Aki nincs képben, arra bírság vár
A szekszárdi hegyközség választmánya segítséget kért Tiffán Zsolt villányi borásztól, aki a Parlament Mezõgazdasági Bizottság Borászati Albizottságának elnöke.
Kelemen Erika, a szekszárdi hegyközség hegybírója elmondta, az új pincekönyv rendelettel kapcsolatban több észrevételt is tettek a szekszárdiak. A borászok többsége csupán annyit tud a változásokról, hogy egyszerûsödött az adminisztráció. A valóságban azonban nem így van.
A szekszárdi borászokból, jogászokból álló 15 fõs csapat pontról-pontra nézte át az új rendeletet és összegyûjtötték azokat a gondolatokat, amelyekkel nem értettek egyet.
Kelemen Erika elmondta, a jogszabály elõírja, mit kell borkísérõ okmánnyal szállítani. A felsorolásban a borászati melléktermék borseprõ, derítési alj, törköly is szerepel.
Az adómentes borelõállítónak is borkísérõ okmányt kell kiállítani, ha melléktermékét bérfõzést végzõ szeszfõzdébe szállítja. Ha pedig pincéjébõl akár 1 liter bort is szeretne a lakására vinni, akkor ezt csak a vámosoktól kapott igazolással (útvonal engedéllyel) teheti meg.
A bor szállításánál a borkísérõ okmányhoz a melléklet szerinti pótlap is csatolandó. Ezen a pótlapon bruttó/nettó súlynak is szerepelnie kell, miközben ezeket az adatokat a bor szállítása során eddig nem kellett beírni.
Nem található elõírás arra vonatkozóan, hogy mi az idõrendben vezetett nyilvántartás. A „tárgyhó utolsó napjával történõ bevezetés” sem érthetõ. A rendelkezés szerint, ha például a következõ hónap végén vezetik be az elõzõ havi értékesítést, az elõzõ hónap végi dátummal, akkor teljesítették az elõírást.
– A bizottságnak írt levélben azt kérjük, a borseprõt és a derítési aljat tekintsék egy kategóriának. További felhasználásukról, illetve megsemmisítésükrõl egységesen rendelkezzenek, mondta Kelemen Erika.
Az Európai Unióban nem kötelezõ a melléktermékek lepárlása, de ezek megsemmisítésérõl azonban gondoskodni kell. Javasoljuk, hogy Magyarországon is ezt a gyakorlatot alkalmazzák.
Kérjük, hogy Ausztriához hasonlóan a forgalomba hozatalhoz szükséges analitikai vizsgálat az elsõ 5 minta esetében ingyenes legyen.
A kérdésre, milyen termés várható az idén, a hegybíró elmondta: egy hónap és kezdõdik a szüret. A borvidéken a szõlõk szépek, egészségesek. Az idei idõjárás kedvez a gazdáknak, a szõlõ növényvédelme nem okozott eddig gondot.
Jég-, vihar-, aszálykárt nem jelentettek a termelõk, mondta Kelemen Erika. Szüret idején számítani lehet arra is, hogy a szõlõt szállító jármûvek szállítóleveleit, a szõlõ származási igazolását kiemelten ellenõrzik.
A termékleírás elkészült, sok benne az újdonság
A Szekszárd borvidék határidõre elkészítette a termékleírását, és azt elküldte a Vidékfejlesztési Minisztériumnak. Ez év végéig van lehetõség a termékleíráson javítani.
– Kétszintes szabályozást készítettünk, mondta Kelemen Erika. Ezek: a szekszárdi bor és a Szekszárdi Prémium bor elnevezésének a használata. Ez utóbbi csak kékszõlõbõl készült bor lehet (Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Kadarka, Kékfrankos, Menoire, Merlot, Pinot noir, Syraz).
Mennyiségi korlátozás is kapcsolódik a besoroláshoz, a szekszárdi bor név használatának a feltétele: egy hektárról maximum 140 mázsa szedhetõ és 100 hektoliter bor készíthetõ. A Szekszárdi Prémium bornál pedig egy hektárról maximum 80 mázsa szõlõ, ebbõl 55 hektóliter bor készíthetõ.
A termékelírás mindent szabályoz, a forgalomba hozatal idejét is, például a Szekszárdi Bikavér csak palackban forgalmazható, és legkorábban a szüretet követõ év december 31-étõl kerülhet a boltokba.
A Szekszárdi Prémium Bikavér többféle üvegpalackban forgalmazható, forgalomba viszont legkorábban a szüretet követõ második év december 31-én hozható.
Forrás:
teol.hu
http://www.teol.hu