A termelõk isszák meg a szüret levét
Szép, egészséges termés, mennyiségileg is nagyon jó átlag, de szinte eladhatatlan. Így összegzi a szõlõpiaci állapotokat Wilhelm András, hajósi hegybíró.
– Most lehetett elõször 40 forintos árról hallani, de ez még csak ígéret volt, a kifizetés jópár hónap múlva lesz esedékes. Gyakorlatilag nincs felvásárlás, több borászat is jelezte, hogy – eltérõen a korábbi évektõl – egy kiló szõlõt sem kíván megvásárolni. A helyzet siralmas – sorolja a hegybíró. Véleménye szerint jövõre a kivágási engedélyek jelentik majd a fõ papírmunkát, könnyen lehet, hogy támogatás nélkül is a termelés megszüntetése mellett döntenek a gazdák. Jövedelmezõség híján ugyanis nagyon drága hobbi a szõlészkedés, borászkodás. A 600 hektáros hegyközségnek közel 600 tagja van, a gazdák mintegy fele 1000-1500 négyzetméteres területet mûvel.
– Olyan még nem volt, hogy valaki a tõkén hagyta volna a szõlõt. Most azonban elõfordulhat – fogalmaz Wilhelm András, aki úgy véli, 60 forint fölé nem jut a felvásárlási ár.
Nemesnádudvaron szeptember végén az újbort ünneplik. Ilyenkor mindig jó hangulat, de ez független az üzleti helyzettõl. Idén valószínûleg éppen a busongás lenne indokolt a gazdák részérõl. Balogh Sándor hegybíró szerint a piaci helyzetrõl nem lehet sokat beszélni, mert piac – nincs. – A nyár eleje óta szállingóznak a hírek, hogy tele vannak a pincék az országban. De elképzelhetõ, hogy inkább a bankszámlák üresek, ezért a pincészetek elkezdték megdolgozni a termelõket – mondja a hegybíró. Példaként említi: neves pincészet közölte, hogy 60 forintért nem vásárol szõlõt, mert nincs helye, harminc forintért viszont vinné a termést. Ebbõl – véleménye szerint – következik: fele akkora helyet igényel a félárú szõlõ.
– Elõfordulhat, hogy kései szüretelésre tõkén marad a termés egy része. Abszurdum 30-40 forintos felvásárlási árakról beszélni, amikor egy kiló szõlõ 50-52 forintba kerül a termelõnek, ebbõl 10-15 forint a kézi szüretelés költsége – hangsúlyozza a 480 tagot számláló helyközség hegybírája.
Hiába vártak felvásárlókat a lakiteleki hegyközség közgyûlésére, egyetlen kereskedõ sem jelent meg. A gazdák pedig kíváncsiak lettek volna arra, vajon milyen áron veszik majd át tõlük a szõlõt. A bizakodók lelkesedését Stinner Ferenc, a Tiszamenti Értékesítõ Szövetkezet elnöke hamar lehûtötte. Fehérszõlõre nem nagyon van kereslet. Néhány minõségi fajtára, mint a cserszegi fûszeresre, muscat ottonelre és a most érõ biankára még vevõk a pincék, de a zalagyöngye senkinek sem kell. A kékszõlõknél valamivel jobb a helyzet, a tiszakürti feldolgozóban tudják fogadni, és több ezer mázsát fognak feldolgozni. Az árak kékszõlõ esetén talán megütik az 50-55 forintos kilónkénti árszintet, ami a költségeket fedezni tudja. Fehérszõlõknél viszont 36-43 forintos összegrõl lehet hallani. Sok felvásárló még nem nyilatkozott. Az egyik kereskedõ, aki a térségben az elmúlt években felvásárolta a szõlõt, telefonérdeklõdésre azt mondta, hogy szeptember 8. elõtt semmit sem tud mondani.
Forrás:
baon.hu
http://www.baon.hu