A rendezvényszervezõk megdöbbentek a kormányrendeleten
Fesztivál- és rendezvényszervezõk szerint szakmaiatlan és átgondolatlan a zenés-táncos rendezvényeket érintõ kormányrendelet, amely szerdán lépett életbe.
A szakma döbbenten értesült a rendelet részleteirõl
A több szervezet által Budapesten tartott sajtótájékoztatón Pálosi Boglárka, az Egyesület a Kulturált és Biztonságos Szórakoztatásért elnöke azt mondta: az egész szakma megdöbbenve értesült a sajtóból a zenés-táncos rendezvényeket érintõ kormányrendeletben foglaltakról.
Ez a rendelet súlyosan érinti a bel- és kültéri, a kulturális, a céges rendezvényeket és fesztiválokat – fogalmazott az egyesületi elnök. „Szabályok eddig is voltak, azokat csak be kellett volna tartatni” – tette hozzá. Véleménye szerint a mostani szabályozás több pontja szakmailag átgondolatlan, ráadásul az elõkészítésbe nem vonták be az érintetteket. Pálosi Boglárka emiatt szükségesnek tartja egy munkacsoport létrehozását a kormány és az érintettek képviselõibõl, hogy „megfelelõ és betartható módon” alakuljon át a szabályozás.
Márta István, a Magyar Fesztiválszövetség elnöke arról beszélt, hogy az új rendeletben olyan fogalmak szerepelnek, amelyek definícióit nem közölték. Így nem tudni, mit ért pontosan a rendeletalkotó a zenés-táncos rendezvényen. Ráadásul, mivel rendezvényszervezõi diplomához kötik a szervezést, jelenleg a Sziget Fesztivál fõszervezõje, illetve a Mûvészetek Völgye felelõse sem szervezhet rendezvényt. Ez azt jelenti, hogy akár el is maradhatnak ezek a fesztiválok – fûzte hozzá Márta István, aki szerint a különbözõ rendezvényeket uniformizálja a kormányrendelet, ezért az elfogadhatatlan a számunkra.
Semsei Rudolf, a Magyar Rendezvényszervezõk Szövetségének vezetõje szerint a rendelkezés ellehetetleníti azokat a céges rendezvényeket, amelyek végén akár zene, vagy tánc is lehet. „Olyan bürokratikus lépéseket kell megtenni, ami sajnos nem életszerû” – jegyezte meg. A szövetség vezetõje fontosnak nevezte, hogy ne csak rendeletek útján próbálják biztonságosabbá tenni a rendezvényeket. Szükség volna például egy rendezvényszervezõ kamarára, hogy professzionális módon mûködhessen a szakma, és ne fordulhasson elõ többet olyan tragédia, mint az év elején a fõvárosi West Balkán szórakozóhelyen.
tömeg, koncert
A rendeletben nincsenek pontos meghatározások
A sajtótájékoztatón kifogásolták azt is, hogy a rendeletben nincs pontosan meghatározva, mekkora létszámra és milyen helyszínre vonatkoznak az elõírások. „Jelen pillanatban, ha egy kávézóban valaki berak egy CD-t és két ember táncra perdül, akkor az már zenés-táncos szórakozásnak minõsül” – mondta L. Laki László, aki szintén az Egyesület a Kulturált és Biztonságos Szórakoztatásért képviseletében fejtette ki észrevételeit.
A fesztiválok esetében, amelyek szervezése akár hónapokkal, vagy egy évvel korábban is elkezdõdhet, például az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elõrejelzését is csatolni kell az engedélyeztetéshez, vagyis azt, hogy milyen idõ lesz a rendezvény idején. Ez például egyike a betarthatatlan feltételeknek – vélte L. Laki László.
A zenés, táncos rendezvények biztonságosabbá tételérõl alkotott kormányrendelet értelmében ilyen összejövetelt csak engedély birtokában lehet tartani, és az ellenõrzõ hatóság köteles azt felfüggeszteni, ha például a résztvevõk létszáma jelentõsen meghaladja a hely befogadóképességét.
A Magyar Közlönyben megjelent szabályozás hatálya a tömegtartózkodásra szolgáló építményben, építményen, illetve helyiségben tartott alkalmi vagy rendszeres zenés, táncos rendezvényekre, valamint az ezer fõt meghaladó létszámmal megrendezett szabadtéri eseményekre terjed ki.
Koncert, trabant
Zenés, táncos rendezvényt csak rendezvénytartási engedély birtokában lehet megtartani, amelyet a jegyzõ ad ki. Az engedély iránti kérelem elbírálásának ügyintézési határideje 20 nap. Az engedélyezési eljárásban szakhatóságként részt vesz a fõvárosi és megyei kormányhivatal illetékes népegészségügyi intézete, az építésügyi hatóság, a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõség, a tûzvédelmi hatóság, valamint a személy- és vagyonbiztonsággal kapcsolatos szakkérdésekben a rendõrség.
Az engedély iránti kérelemhez csatolni kell a zenés, táncos rendezvénynek helyet adó építmény, terület azonosításához szükséges, továbbá az annak alapterületére, befogadóképességére vonatkozó adatokat, a rendezvény gyakoriságáról, megtartásának napjairól, kezdésének és befejezésének idõpontjáról szóló nyilatkozatot, a biztonsági tervet, esetenként a tûzvédelmi szabályzatot.
Zenés, táncos rendezvényt a helyiség üzemeltetõje, vagy kulturális rendezvényszervezõi, vagy rendezvény- és konferenciaszervezõi képesítéssel rendelkezõ rendezvényszervezõ szervezhet. Az esemény biztosítását a helyszín jellegzetességeihez és befogadóképességéhez igazodó számú biztonsági személyzet végzi. A beléptetést a fiatalok alkohollal történõ kiszolgálásának megelõzése, esetleges alkoholfogyasztásuk ellenõrizhetõsége érdekében a fiatalkorúak számára megkülönböztetõ jelzéssel ellátott belépõjegyhez (kártyához, karszalaghoz) kötheti – tartalmazza a rendelet.
A fõvárosi, Nyugati téri West Balkán szórakozóhelyen január 15-én éjszaka a diszkóból kiáramló tömegben pánikhangulat alakult ki, s három fiatal lány meghalt. A kormány február végén összehangolt, fokozott hatósági ellenõrzések végrehajtását rendelte el „a zenés, táncos rendezvények biztonságosabbá tétele érdekében végrehajtandó feladatokról” szóló határozatában azokban a vendéglátóüzletekben, amelyekben zeneszolgáltatás nyújtható, mûsoros elõadás, tánc rendezhetõ, továbbá szerencsejátéknak nem minõsülõ szórakoztató játék folytatható.
Forrás:
Hirado.hu
http://www.hirado.hu