Borbarát hölgyek egyesülete
– Hogyan is alakult meg ez a társaság, mikor, és kik a tagjai?
– 1996-ban alakult az egyesület, többnyire borász, és bort kedvelõ hölgyekbõl, tehát fele-fele arányban – mondta el az Elsõ Magyar Borbarát Hölgyek Egyesületének elnöke, Bencze Katalin. Van, aki abszolút a szakmában dolgozik, van, aki csak szeretne többet tudni a borokról. Olyan hölgyek és szakemberek, akik szeretik az ország borvidékeit is látogatni, és érdeklõdnek a bor és a gasztronómia iránt.
– Hol lehet jelentkezni, ha valaki érdeklõdik?
– Nem úgy van, hogy rögtön azt mondjuk, hogy lépjen be, elõször jöjjön el velünk egy kirándulásra, vagy nézzen meg egy tanfolyamunkat. A Magyar Borok Házában van a székhelyünk, Budapesten, Szentháromság tér 6-ban, oda lehet üzenni, hogy mikor van a legközelebbi programunk, most õsszel a pezsgõ- és borfesztiválon igyekszünk majd, a legtöbb tagunk ott részt fog venni, ott találkozhatunk. Ez szeptember 10-e és 15-e között lesz.
– Gondolom, ezek az események és a kirándulások jó hangulatban telnek. Csak hölgyek jöhetnek, vagy az erõsebb nem képviselõi is elkísérik a társaságot?
– Kísérõk nélkül nem indulunk, kellenek az erõsebb nem résztvevõi, többnyire autóval azért mindenkinek jön vagy a párja, vagy ismerõse. Nyitottak a programok, kedvezményezettek az egyesület tagjai, azoknak a buszbérlés, vagy a költségek egy kicsit kevesebbek, és akik jönnek vendégek, azoknak van egy kikalkulált összeg, amivel részt vesznek.
– Említette, hogy a tagok között vannak borász hölgyek, boros gazdaasszonyok. Hogyan kerül kapcsolatba egy hölgy a borászattal, szõlõtermesztéssel?
– Ma már, a rendszerváltás után családi gazdaságok vannak, és nekünk az ország minden részébõl, Villányból, Hajósról, Tokaj-hegyaljáról vannak tagjaink pincészetekben – például a tulajdonos felesége vagy lánya. Most már nálunk is úgy indul, hogy ezzel egy családnak kell foglalkoznia, és remélhetõleg majd generációról generációra öröklõdik megint, mint ahogy a háború elõtt is ez így volt.
– A pincészetnek borásza ön, vagy tulajdonosa?
– Családtag vagyok, tulajdonképpen ez egy családi vállalkozás – mondta el Sajgó Krisztina, aki Tokajból érkezett. A szüleim alapították \”95-ben ezt a céget, ami generációról generációra nõtte ki magát tulajdonképpen egy kis, 15 hektáros családi gazdasággá.
– Az ön feladata mi a vállalkozásban?
– Én eddig tanulmányaimat folytattam, ami kicsit eltér a borászattól, de eddigi tapasztalataimat és ismereteimet azért szeretném hasznosítani, illetve kamatoztatni majd a cégnél, meg természetesen majd szeretném a késõbbiekben továbbvinni a vállalkozást.
– Hogy figyelt fel az Elsõ Magyar Borbarát Hölgyek Egyesületére?
– Édesanyám által, hiszen õ is zászlós alapító tagja ennek az egyesületnek. Az õ ismeretsége alapján három évvel ezelõtt lettem én is tagja.
– Az idén milyen termés várható?
– Eddigi álláspontok alapján nagyon jó minõség várható, az idõnek köszönhetõen szépen fejlõdött a szõlõ, bár igaz az is, hogy kisebb területeken, ahol nem megfelelõ talajmûvelést, illetve növényvédelmet hajtottak végre a gazdák, ott a peronoszpóra, illetve a lisztharmat felütötte fejét, de ez nem az egész Tokaj-hegyaljára jellemzõ. Remélhetõleg ez ennyiben is marad, és nem várható további rosszabbodás.
– Nagy mennyiségû, jó minõségû termés esetén probléma lehet a tárolás vagy az értékesítés. Milyen kilátások vannak most?
– A tárolás szerintem senkinek nem fog gondot okozni, hiszen a gazdák Tokaj-hegyalján inkább a kiváló, jó minõségû szõlõ- illetve borok készítését célozták meg, hiszen ezeknek a boroknak az értékesítése lesz könnyebb, illetve bízunk abban, hogy jobb lesz az értékesítés.
– Milyen esélye van a tokaji bornak az uniós piacon?
– Nem könnyû kérdés. Én most jártam pont Franciaországban, a bordeaux-i borvidéknek egyik régióját, és megnéztük egy-két kimondottan francia borbarát hölgynek a pincészetét, és az édes borral nekik is értékesítési gondjaik vannak, hiszen ennek a bornak az ára is egy magasabb kategória, azon kívül a cukortartalma miatt is vagy desszertet rendelnek, vagy édes bort, de a kettõ nem igazán jön össze. A hölgyek világszerte nagy fogyókúrába kezdtek, és elég tartós, a hullám már elérte Magyarországot is, de azért úgy gondolom, hogy ha egy kicsit jobban ismertté tesszük mi is a tokaji borokat, akkor valamikor majd mi is ott tartunk, ahol a franciák. Tulajdonképpen eladási gondjaik nincsenek, de azért nagyon odafigyelnek.
Forrás:
Magyar Rádió
http://www.radio.hu