A XXVIII. Országos Borverseny eredménye
A borverseny és az ágazat megbecsülését érzékeltette, hogy dr. Németh Imre földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter vállalta a fõvédnöki tisztet és Szanyi Tibor államtitkár nyitotta meg a versenyt. A Nemzetközi Szõlészeti és Borászati Hivatal (O.I.V.) elõírásainak figyelembe vételével elkészült versenyszabályzat és a versenyfelhívás több mint 2 ezer példányban jutott el a borászati vállalkozásokhoz, érdeklõdõkhöz, hegyközségekhez, szakmai szervezetekhez, de a jelenlegi szokásoknak megfelelõen a HNT honlapján is elérhetõ volt.
A verseny lebonyolítása jelentõs szakmai összefogással valósult meg. Az elnökségben együtt felügyelt a verseny tisztaságára és szakszerûségére a Dr. Tarján Balázs a Magyar Bor Akadémia fõtitkára, Dr. Sümegi József a Magyar Szõlõ és Bortermelõk Szövetségének elnöke, Kiss László a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Szõke János az Országos Borminõsítõ Intézet igazgatóhelyettese. A verseny elnöki tisztét Dr. Kállay Miklós tanszékvezetõ egyetemi tanár látta el.
Az FVM Szõlészeti és Borászati Kutató Intézet Borászati Üzemének budapesti pincéjében került sor a minták fogadására és besorolására. A szakmai érdeklõdést jelezte, hogy 155 nevezõ 555 tételt indított az év legrangosabb hazai borversenyén. Az elõzõ versenyhez képest csökkent azoknak a nevezéseknek a száma, ahol kereskedelmi nagyságú tétel nem áll rendelkezésre a mintából. A kevesebb minta azt is jelentette, hogy a bírálóknak nap mint nap barátságosabb tételszámmal kellett megbirkózniuk. Az Országos Borminõsítõ Intézet fõfelügyelõi végezték a besorolás és minta elõkészítés felelõsségteljes munkáját. A minták már a verseny kezdete elõtt 3 nappal a Hotel Agro pincéjében aklimatizálódtak. A Soós István Borászati Szakközépiskola tanulói segédkeztek a minták felszolgálásában és a bírálat technikai lebonyolításában.
Három napon keresztül négy bizottság 28 vizsgázott okleveles borbírálója igyekezett tudása legjavát adva minõsíteni a tételeket. Az idén is több új arc tûnt fel a bírálók között. A hölgy zsûritagok részvétele jelezte, hogy a borbírálat ma már egyáltalán nem csak férfimunka. A szakmai szempontok fokozott figyelembe vétele következtében a bizottságok összeállítására a megítélendõ borok kiemelt ismerete alapján került sor. Módos Péter – a Magyar Bor Akadémia elnökének irányításával külön bizottság végezte a tokaji tételek bírálatát. Dr. Janky Ferenc vezérletével a száraz fehér borok, Oreskó Imre elnöklete alatt a pezsgõk és egyes vörös borok, míg Dr. Pásti György vezetésével a vörös borok bírálatára került sor. A besorolás alapelve az volt hogy az azonos kategóriájú termékek lehetõleg egy bizottsághoz kerüljenek.
A minták kezelése, elõkészítése biztosította a teljes anonimítást, az azonos feltételeket. Még a fóliába bújtatott palackok alakja sem adott zavaró információt a zsûritagnak. A bíráló a versenyszámon, bírálati kategórián és évjáraton kívül semmit sem tudhatott a borról. A magányosan ültetett szakértõknek kizárólag a bor pillanatnyi állapotára kellett koncentrálnia.A bírálatokra csak a délelõtt során kerülhetett sor, a délután a pihenés és a következõ napra való felkészülés jegyében telt.
Az elõzetes eredménytáblázat alapján megállapítható, hogy szigorú, a nemzetközi normáknak megfelelõ értékelés történt. Az elõzõ országos borversenyhez mérten örvendetesen megnõtt a nagy aranyérmek száma. Ennek egyik oka, hogy a mintákon belül most nagyobb a tokaji borkülönlegességek részaránya.A színvonalra jellemzõ, hogy csak az arany és a magas pontszámú ezüst érmes boroknak volt esélye arra, hogy a pontszám alapján járó érmet megkaphassa. A tokaji borkülönlegességeknél pedig csak aranyat érõ pontszámmal lehet az éremhez hozzájutni.
A nemzetközi versenygyakorlat szerint csak a nevezett tételek 30%-a kaphatja meg a pontszámának megfelelõ érmet. A szabály kategóriánként érvényesült, azzal a kivétellel, hogy az aranyérmet elért borok mindenképp díjazásban részesüljenek. A fehér vörös és tokaji kategória esetében csak a nagy arany érmes borral, és azok közül is a legmagasabb pontszámú borral lehetet kategória gyõzelmet elérni.Különösen erõs volt a mezõny a tokaji borkülönlegességek kategóriájában, viszont a magasabb nevezési arány a vörös és rozé borok esetében az aranyérmek számában nem tükrözõdött.Nagyon szépen szerepeltek a pezsgõk. Az öt arany érem mellett 20 ezüst érem talált gazdára. Gyengébb minõsítésû termék nem is szerepelt a kínálatban.
A verseny részletes eredményei a szeptember 11-i díjátadást követõen az Interneten is elérhetõek lesznek.
A verseny szakmailag legértékesebb eleme az lehet, hogy a díjazott borok minden eddiginél nagyobb publicitást kapnak. Reméljük, hogy a XXIX. Országos Borverseny megnyitásáig értõ módon fenn tudjuk majd tartani a most díjat nyert kiváló magyar borok és borászatok iránti érdeklõdést.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa a hegyközségi törvénybõl adódó kötelezettségét – mely alapján az országos borverseny rendezésének joga õt illeti – az elvárható legmagasabb szinten igyekezett megfelelni a felelõsségteljes kihívásnak. Bizonyítva, hogy a szõlészek és borászok nem csak a kívánságaik megfogalmazásában, hanem a termékpálya imázsának építésében is képesek jelentõs teljesítményre.
Köszönet illet minden nevezõt, aki vállalta megmérettetést és közkincsé tette tudását, alkotását. Köszönet a résztvevõknek, akik olykor igen kemény munkával járultak hozza a verseny sikeres lebonyolításához. És köszönet mindenkinek, aki anyagi, erkölcsi és tárgyi támogatással segítette a rendezvényt. Az Agrármarketing Centrum és a Syngenta anyagi támogatása, a Helkama kánikulában is kiválóan mûködõ borhûtõ gépei, a St.Glass poharai révén járult hozzá a rendezvény sikeréhez.
A borverseny eredményét az összesített adatok mellett, a nevezõk szerint valamint termékcsoportonként érempontszám szerint rangsorolva is megjelenítjük.A legeredményesebb nevezõk kiválasztásához érempont szerinti összesítést és egy nevezett termékre jutó átlagpont számítást is végeztünk, melyek alapján a legjobb eredményt elérõket közzé tesszük.
A borverseny eredménye .pdf formátumban letölthetõ itt!
Forrás:
HNT
http://www.hnt.hu