A hõségriadó is jót tett a magyar boroknak – 10 éve nem volt ilyen jó szüret, állítják a balatoni borászok
Lassan vége a szüretnek szerte az országban, már csak a késõi szüretelésû borokhoz való gyümölcs lóg a tökén. Az idõben befejezett szüret, a napfény, de nyáron többször beharangozott hõségriadó is azt segítette, hogy az évtized legjobb borát tudják elkészíteni a balatoni pincészetek. Az elkövetkezendõ idõben érdemes lesz a fogyasztóknak megnézni, milyen évjárat is szerepel a címkéken, hiszen ha a boltokban 2008-as címkével ellátott palackot látnak, akkor az évtized legjobb alapanyagából készült borra találtak az üzletben. Három balatoni pincészet arról nyilatkozik, mit érdemes inni jövõre.
Varga Péter (Varga Pincészet) szerint: Már a korai fajtáknál, a Csabagyöngyénél és az Irsai Olivérnél látszott, hogy ez az év nem csak magasabb mustfokot, hanem nagyobb aromagazdagságot és szebb savszerkezetet is produkál mint a korábbi évek. Idén az Olaszrizling, amely minden évjáratban megbízhatóan szerepel, az átlagosnál jobban hozta magát, a Szürkebarátok pedig soha nem látott aromagazdagsággal és szárazanyag-tartalommal leptek meg a borászokat.
A Pannon Egyetem Szõlészeti és Borászai Kutatóintézet is hasonlóan értékeli az idei szüretet. Dr. Májer János szerint: A meleg, napfényes, viszonylag száraz április – májust, egy rendkívül csapadékos június követte. A júniusi 121,8 mm csapadék az elmúlt évekhez képest kiemelkedõen magasnak számított, és a sokéves átlagot is csaknem 50 mm-el múlta felül. A sok csapadék szerencsére rendkívül meleg, száraz augusztussal és szeptember elejével párosult. „Ki gondolta volna, hogy szeptember elején hõségriadót kell elrendelni az országban, amely hozzájárul a és felgyorsítja az érési folyamatokat” – nyilatkozta a szakember.” A kutatóintézet szakembere kiemelte:: a fajták közül kiemelkedõen szerepelt a Pinot fajtakör és azon belül is a Szürkebarát.. Bíztató a napokban szüretelésre került Kéknyelû minõsége.
Garamvári Vencel (Garamvári Szõlõbirtok) elmondta: Idén elsõként a korai érésû Irsai Olivér fajtát szüretelték, igen jó mustfokkal. Ezt követte a Muscat Ottonel, amely ugyancsak jó mustfokkal bír. A pincészet elõrejelzése szerint: az idei év fehérborai közül kiváló volt a Sauvignon Blanc, és a Chardonnay termés is. Mindkét fajtánál a mustfokok meghaladták a 19-et, sõt a Chardonnay-nál 20 és 21 mustfokot mértek. „A kékszõlõ fajták közül a Pinot Noirt szedtük a legkorábban és hasonlóan a többi szõlõfajtához ez is magas mustfokkal (21) és tökéletes érettségi állapottal került a feldolgozóba.- nyilatkozta a balatoni pincészet vezetõje. A szüret utolsó szakaszában a Cabernet fajtákat szüreteltük, melyek szedése október 20-val fejezõdött be. Úgy a Cabernet Franc, mint a Cabernet Sauvignon mustfoka 19,6 és 21 között volt, amely számok azt vetítik elénk, kiváló, az elmúlt tíz év legjobb termésébõl készíthetünk borokat az idén. – nyilatkozta a balatoni pincészet vezetõje.
A-Z Produkcio