A bor „bizalmi termék”
Hozzáadott glicerint talált a Borminõsítési Igazgatóság Vincze Béla boraiban. Nemcsak azok akadtak fenn a laboratóriumi vizsgálatokon, amelyeket az egri borász állítása szerint szívességbõl a nevére vett, hanem a saját borai is, például a 2005-ös és 20067-os cabernet franc és egri bikavér – mondta a Krónikának Kocsi Emília, a Borminõsítõ Igazgatóság igazgatóhelyettese. Ezek a borok már rég forgalomban vannak, most azt vizsgálják, hogy pontosan mely palackokat kell levenni a polcokról. Az említett borok egyébként átmentek a korábbi ellenõrzéseken, mert a vizsgálatra beküldött minták tiszták voltak, a palackokba viszont már hozzáadott glicerin is került. A pincekönyvvel is voltak problémák. A felügyelõk már korábban felszólították a borászt, hogy hozza rendbe az okiratot, majd amikor újból ellenõrizték, a pincekönyvnek nyoma veszett – mondta Kocsi Emília.
A Borminõsítõ Intézet jövõ héten tesz feljelentést a rendõrségen okirat-hamisítás gyanúja miatt. Szintén a jövõ héten dönt az igazgatóság mint másodfokú hatóság a pincészet bezárásáról. Könnyen lehet, hogy visszavonják az üzemengedélyt. Az Egri Hegyközség elnökét lesújtotta a hír, azt mondja, az egész borvidékre árnyék vetült. Simon József azt mondja, Vincze Béláé az egyik legjobb dûlõ Egerben, a legértékesebb szõlõk onnan származnak. A 2005-ös év borásza címet a remek 2003-as borai után kapta, 2005-ben viszont hûvös, karcsú egri borok készültek. Simon József szerint a megfelelési kényszer vihette rá Vincze Bélát a nem megengedett eszköz alkalmazására, hogy testesebb legyen a bora. Idén is nagyon jó minõségû a termés, de Vincze Béla ezt már egri néven nem hozhatja forgalomba, ha jogerõsen is elmarasztalják – mondta a hegyközség elnöke. A hozzáadott glicerin egyébként ilyen mennyiségben nem káros az egészségre, üdítõitalokban is használják ezt az adalékanyagot.
A bor „bizalmi termék”
A Magyar Borakadémia elnöke nagyon szomorúnak tartja az esetet, hiszen a külföldi sajtó a magyarországi borbotrányról beszél, és ez nem használ sem a borok külföldi elhelyezési lehetõségeinek, sem az ország arculatának, amit pedig a bor eddig kedvezõen befolyásolt. Az ügynek emellett olyan következménye is lehet, hogy visszamondanak megrendeléseket, hiszen a bor „bizalmi termék”. Bár itt nem olyan botrányról van szó, mint a 80-as évek közepén az osztrák fagyálló-, vagy az olasz metanolbotrány, és senkinek, semmi baja nem lesz attól a glicerinmennyiségtõl, ami a borban benne van, az tény, hogy a törvény betûjét megszegte a termelõ – hangsúlyozza az elnök.
A bizalom megõrzéséért a Magyar Borakadémia tegnapelõtt kiadott egy nyilatkozatot, amelyben elítél minden olyan cselekményt, ami a fogyasztó megtévesztésére irányul, ha kell, közremûködik a szakszerû és a szakmai szempontok szerinti tájékoztatásban, és még inkább megbecsüli azokat a tagjait, akik tisztességgel és becsülettel gazdálkodnak. Kállai Miklós egyébként nem tartja valószínûnek, hogy újabb esetek bukkannának fel, szerinte itt egyszerûen egy szakmai tévedésrõl van szó.
Kállay hangsúlyozza azt is, hogy Az Év bortermelõje címet nem egy borért, hanem a tevékenység elismeréseképpen ítélik oda valakinek, egy szigorú rosta alapján. A bort õk nem ellenõrzik, ez az Országos Borminõsítõ Intézet, illetve most a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal borászati igazgatóságának a dolga. Az elnök nem tudja, hogyan fordulhatott elõ az, hogy 2005-ben senki nem kifogásolta Vincze borát, most pedig kiderül róla, hogy hamisítvány. Utalt ugyanakkor a borminõsítõ intézet igazgatóhelyettesének arra a megjegyzésére, hogy esetleg nem ugyanaz volt a minta, mint ami aztán késõbb forgalomba került. Ha ez igaz, felelõsségre kell vonni a borászt amiatt is, hogy nem minta azonos tétellel ment a forgalomba.
Forrás:
MR1-KOSSUTH Rádió
http://www.mr1-kossuth.hu