Budapesti Borbár Túra újratöltve
[tn_2_bal.jpg] „A Budapesti Borbár Túra azért jött létre, hogy ráirányítsa a figyelmet a magyar borrégiók sokszínûségére és gazdagságára a legfontosabb bortermelõ települések, borászati körök és egyesületek segítségével. A célunk elsõsorban az, hogy felhívjuk az itthoni kikapcsolódást, nyaralást tervezõk figyelmét arra, hogy érdemes a nyaralásukat összekötni egy kirándulással valamelyik borvidékre, érdemes ellátogatni egy szõlészetbe, egy pincészetbe.” – mondta el Bánhegyi Zsófia, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese a II. Budapesti Borbár Túrát bemutató sajtótájékoztatón. „A Budapesti Borbár Túra kiváló alkalmat teremt annak bemutatására, hogy a magyar borászatok megismerhetõk, bejárhatók és nem utolsó sorban egyedi történetük is van, mindez pedig vonzóvá teszi a borainkat mind a hazai, mind a külföldrõl érkezõ turisták számára” – tette hozzá Bánhegyi Zsófia.
A tavalyi, elsõ Budapesti Borbár Túra keretében a magyar borvidékek mutatkoztak be, idén a programhoz csatlakozó borbárok egy-egy vidék borászközösségeit látták vendégül. Így az érdeklõdõk még több izgalmas bort kóstolhattak a helyszíneken, sõt, a házigazdák már tematikus programokkal is készültek: a borkóstolás élménye mellé idén csatlakozik a gasztronómia és a zene is. A szervezõk abban bíztak, hogy a fõvárosi borbárok és a magyar borvidékek iránt érdeklõdõknek így még teljesebb élményben van részük. A résztvevõket ezúttal nemcsak a bemutatkozó borászok, hanem turisztikai és gasztronómiai kiadványok is segítették abban, hogy megismerjék hazánk borvidékeit. A program célja, hogy minél többen kapjanak kedvet a nyári és õszi bor-kalandtúrákhoz, borrégióink felfedezéséhez.
A Budapesti Borbár Túra résztvevõ helyszínei július 6-án, csütörtökön 16:00 és 22:00 óra között várták az érdeklõdõket. Az idei programkínálat a borászközösségekre és az újdonságokra helyezte a hangsúlyt, így például elsõ alkalommal mutatkozhatott be a szélesebb közönségnek a pannonhalmi borászok közössége vagy a Tarcal Bor is, kilenc közremûködõ pincével.
A programra jelentkezõk a kóstolás mellett idén az ImagineBudapest szakmai támogatásával, a fõvárosi borbárokat összekötõ sétákon keresztül is ismerkedhettek Budapest borhoz kapcsolódó rejtett emlékeivel. A vezetett sétákon való részvétel ingyenes volt, de regisztrációhoz kötött az ImagineBudapest weboldalán. A rendezvény illeszkedik abba koncepcióba, amely mentén az MTÜ célja a magyar borkultúra népszerûsítése, illetve a hazai közönség borfogyasztáshoz kapcsolódó szemléletének formálása.