Baranya: Szüret elõtt a borvidékek – egyelõre nem nyilatkoznak a felvásárlók a szõlõ átvételi áráról
A minõség, illetve a felvásárlási ár érdekli a legjobban a szõlészeket. Elõbbirõl annyi bizonyosnak tûnik, hogy a mustfok elmarad a tavalyitól – akkor a száraz, forró nyárnak köszönhetõen igen magas volt -, utóbbiról pedig még nem nyilatkoznak a nagy felvásárlók. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa álláspontja szerint a minõségi fajtáknál jó lenne a tavalyi árakat tartani. Akkor a chardonnay kilónként 85-90 volt, a zweigeltért hasonló pénzt adtak, a kékoportóért 120-at, a cabernetért 150-200-at, a merlotért pedig 200 forint körül fizettek.
A csabagyöngye, a favorit, az Irsai Olivér már ehetõ, ezek a legkorábbi fajták, néhány kisebb ültetvényen már megkezdték szedésüket. Dr. Lisicza István, a közel 600 hektáron mûködõ Pécsi Borvidék titkára azonban óva int az elsietett szürettõl. A szakember szerint a leesett csapadék egyenletesen oszlott el, nem túlduzzadtak a szõlõszemek, kevesebb volt idén a szõlõmoly is, amelynek károsítása nyomán elindulhat a rothadás. A napos idõben tovább csökken a sav-, illetve nõ a cukortartalom a gyümölcsben. Várakozása szerint az igazi dömping csak két, két és fél hét múlva kezdõdik, bár például tavaly ilyenkor már szüretelték az Irsai Olivért, a zenitet, az oportót.
A Tenkes hegyközség hegybírója, Daka Zsolt óvatosan szól egyelõre a szüretrõl. Véleménye szerint vidékükön 2-3 hetet várni kellene még a szedéssel. A mintegy 600 hektárnyi területrõl jó közepes, 70-80 mázsás termést remél. A mennyiséget illetõen más területeken is egyelõre becslésekre szorítkoznak a szakemberek. Az FVM Baranya megyei hivatalában Bodó János fõkertésztõl megtudtuk, hektáronként átlagosan 9 tonna szõlõt várnak Baranyában. Ez mintegy 20-25 százalékkal több a múlt évi termésnél, de még mindig nem minõsül rekordnak.
Kiugró lehet viszont a minõség, ha kegyes lesz az idõjárás a Villányi Borvidék gazdáihoz. Gadó Imre titkár elmondta, egy héttel járnak elõbbre a szokott éveknél, ami azt eredményezheti, hogy a jövõ hét végén indulhat a szüret. A vékony héjú fajtákkal azonban esõ esetén hamarabb kezdenek. A 2200 hektáron mûködõ borvidéken tavaly ilyenkor már szedték az oportót, a szakember szerint azonban a minõségi borok érdekében jó lenne a szüret idejét minél késõbbre tolni.
A pécsi Szõlészeti és Borászati Kutatóintézetben minden héten mérik a mustfokot. Egyelõre alacsony, például a chardonnay-nál mindössze 15,4, a zenitnél 15,5, a biancánál 17. Dr. Kozma Pál igazgató az idõjárás függvényében szeptember elsõ napjaira várja az elsõ szüreti napokat.
Forrás:
Dunántúli Napló
http://www.dunantulinaplo.hu