Biobrikett szõlõvesszõbõl
Ha a szervezet elképzelései valóra válnak, akkor Keszthely és Hévíz térségében a közeljövõben több olyan üzem is felépülhet, amelyben egyebek mellett kukoricaszárból, nádhulladékból, szõlõveszszõbõl, fûrészporból, fagallyakból készítenek kandallókban, kályhákban használható, környezetbarát, a fánál és a gáznál olcsóbb fûtõanyagot, úgynevezett biobrikettet.
Huszti Levente, a társulás irodavezetõje érdeklõdésünkre elmondta: kezdetben tíz kisebb üzemet hoznának létre, amelyek évi 15 ezer tonnányi hulladékot dolgoznának fel, az aprítással, szárítással és préseléssel elõállított brikettet pedig a térség településein értékesítenék. Huszti Levente szerint garantált az üzemek nyereségessége, mivel nagy a kereslet az olcsó fûtõanyagok iránt, ráadásul alapanyag is akad bõven, hiszen a térségben évente mintegy 110 ezer tonna mezõgazdasági hulladék keletkezik. Hozzátette: ha sikerül létrehozni az üzemeket, akkor legalább hatvan embert juttathatnak munkához.
Az irodavezetõ kérdésünkre válaszolva elmondta: az üzemek kialakítása és mûködtetése miatt várhatóan közös céget alapít a kistérségi társulás, a projektben részt vevõ tíz önkormányzat, valamint a brikettgyárak ötletét elsõként felvetõ keszthelyi vállalkozás. A tervek szerint az önkormányzatok biztosítják majd az épületeket, az egyenként 16 millió forintba kerülõ gépsorok beszerzéséhez pedig uniós pályázatokon teremtik elõ a szükséges pénzt. Huszti Levente közölte: várhatóan februárban választják ki azt a tíz települést, amely részt vesz a programban.
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu