Fogyasztóvédelem: Nem szerencsés a palackozót elrejtõ kódos megjelenítés
Hogy bár a forgalmazó cég neve és címe a címkén szerepelt ugyan, de a bor származásáról csak egy, a palackozót jelölõ számkombináció tanúskodott.
Kóstolás során Egri Kékfrankosunk közel sem mutatta a minõségi borok jellemzõit. Sõt. Színében és töménységében inkább a rozé és a valódi vörösborok tartománya közé esett, ízbeli jellemzõi sem tûntek igazolni az említett minõséget. Nagyon kommersz, gyenge asztali vagy tájbornak lehetett volna inkább minõsíteni.
Az egri hegybíró, Tarsoly Józsefet föloldotta a rejtélyt: a H 0050 palackozókód az egri Egervin Rt.-t takarja. Hozzátette, hogy az eredetvédett Egri Bikavéren (plusz Egri Bikavér Superior) kívül bárki palackozhat – és esetleg járathat le – egri termõhely megnevezésû borokat. A minõséginek nevezett boroknál olvashatóan föl kellene tüntetni a palackozót és a bor elõállítóját. A hegybíró elmondta: az Országos Borminõsítõ Intézethez (OBI) vagy a fogyasztóvédelemhez is lehet fordulni, vagy a borvidék hegyközségi tanácsához, de a hegyközség is végez próbavásárlásokat. Tarsoly József maga sem tartja szerencsésnek a palackozót és elõállítót a gyanútlan vásárló elõl elrejtõ kódos megjelenítést.
Érdeklõdésünkre az Egervin Borgazdasági Rt.-nél megerõsítették, hogy valóban az általuk palackozott és saját elõállítású borukról van szó. (A cégek gyakorta bérpalackozóként is vállalják mások borainak kiszerelését.) Minõségügyi szakemberüktõl megtudtuk, hogy az Egri Kékfrankos mintáit elküldték a borminõsítõ intézetnek, amely azt minden szempontból – kémiai és analitikai vizsgálatok alapján – megfelelõnek találta. Minõségi kifogások eddig nem merültek fel a borral kapcsolatban, s õk nem tudják, hogy a kereskedelmi cég meddig és milyen körülmények között tárolta az árut. A szóban forgó bort december elején palackozták.
Megkérdeztük a címke és a tartalom viszonyáról a fogyasztóvédõket is. Pintér István, a megyei fogyasztóvédelmi felügyelõség igazgatója lapunknak elmondta: nekik nincs hatáskörük a borminõség vizsgálatára, erre a bortörvény alapján is csak az OBI jogosult. A fogyasztóvédõk csak az árfeltüntetést és a forgalmazó nevének kötelezõ kiírását ellenõrizhetik és szankcionálhatják. A többire nézve nincs ilyen kötelezettség, csak ajánlás. Arra is fölhívta a figyelmet, hogy a kevés adat nemhogy nem fogyasztóbarát, de egyenesen gyanús. Legalábbis el kell gondolkodtatnia a tudatos vásárlót.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
www.hevesmegyeihirlap.hu