Egy hónappal hamarabb fejezõdik be a szüret a Duna-Tisza közi ültetvényeken
Napokon belül véget ér a szüret a Kiskunsági Borvidékhez tartozó Soltvadkerten – tájékoztatott Somogyi László hegybíró. Különös év a mostani. Két hónappal kevesebb idõ állt a növény rendelkezésére ahhoz, hogy termést hozzon. A hosszú kemény fagyokkal járó tél után nem március, hanem április végén kezdett rügyezni a szõlõ. A nyári forróság következtében a lemaradását behozta, sõt felgyorsult a bogyók érése. Így a gazdák jó egy hónappal korábban végeznek a város körüli kb. 2800 hektáron a szüreti munkákkal.
S hogy milyen is volt az idei év? Jó közepes. A termésmenynyiség kb. 90 mázsa hektáronként, ami közepes hozamnak felel meg. A bornak való minõsége jó, ennek következtében keresleti piac alakult ki az elmúlt hetekben. A fehér szõlõ kilójáért cukorfoktól függõen 60-70 forintot fizettek. A kék szõlõért, így például a merlotért a 95 forintot is megadja a kereskedõ – mondotta Somogyi úr. A termelõk azonban az idén sem jártak jól, nem fizettek jól az ültetvények. Ráadásul amiatt is aggódniuk kellett a gazdáknak, hogy dologidõben esetleg nem lesz elegendõ szüreti munkás arra, hogy betakarítsák a termést.
– Mint ismeretes tavasszal a határõrök razziáztak az ültetvényeken. Sok engedély nélkül munkát vállaló romániai feketemunkást utasítottak ki Magyarországról. Akadt olyan gazda, akit hatjegyû összegre bírságoltak az illegális foglalkoztatásért az ellenõrök.
Szüret idején is elõfordultak igazoltatások, de ezúttal nem voltak olyan intenzívek, mint néhány hónapja. Jöttek is a többnyire erdélyi munkások, akik 2500-3000 forintért dolgoznak napi 9-10 órát a sorok között. Ezért – szõlõtõl függõen – 5-7 mázsányi termést kell leszedniük. Azaz, a szüretelés kilónként 5-7 forintba kerül a termelõknek. Hektáronként 70-100 ezer forint haszna van a gazdáknak, ami édeskevés. A szakemberek becslése szerint legalább 300-400 ezer forint nyereség volna az az összeg, amely 5-10 hektáros birtok esetén szerényen eltartana egy családot, s a szõlõk újratelepítésére, s a gépek cseréjére, amortizációjára is futná.
Hajós-Bajai Borvidék: a térség legnagyobb szõlõterületével (650 ha) rendelkezõ Császártöltésen gyenge közepes termésre számítanak a gazdák, tájékoztatta lapunkat Walter István hegybíró. A téli fagy a térségben is jelentõs károkat okozott. Leginkább azok jártak rosszul, akik nem végezték el a veszszõk lehúzását az õsszel. Hektáronként 70-80 mázsányi termésre számítanak a töltésiek az idén, ami körülbelül 60 százaléka az átlagos hozamnak.
Kiskõrös az ország legnagyobb létszámú hegyközsége. Nikléczi András kõrösi termelõ elmondta, hogy közepes mennyiségû szõlõt szüretelt az idén.
– A magas mûvelésû Cabernet ültetvényekben õsszel lehúztam néhány vesszõt, ezeken szépen volt termés. A Cserszegiben viszont nem takartam le tartalék veszszõt, ezért inkább a tõke alsó részén képzõdtek a fürtök. Kevesebb, mint általában, de kiváló volt a lékinyerése. A vártnál többet hozott a hagyományos mûvelésû Ezerjó, és ami fontos, mindegyik fajta magas cukorfokot produkált. Egyetlen fajtánál sem mértünk 18 alatti cukorfokot, sõt, a Cserszegi és a Zalagyöngye meghaladta a 20 fokot is. Ebbõl kiváló bor alapanyag lesz, talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy 30-40 éve nem volt ilyen jó évjárat.
Felsõ Bácska: Az idei szürettel kapcsolatban Dági József, a jánoshalmi Gazdakör Szõlõ és Gyümölcstermesztõk Egyesületének elnöke elmondta, hogy a cukorfokok alapján a szõlõ minõségre kiváló, mennyiségre azonban nem éri el a közepes átlagot a Felsõ-Bácskában. A leszüretelt szõlõ mennyiségét meghatározta a fajta és a mûvelési mód. Az úgynevezett európai fajták – ezerjó, kékfrankos, rajnai rizling stb. – komoly fagykárokat szenvedtek. Törzseik visszafagytak. A hoszszan tartó szárazság súlycsökkenéshez vezetett. Szüretkor kiderült, hogy a fürtök a számítottnál 10-20 százalékkal könnyebbnek. A szakember hozzátette, hogy a szõlõ minõsége 2000-ben volt ilyen. Ezzel kapcsolatban megjegyezte még, hogy borászati szempontból már más a helyzet, mert a savak viszonylag lebomlottak az idõjárás hatására.
Forrás:
Dunántúli Napló
http://www.dunantulinaplo.hu