A nagy üzlet Kínába tart a villányi bor
Bár egyre több borász igyekszik piacot találni a Távol–Keleten, hogy pontosan hová kerül az értékes bor Kínában vagy Japánban, az olykor titok a villányi termelõk elõtt is.
Már hét esztendeje azt mondta az egri Gál Tibor, a Magyar Bormíves Céh azóta elhunyt elnöke, hogy a villányi, az egri, a badacsonyi és a tokaji borvidékeknek, mint a markáns hazai bortermelõ területeknek, a Távol-Keletet, azon belül is Kínát kell megcélozniuk. Miután a lehetõségek ott határtalanok. Hogy kinek és mit sikerült elérnie, az elmúlt hét év alatt, azt a többség titkolja. Aki pedig nyilatkozik, az is óvatosan teszi.
„Az óvatosság nem a borászokon múlik” – mondja az immár Ázsiába is szállító villányi családi vállalkozások egyike, a Róth pincészet tulajdonosa, Róth József. Kínába és Japánba szállítanak, de hogy pontosan hová, arról fogalmuk sincsen. A bort Budapestre kell felvinniük, egy Pécsett is nagykereskedéssel bíró kínai vállalkozónak, aki csaknem két évtizede él Magyarországon. Õ továbbítja a nehéz villányi borokat: az Angliába is szállított Ördög Vérét, az olaszok megrendelésére készült Szent Válogatást és még két másik bort. Gyümölcsízû, nagy illatanyagú kevert borokról van szó, mert Kínában nem nagyon ismerik a fajtákat.
– A kiválasztás szinte akciófilmbe illõ volt – mondja Róth József.
– Villányban idén, év közben megjelent egy kínai férfi – a késõbbi exportõr –, aki a mulatóban végigkóstolt minden bort. Két nap múlva több kínai jött, akik több napon át kóstoltak, tanakodtak, majd rábólintottak négy borra. Aztán megegyeztünk az árban és a budapesti szállítási pontban. Ettõl kezdve minden titkos. A kínai partner csak annyit mondott: nagy a harc a borért, és ebben a harcban Villány nyerõ lehet.
Forrás:
BAMA.hu
http://www.bama.hu