Az EP óvatosabb borreformot akar
Noha a strasbourgi plénumnak csak tanácskozási joga van az EU közös agrárpolitikájában, álláspontja jó bemelegítés a szakminiszterek jövõ keddi találkozójához, amely végleg eldöntheti a borreformot. Az Európai Bizottság ennek érdekében engedményekre is hajlandó: az unió egészére számolt kezdeti 400 ezer hektárról immár 175 ezerre is kész levinni az önkéntes tõkekivágási programra javasolt terület nagyságát. Valamelyest csökkenne országosan a kivágásban érintett termõterületek százalékos aránya is.
Az EP képviselõi a szerdai szavazáson ellenezték a szõlõtelepítési jogok 2014-es felszabadítását és a támogatásoknak a vidékfejlesztésre való átcsoportosítását. A javasolt öt évrõl háromra csökkentenék a kivágási programot, továbbá – amint az északabbra fekvõ bortermelõ országok, köztük hazánk is melegen támogatja – meghagynák a szárazcukrozás lehetõségét. Az EP növelné a bormarketingre szánt összegeket – Brüsszel a minap hagyta jóvá a Villány-Etyek borrégió egy ilyen exportprogramját, mintegy 630 ezer euró uniós támogatással -, és szigorítaná a borok elnevezésének, címkézésének szabályait.
Magyarország a borreform elindításakor az EU hetedik legnagyobb termelõje volt, Románia uniós csatlakozásával most a nyolcadik. Glattfelder Béla (Fidesz) a strasbourgi vitában azt mondta: a borágazat jelenlegi rendtartása fenntarthatatlan, a lepárlási támogatásokat meg kell szüntetni, az így keletkezõ felesleg megszüntetéséhez pedig ki kell vágni az ültetvények jelentõs részét. Szerinte azonban ez csak úgy valósítható meg igazságosan, ha ott támogatják a kivágást, ahol a felesleget termelték. Márpedig hazánk nem tartozik ide.
Tabajdi Csaba (MSZP) úgy vélte: “nyilvánvaló, hogy ez a reform elengedhetetlenül szükséges, de ezt a reformot a legszegényebb bortermelõ régiók kárára hozzák létre”. A javasolt elosztási rendszer szerinte káros az új tagállamok számára, diszkriminatív, “azokat jutalmazza, akik eddig lepárlásra termeltek rossz minõségû bort, mert a pénzüket ugyanúgy megkapják”. Harangozó Gábor (MSZP) üdvözölte, hogy a javaslat továbbra is lehetõvé teszi az alkoholtartalom cukorral való növelését azokon a területeken, ahol ez hagyományosan alkalmazott módszer. – Magyarországon is jó borok vannak, jellemzõen nem termelünk felesleget. Ha egy bornak jó a minõsége, akkor mindegy, hogy cukor hozzáadásával készült-e vagy sem – fogalmazott.
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu