Csak 800 pici palacknyi készül a borcsodából
– Nagyon sok véletlen folytán keveredtem a borászathoz. Az egyetem alatt Olaszországba mentem nyelvet tanulni, és mivel pénzre volt szükségem, elkezdtem dolgozni a helyi szõlõben, gyümölcsösben. A tulajdonosok, akik késõbb Tokajban megalapították a Füleky Pincészetet, valószínûleg láttak valamit bennem, mert amikor Magyarországra jöttek, felkértek, hogy dolgozzam velük.
– Ez nem egy átlagos történet, hiszen általában azok a hölgyek, akik borászattal foglalkoznak, a családi hagyomány miatt választják ezt a munkát.
– Kicsit irigy is vagyok az itt született emberekre, mert nagy elõnnyel kezdték ezt a pályát. Itt, Tokajban nagyon jól ismerik a szõlõket, a terület sajátosságait, így a nagyapáktól, apáktól rengeteget lehet tanulni. Szeretném, ha az én gyermekeim is ezt a pályát választanák, és családi pincészetet alapítanánk egyszer.
– A tudomány is megerõsíti azt a közvélekedést, hogy a nõk érzékenyebbek az ízekre, jobban tudnak kóstolni. Érzi ezt a saját esetében?
– Nem hiszem, hogy jobban tudnánk kóstolni a férfiaknál. Lehet, hogy érzékenyebbek vagyunk, esetleg óvatosabbak. De az biztos, hogy van valami különbség a férfi és nõ borászok között, de nem biztos, hogy ez a kóstoláskor látszódik meg leginkább.
– A Füleky Pincészet nyolc éve alakult egy nagyon szép régi kúriában. Tizennyolc hektáron dolgoznak. Mit lehet elmondani a mostani borokról?
– A 2005-ös év nagyon furcsán indult, azt hittük, hogy hasonló lesz, mint a 2004-es, amely szintén nem volt rossz, de nagyon savas évjárat volt. A savak tavaly ugyanúgy alakultak, viszont a szõlõ nagyon zamatos volt. A szeptember-októberi jó idõ ellenére azonban nem igazán ért be, így egy bizonyos szinten megállt a mustfok emelkedése. Ennek ellenére nagyon finom borok lettek a 2005-ös szõlõkbõl. Nálunk inkább száraz, félszáraz tételek készültek furmintból. A késõi szüret nagyon gazdag ízben, aromában, illata hasonlít a sárga húsú õszibarackra. Az aszúról igazából nem tudom, hogy milyen lesz, mert még nagyon friss. Nagyon zamatos az is, de én azt tartom, hogy aszúról egy év hordóérlelés után szabad elõször bármilyen véleményt mondani.
– Mivel lépnek most piacra?
– A következõ tétel például aszúból nálunk az a 2001-es évjáratú lesz, amelynek egyik része muskotályos alapborból készült furmint, aszúszemekkel, a másik része pedig hárslevelû alapmust, szintén aszúszemekkel. Ezt a két tételt házasítottuk össze, és most már második éve, hogy palackban vannak. Ezzel szeretnénk a tavasszal elõállni. Van egy késõi szüretelésû muskotályosunk is 2003-ból, amely tulajdonképpen aszútechnológiával készült. Ebbõl csak egy hordónyit tudtunk elõállítani, és két deciliteres palackba kerül. Igyekszünk majd nyolcszáz palackot készíteni. Ez május-júniusban, a tokaji borfesztivál környékén kerül forgalomba.
Forrás:
InfoRádió
http://www.inforadio.hu