Elkelhet a híres magyar borászat – milliárdos a vagyon
A borpalackozóval együtt hirdették meg újra eladásra az egykori Egervin borászati üzemét, mivel így nagyobb esély van arra, hogy sikerül értékesíteni. A B+B Borpalackozó Kft. (korábban Bulls Blood Kft.) birtokában lévõ töltõüzem telephelye osztatlan közös tulajdonban van a korábban Egervin, 2008 áprilisa óta Integrált Borgazdaság Zrt. (IB) néven mûködõ borászattal – a nagy hírû borvidék egri, Verõszala utcai pincesorán (az 1-3. szám alatt). A telephely korábban az Egervin tulajdona volt. (A borászat tevékenységeit a tulajdonosok racionalizálásra hivatkozva külön társaságokba szervezték.)
Komoly az érdeklõdés, bízunk benne, hogy ezúttal érkezik elfogadható ajánlat az IB borászati üzemére, és abban folytatható lesz a szõlõfeldolgozó és bortermelõ tevékenység – mondta a Napi Gazdaság Online-nak Szûcs Zoltán, az IB felszámolóbiztosa. Az érdeklõdõk belföldi, szakmai befektetõk, de hogy végül tesznek-e ajánlatot, az majd június 27-én, a pályázati határidõ lejártakor derül ki. (Egyik korábbi, februárban kiírt pályázaton kínai befektetõk is feltûntek, de most, legalábbis eddig még nem jelentkeztek a felszámolónál.)
A felszámoló Ratis Kft. az IB ingatlanait a negyedik pályázaton is változatlan irányáron, nettó 402 millió forintért, a gépeket, tartályokat és hordókat 356 millió forintért hirdette meg értékesítésre. A B+B Borpalackozó felszámolását végzõ Apport Kft. pedig a cég tulajdonában lévõ ingatlant (a 24,1 ezen négyzetméteres közös tulajdonú telephelybõl 6700 négyzetméteres telket, amelyen az épületek összes területe közel ötezer négyzetméter) 188 milliós, míg a borpalackozó gépsort 135 milliós irányáron kínálja eladásra. (Az áfát fordított adózással, a vevõnek kell majd megfizetnie.) A pályázaton meghirdették még az IB birtokában lévõ Vinagrium Borászati és Kereskedelmi Kft. 100 százalékos üzletrészét 500 ezer forintért, valamint a borászat közel 300 ezer palackos borkészletébõl a még el nem kelt 250 ezer palackot, ezek irányára nettó 200 millió forint. Köztük van 150 ezer palack 1968-1988-as évjáratú, muzeális bor is, melyek a felszámolóbiztos szerint kiváló minõségûek. Az összes vagyonelem irányára nettó 1,28 milliárd forint.
Az IB-nek a meghirdetett ingatlanokon és ingóságokon kívül nincs más vagyona, a felszámoló korábban értékesítette – a borokon és eszközökön kívül – a cég verpeléti pincészetét. Az ebbõl származó bevételt a felszámoló nem kívánta nyilvánosságra hozni, annyit közölt, hogy az összes vagyonelem értékesítése esetén is csak a zálogjogosult hitelezõ követelését tudják majd részben kielégíteni.
Az IB felszámolási eljárása 2009 áprilisában indult, a tevékenységet záró mérlegébõl kiderül, hogy felszámolását a Raiffeisen Bank kezdeményezte másfél milliárd forintos tartozás miatt. Összesen 35 hitelezõ nyújtott be követelést az IB-vel szemben mintegy 2,2 milliárd forint értékben. A B+B Borpalackozó 2010 augusztusa óta áll felszámolás alatt, e cég 17 hitelezõnek maradt adósa 644 millió forinttal (Napi Gazdaság, 2011. február 17.). Köztük több mint félmilliárd forinttal a Magyar Fejlesztési Banknak, amely a palackozó gépsor beszerzéséhez és a raktárkapacitás bõvítéséhez nyújtott beruházási kölcsönt a cégnek. Ennek visszafizetéséhez készfizetõ kezességet vállalt tulajdonosként az IB és a Timesco Befektetési és Fejlesztési Zrt. (A Timesco az IB többségi tulajdonosa is.)
Az Egervin bormárkákat 2006-ban vásárolta meg és értékesíti a Bulls Blood Kereskedelmi Zrt., amely 2010 márciusa óta Vincom néven mûködik. Ennek szintén a Timesco a többségi tualjonosa – derül ki az Opten cégtárának adataiból. (A cégadatok szerint a Timesco az Odeona Fejlesztési és Ügyviteli Tanácsadó Kft.-n, illetve az Art-Com Kereskedelmi Kft.-n keresztül Fodor László és Boldis Beáta érdekeltsége.)
Az IB borászatában 2007-ig folytattak szõlõfeldolgozást és borkészítést, azóta bortárolást végeznek (jelenleg a saját készleteket). A borászathoz tartozik egy 4,5 kilométeres föld alatti pincerendszer is, ahol ászokhordók és vasbeton tartályok, a felszínen pedig vasbeton és krómacél tartályok találhatók. Az összes tárolótér 150 ezer hektoliter – áll a pályázati felhívásban.
Nagy üzem
A palackozó névleges kapacitása évi 15-20 millió palack, a gépsor 54 elembõl áll, ezek többségére a jelenlegi bérlõnek elõvásárlási joga van. A gépeket jellemzõen 1983-ban és 2005-ben állították üzembe, a fõbb egységek: palackmosó, palacköblítõ-töltõ-záró, címkézõ, borszûrõ tartályok és tároló edények.
Forrás:
Napi Gazdaság
http://www.napi.hu