Európa borreform elõtt áll?
[tn_2_bal.jpg]Két jó bortermést hozó év után most különösen nagy a probléma – nyilatkozta a fõbiztos, Mariann Fischer Boel.
Tiltakozom, hogy minõségi borokat lepárlás alá kerüljenek – nyilatkozta a berlini Grüne Woche agrárkiállításon. (2006. január 13-22.)
Harminc millió hektoliter az ami az elmúlt két esztendõben többletként az EU-ba érkezett. Ez mintegy tizenkétszerese az átlagos osztrák termelésnek, ami körülbelül évi 2,5 millió hektoliter.
A többlettermelés elsõsorban Dél-Európában okoz gondot – az osztrák termelõk borait vagy Ausztiában fogyasztják, vagy exportra kerül. Mindenek elõtt Olaszország, Spanyolország, Portugália és Franciaország használja a lehetõséget, hogy a krízislepárlás EU-eszközével a felesleg egy részét, amit a piacon nem tud értékesíteni, felhasználja.
Mert ez a Krízismegoldás létezik, sosem jött eleddig reform az európai bortermelésre – mondta Josef Pleil, az Osztrák Borszövetség elnöke.
Krizíslepárlás során a borból ipari alkohol lesz. A borászok megkapják a garantált árat – 19 cent/liter – az EU közös kasszájából, a szeszfõzdék pedig további 24 centben részesülnek.
Pleil szerint összességében az EU ezzel az akcióval évente 300 és 450 millió EURO-t veszít.
Fischer Boel a borreform részleteit nem akarta megnevezni: elõször minden részletet meg kell vitatni. De remélem, hogy a 2007-es borévig összeáll a reformtervezet.
A tárgyalásoknak már februárban, az osztrák EU-elnökség ideje alatt el kell kezdõdniük, így az EU a cukorreform után borreform elé is néz.