Európa-szerte a fejüket vakarják a borászok
Az esca, fekete halott kar és eutypa néven is ismert betegség tavaly mintegy 13%-os kiesést okozott a francia borágazatban – közölte a francia agrártárca és a francia borászati (kutató)intézet. A halál fekete karja mintegy 1,6 milliárd eurónyi bevételt vett ki a borászok zsebébõl.
Ha nem is pusztul el a tõke, a kiesés akkor is jelentõs, akár 50%-ot elérõ is lehet. Bizonyos fajták úgy tûnik különösen érzékenyek ennek a gombafajnak a támadására. Ezek közé tartozik a sauvignon blanc, a cabernet franc, a chenin blanc és a melon de bourgogne. Ezt Etienne Goulet, a Loire menti termelõk érdekeit képviselõ szervezet, az InterLoire technikai igazgatója mondta.
Goulet közlése szerint a tõkék mintegy 10-15%-a esett áldozatul a gombabetegségnek, s hozzátette, hogy becslések szerint Európa ültetvényeinek mintegy 5%-a fertõzött a gombával.
Pierre Van Ruyskensvelde, a francia borászati intézet igazgatója szerint ez egy komoly gazdasági probléma, s nem csak Franciaországban, hanem egész Európában.
Bordeaux-ban átlag feletti a fertõzés a két cabernet-nél, viszont úgy tûnik a merlot tõkéi kevésbé érzékenyek.
Burgundiában a cahrdonnay és a pinot noir is viszonylag ellenálló, ennek ellenére ott is tartanak az esca terjedésétõl. A tavalyi szüretkor úgy tûnt egyelõre nincs nagy baj Burgundiában.
Cognac és Jura már kevésbé optimista, ugyanis kiderült, hogy mind az ugni blanc, mind a savagnin és a trousseau fajták tõkéi kifejezetten érzékenyek a gombás megbetegedésre.
Sokan hiszik Franciaországban, hogy a betegség terjedése azóta számottevõ, hogy a hatóságok 2001-ben betiltották a mérgezõ nátrium-arzenit használatát.
A komolyabb problémát az jelenti, hogy Európában egyetlen cég gyárt ellenszert a gomba ellen, s az is inkább csak csökkenti a fertõzést, minthogy meggátolja azt.
Forrás:
Metropol
http://metropol.hu