja, hogy néha heti nyolc kamion is begördül tõlük a logisztikai központba. Ennek a cégnek a borásza a mádi hegyközség elnöke.
A hegyközség hungarikum, sajátságosan magyar jogintézmény. Köztestület, tanultuk az egyetemen, mindkettõn, a jogin és az élelmiszeriparin is. Az elvi függetlenség, önkormányzás azonban már a szabályok lefektetésénél el lett szúrva, hiszen meghatalmazással bárki, akinek egy tõke szõlõje sincs, szavazhat a közös ügyekben. Ezzel csúnyán vissza is élt tegnap a vezér, Gágány úr, aki egyébként szintén jogász…
A mádi szõlõtermelõk, azt gondolom jogosan vannak felháborodva azon a tényen, hogy a Promontor úgy mûködik a községben, hogy nem fizeti ki az embereket. Minden hegyközségi szavazáskor meg kell hallgatnunk Gágány úr hasbeszédét, közgazgasági kioktatását hol a világválságról, hol a nemzetközi helyzet fokozódásáról, avagy a tárgyalásainak fényes kilátásairól. Ami a mellettem ülõk kapához, és kaszához szokott kérges kezének láttán, mitagadás, bátor tett.
Most azonban szerintem túllépte a határt. Napirenden kívüli, elvileg kampánybeszédében, majd az utána felszólaló borászának hozzászólásában megfricskázta alapanyagtermelõit, egyetlen – egyébként igaztalan – érvént felhozva, hogy õ az egyetlen felvásárló, az egyetlen megoldás. A jogászi bravúr pedig az volt, hogy a rendszer kiskapuját kihasználva, a település akaratával szemben, kapcsolatainak megmozgatásával összeszedett annyi szavazót, akik meg tudták változtatni a mádi emberek egyöntetû akaratát, és hatalomban hagyták a cég elöljáróját.
A szavazók nyilvánvaló többsége a választás végeredményének kihirdetése után elhagyta a termet. A mádiak lógó orral mentek haza, míg a megfenygetett, illetve a szomszédos kocsmában ingyen itatott bérszavazók ünnepeltek a mádi kultúrházban. Ünnepelték azt, hogy továbbra sem lesznek felújítva a szõlõutak, nem lesz semmi változás, és az emberek ezután sem kapják meg jogos jussukat.
A mádiaknak több ügyvéd ajánlotta fel segítségét, ahogy számos segítõnk akadt korábban a szerencsi erõmû ügyében is. Komoly erõk mozdultak meg tehát az ügyben. A csúcsminõségû tokaji bornak ugyanis számos rajongója van, akik felelõsséget éreznek a borvidék sorsa iránt.
Dr. Gágány Tibor Vezérigazgató
Cégünk neve Promontorbor Részvénytársaság. Budafokon a Kossuth Lajos u. 82-94. szám alatt van székhelyünk, és több telephellyel is rendelkezünk. Cégünk rögtön a rendszerváltás idején alakult át részvénytársasággá, ebbõl a részvénytársaságból nõtte ki magát több jó vállalkozás, ezek közé tartozik a Théta Kft, a Völgysegvin, a Pince Kft, amelyek ma is mûködõ, komoly vállalkozások. Ezek között a vállalkozások között a gerinc maradt a mi társaságunk.
Tevékenységi körünk elsõsorban a borászat. Tokajban jelentõs szõlõterületekkel rendelkezünk, mintegy 60 hektáron, jórészben saját tulajdonban és egy kevés bérleményként. Egerben saját szõlõfeldolgozó és szõlõterületek is tulajdonunkban vannak. A soproni borvidékrõl a szõlõt bérben dolgoztatom fel, és onnan hozzuk a bort. Badacsonyban szintén egy kis magán borászat szállítja nekünk az ott érlelt borokat, az Alföldi borvidéken Izsák környékérõl, részben saját szõlõbõl, részben pedig felvásárolt szõlõbõl dolgoztatjuk fel a gyümölcsöt ott helyben, majd a mustot és a bort szállítjuk fel. A tevékenységünk innen indul, majd a budafoki pincészetekben folytatódik. Nagy átalakulás alatt vagyunk, mert Tokajban ma már helyben kell palackoznunk. Egerben feldolgozunk, párolunk, érlelnünk és onnan kerülnek be a borok ide Budafokra palackozásra, erre épül a teljes vállalkozás.
A múltból megmentettük a Márka üdítõcsaládot, ez képezi tevékenységi körünk másik fele. Nagyon sok aranyérmet nyertünk a különbözõ üdítõ versenyeken. Úgy 6-8 évvel ezelõtt élesztettük újjá ismét teljes palettával a tradicionális Márka ízeket, a szõlõt, meggyet, málnát, narancsot. Most már bodza ízben is van a vevõk nagyon nagy örömére. Azt hiszem, hogy sikert jelent a Márka új története. A Márka mellett van light üdítõ családunk is. Komoly mennyiségben állítjuk elõ, és egyre nagyobb rá az igény.
A HACCP minõsítést 5-6 éve szereztük meg, és a laboratórium vezetésével, van egy szûk team, amelyik minden hónapban ellenõrzi a minõséget.
Mádon és Olaszliszkán van 60 hektárnyi szõlõ, 3 pince cirka 3000 gönci hordóval, és egy szõlõfeldolgozó központi telephellyel. A szõlõmûveléshez teljes az infrastruktúránk. Gépek, traktorok és egyéb berendezések, Egerszalókon szõlõfeldolgozó, egy rozsdamentes tárolótér, és egy klasszikus fahordós érlelõ pincészet áll rendelkezésünkre. Tápiószelén van egy mentesítõ pincénk, egy 25.000 hektós olyan tárolótér, ahova nagy termések idején mentesítjük a plusz termést, a borokat. Itt Budafokon van a központi telep, illetve a székházunk, emellett van két pincészetünk, az úgynevezett kettes pince. Itt a nyers borokat tároljuk, és itt történik a borok elõkészítése. Itt található továbbá az úgynevezett 12-es pince, ahol már a kész borokat tároljuk. Itt történik a palackozás, itt a palackozó is és az irodaház is. Tartozik hozzá még egy göngyöleg telep, ami a beérkezõ göngyölegeket levezeti – a HACCP elõírásai szerint, hogy a szennyezett övezet ne keveredjen a tiszta övezettel.
A beosztott kollégák között mindegyiknek van vegyvédelmi vizsgája permetezéshez, szõlészeti munkákhoz, és vannak a szõlõben dolgozók, akik nagy gyakorlattal rendelkeznek. A pincében a tradicionális, öreg gárda, akiknek a kisujjában volt a szakma, sajnos mára kihalt, és most nevelünk egy új gárdát. Ezek a fiatalok nagyon tehetségesek. A gazdasági igazgatónk a tulajdonos, itt dolgozik a két fia is komoly beosztásokban mint termelési igazgató, és marketinges. Borászati igazgatónk 10 éve dolgozik a cégnél, felsõfokú végzettséggel rendelkezik. Eger környékének legjobb borkóstolója címet kapta 2 éve. Kolléganõje pedig a legjobb nõi borkóstoló lett. Nagyon jó gárda van itt együtt. Én 30 éve dolgozom most már a cégnél.
Forgalmunk 1,5-2 milliárd között mozog, és ebben az üdítõ és bor fele-fele arányban oszlik meg. Tavaly is sikerült több, mint 10%-kal emelni a forgalmat. Ha minden jól megy, idén is elõbbre tudunk haladni. A Márka üdítõ a Márka Vermutról kapta nevét. Azért csúcsa ennek az egész termékcsaládnak, mert az 50-es, 60-as évektõl kezdve folyamatosan azonos minõségben termeljük. Azon a területen is sikerült a piaci részesedésünket növelni. Álljuk a sarat a nagyon nagy reklámmal rendelkezõ olasz Vermutokkal szemben.
Az elkövetkezendõ évek célkitûzése, hogy fõleg a termelésben és a forgalmazásban igazi európai céggé váljunk. Továbbá, hogy az információs rendszerünk, a marketing munkánk még hatékonyabb legyen. Cégünk legfõbb erénye, hogy Budapesten helyezkedünk el, rugalmasak vagyunk, és a történelmi borvidékeket idõben céloztuk meg. Ezelõtt 10 évvel mi voltunk az egyedüliek, ma már több olyan cég van, amelyik ugyanilyen termékskálával rendelkezik, és ezt a helyzetet kell nekünk úgy feloldani, hogy kihozzunk újabb és újabb termékeket, jobb kiszerelést, jobb címkéket a piacra. Én bízom abban, hogy az elkövetkezendõ 30 év, ami most ezután jön a cégnél – amit szeretnék még itt egészségben eltölteni – ugyanolyan harcosan és jól fog menni, mint az elmúlt 30 év, amit itt töltöttem.
Interjú a cégvezetõvel – Promontorbor Zrt. (Partnerinfo.eu)
Borászat.hu
Forrás:
Borbandi
http://www.origo.hu/borbandi/index.html