Befejezõdött a Jégbor-Kommandó bevetése
[tn_2_bal.jpg]Jégborhoz való szõlõt szüretelt a Vylyan Pincészet a Villányi borvidéken. Az év elsõ szürete január 9-én és 10-én, két éjszakán át tartott, jócskán fagypont alatti hõmérsékletben.
A Pillangó dûlõ tõkéin tavaly erre a célra Olaszrizlinget hagytak kint és már csak az idõjárás kedvezõ alakulására vártak. A jégbor készítés egyik legfõbb kockázata ez, hisz ha az idõzítés nem megfelelõ, akkor kárba vész az alapanyag. Csak akkor lehet szüretelni, ha a hõmérséklet tartósan fagypont alá süllyed (-7, -8 °C) és a szüret idõpontjában ott is marad. A mi hõmérsékleti viszonyaink között ezért kell a szüretet már éjszaka elkezdeni.
A szüret három hektárról történt a Vylyan pincészet csapatával és lelkes, érdeklõdõ önkéntesekkel. Minden elismerés a bátor jelentkezõknek a helytállásért! A védõital (szabad tûzön fortyogó forralt bor) sokat segített a fagyos szüretelõkön, na meg a hangulaton is!
A szüretelt termésbõl – már amennyit az „elõszüretelõ” madarak meghagytak – kb. 6 Hl must lett, ez három kishordónyi bort jelent.
[tn_3_kozep.jpg]
A jégbor készítés titka, hogy a tartós fagy hatására a víz kifagy a bogyóban, a cukrok és egyéb oldott szilárd anyagok viszont nem fagynak meg, így a töppedt szõlõszem értékes, zamatos beltartalma természetes úton koncentrálódik. Ez az a pillanat, amikor le kell szüretelni a szõlõt és gyorsan ki is kell préselni azt.
A préselés egész fürtben történik. Már ekkor tiszta must keletkezik, hiszen a bogyót nem tárják fel, s az alacsony hõmérsékleten tartott fagyott szemekbõl a víz ekkor sem olvad ki, különválik a koncentrálódott musttól. Így folyamatos nyomás alatt tartva szépen lassan folydogál a tiszta, illatos és édes nedû (390 g/l mért cukortartalommal!).
Amennyire sok idõt tölt a szõlõ a tõkén, olyan keveset a bor a hordóban, hisz a jégbor egyik legfõbb értéke különleges gyümölcsössége lehet.
[tn_4_kozep.jpg]
A Vylyan Pincészetnek – Ipacs Szabó István fõborásznak – egyszer már megadatott, hogy jégbort készítsen, éppen öt éve, a 2004. január 7-én szüretelt cabernet franc szõlõbõl. A 2003-as Vylyan Cabernet Franc Jégborból mindössze 675 liter készült. Elegáns, parfümös illatával, és egyedi ízvilágával (sárgadinnyére, hársvirágmézre és a lychee-re emlékeztetõ aromák) viszont annál több rajongót szerzett magának.
2009-ben is kíváncsian várjuk, mit ad az idei elsõ szüret, a fehér jégszõlõ bora!
A jégbor a természet ritka ajándéka. Ausztria, Németország, vagy Kanada pincészeteinél ismert fogalom a jégbor, itthon viszont igazi különlegességnek számít. Érdekes, hogy a délibb, (amúgy) melegebb Villányi borvidéken nyílt alkalom a jeges szüretre, így a klasszikus vörösborok kínálatát igazi színfoltként e kis mennyiségû, de annál izgalmasabb jégbor színesítheti.
A jégbort nem csak ritkasága teszi értékessé, hanem különleges, egyedi karaktere is. Az aszúhoz hasonlóan a jégbor is természetes koncentrálódás eredménye. Itt viszont nem az aszúra jellemzõ botritiszes ízvilág, hanem az összetéveszthetetlen gyümölcsösség az, ami dominál.