Borpiac-exporttámogatás az Unióban
Ebbõl 1500 hektár a szekszárdi és 3000 hektár a tolnai borvidék. Az Európai Uniós csatlakozást követõen tilos lesz a borszõlõ terület növelése, az újonnan létrehozott telepítési jog kivételével. Az újratelepítés csak azonos nagyságú szõlõültetvény kivágásával lehetséges. A Magyarország számára rendelkezésre álló újratelepítési jog területnagysága: csatlakozás évében a megelõzõ 5 illetve 8 év, /a kettõ közül választható/ alatt kivágott és újonnan telepített ültetvények területének a különbsége.
Ha a termelõ úgy dönt, hogy nem éri meg a szõlõ fenntartása, választhatja a kivágást is melyért támogatást kap. Az a termelõ amelyik a kivágás mellett dönt, 15 évre elveszti a jogot, hogy azon a területen ismét telepíthessen még akkor is ha közben tulajdonos váltás történik. Nem csak a kivágásra hanem a szerkezetjavításra is lehet támogatást kérni. Évente a termoterület kb. 1,5 százalékáig vonatkozik az Európai Uniós támogatás, amelynek mértéke: a költségek maximum 50 százaléka , egy célterület maximum 75 százaléka, mondta Rutkai Géza a megyei földmûvelésügyi hivatal vezetõ fõtanácsosa.
Export támogatás csak az Európai Unión kívüli országokra igényelhetõ. Szõlõmust esetén 2500 Ft/hl, sûrített szõlõmustnál 9500 Ft/hl, asztali bornál /termék és piac függvényében 920-3460 Ft/hl. A magánraktározás a borpiac átmeneti tehermentesítése. Túltermelés esetén saját pincében is megoldható a mûvi raktározás, amire szintén támogatás igényelhetõ. Az asztali borok, vagy azok készítésére alkalmas borok lepárlásánál a kvóta az elõzõ 3 évben termelt, bevallott legnagyobb volumen 30 százaléka, minimum 10 hektoliter. A borászati melléktermékeknek / törköly, seprõ/ kötelezõ a lepárlása. A túlpréselésnek és a gyenge minoségû bor készítésének elkerülése miatt. Ezeket az akkreditált laboratóriumokban lehet leadni.
Forrás:
Tolnai Népújság
http://www.tolnainepujsag.hu