A Vincze-pince glicerines titka
December 4-én pénteken hozza nyilvánosságra a Magyar Bor Akadémia annak a borásznak a nevét, aki idén az „Év Bortermelõje” címet megkapja. Ezzel a díjjal az akadémia szándéka szerint a borász több éven át tartó kiemelkedõ szakmai teljesítményét, a borok állandó kiváló minõségét, azok hazai és külföldi sikerét honorálja.
Az idei választást a szokásosnál is nagyobb figyelem kísérheti, mivel a 2005-ös év borásza, Vincze Béla boraiban az Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Borminõsítési Igazgatóságának vizsgálata glicerintöbbletet mutatott ki. Nem csak Vincze pincéjében találtak glicerines bort (abból az évbõl is, amikor az év borásza lett), hanem az üzletekbe került palackokban is.
Etikai kódex készül
A Magyar Bor Akadémia fõtitkárától, Zilai Zoltántól a 168 Óra Online azt tudakolta, vajon változott-e idén a választás rendje, illetve hogyan veszik elejét annak, hogy olyanok kapják az elismerést, akik nem méltók rá. A fõtitkár elmondta: nem változott a procedúra. Hangsúlyozta: amíg Vincze Béla ügyében nincs jogerõs ítélet, addig az sem elvárható, hogy az akadémia szankciókat fogalmazzon meg.
Zilai szerint a testület már deklarálta, hogy amennyiben akadémikus vagy év bortermelõje esetében bizonyított a méltatlanság vádja, megteszik a szükséges lépéseket. Ennek szellemében egy 4-5 fõs szakértõi társaság alakul az akadémiai tagjai közül, akik január-februárra egy etikai kódexet fogadnak el. A fõtitkár szerint a szabályzat mindenki számára egyértelmû szempontrendszert állít fel.
„Akármi történt Vincze Bélával, azok az érdemek, amiket õ felmutat, nem kellene, hogy teljesen feledésbe merüljenek. Persze ha lesz bizonyíték, ami ezt a kiegészíti negatív irányba, az más. De ha valaki jót tett, azt ne felejtsük el. Nagyon komoly eredmények voltak mögötte, amik alapján az elismerést megkapta annak idején” – védte a döntést a fõtitkár.
Kállay Miklós, a Magyar Bor Akadémia elnöke a Vincze-ügy kapcsán korábban azt nyilatkozta: amennyiben elmarasztalják Vincze Bélát, a 2005-ös év bortermelõjét, akkor az alapszabály értelmében visszavonható tõle a cím.
Tegyék el, jó kis bor az
Vincze november elején kilépett a Pannon Bormíves Céhbõl. Ugyanakkor a napokban közleményben tagadta a borhamisítást. Közölte: fellebbez és szakértõk segítségével védi meg borászata jó hírnevét. A borász hétfõn kapta meg a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központi Borminõsítési Igazgatóságának borait minõsítõ dokumentumait. A közlemény szerint a határozat átvétele után azonnal értesítette valamennyi forgalmazóját, hogy a hatóság által kifogásolt módon készített borait vegyék le a boltok polcairól. Honlapján fontosnak tartja hangsúlyozni: a glicerin „az egészségre minden tekintetben ártalmatlan anyag”.
Ez utóbbi megállapítás annyiban igaz, hogy a borban az erjedés során valóban keletkezik glicerin, melynek még a Vincze-borokban talált mennyiségben sincs maradandó egészségkárosító hatása, noha esetenként hasmenést, fejfájást okozhat. A bortörvény azonban a glicerin hozzáadását nem engedélyezi, az egyértelmûen hamisításnak minõsül. A borkedvelõket Vincze mégis arra biztatja, a kifogásolt borokból néhány palackot „tegyenek el egy hûvös, száraz, fénytõl védett helyre, mert biztosan tudom, hogy az idõ most jótékony hatással van rájuk”.
Ha a borhamisítás bebizonyosodik, nem csak a magyar vásárlók gondolhatnak rossz szájízzel a történtekre: az ügy sokat árt a magyar borászat külföldi megítélésének is mind erkölcsi, mind piaci szempontból.
Hogyan lesz valakibõl az év borásza?
Az eredményhirdetést idén is kétkörös szavazás elõzi meg. A honlapon olvasható tájékoztató szerint az elsõ fordulóban az Akadémia összegyûjti a saját tagjai, az ágazat elismert, tekintélyes személyiségei, országos jelentõségû szakmai szervezetei, tudományos és érdekképviseleti szervezetei, a jelentõsebb hazai borkereskedõ cégek, a vendéglátás és gasztronómia valamint a szaksajtó részérõl az Év bortermelõje személyére érkezõ ajánlásokat. A közel 500 címre szétküldött jelölõlapból visszaküldötteket összesíti, majd az öt legtöbb ajánlással rendelkezõ bortermelõ listáját a Magyar Bor Akadémia tagsága körében szavazásra bocsátja. Így alakul ki a végleges eredmény. A címet a nyertes bortermelõ idõbeli korlát nélkül jogosult viselni, azonban a megválasztást követõ egy év elteltével csak a választás évének feltüntetésével együtt használhatja (pl. 2009-ben az Év bortermelõje).
A szervezet honlapján közzétett lista szerint a gyõztes a következõk közül kerül ki: Gálné Dignisz Éva a Kunsági borvidékrõl, Légli Ottó Balatonboglárról, Dr. Lõrincz György az Egri borvidékrõl, Szöllõsi Mihály Ászár-Neszmélyrõl és Vida Péter a Szekszárdi borvidékrõl.
Forrás:
168 Óra Online
http://www.168ora.hu/