Vincze Béla esete megrázta a borászokat
Eltilthatják az egri név használatától Vincze Bélát, ha bebizonyosodik, hogy valóban bort hamisított. Újabb hivatalos információk kerültek ugyanis nyilvánosságra azzal kapcsolatban, hogy hozzáadott glicerint találtak a boraiban. Vincze Béla 2005-ben vehette át „Az év bortermelõje” díjat, amelyet akkor a „borászat Kossuth-díjának” nevezett. E hét közepén arról szóltak a hírek, hogy befejezõdött a Vincze Béla saját pincéjében lévõ borok hatósági vizsgálata, amelyrõl Kocsi Emília, a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Borminõsítési Igazgatóság igazgatóhelyettese elmondta: a 2005-ös évjáratú egri bikavérben mutatott ki a mûszer literenként 14,8 gramm glicerint, ami meghaladta a természetesnek mondható 6-10 grammos mennyiséget. Az ugyanebbõl az évjáratból származó cabernet franc-ban is sok, 14 gramm volt a glicerin, és 17,8 grammos eredménnyel megbukott a vizsgán egy tétel blauburger is.
Vida Péter, szekszárdi borászt jó barátság fûzi az egri termelõhöz, megrendülten beszélt az esetrõl: – Sokáig nem hittem el a híreket, próbáltam telefonon utolérni Bélát, de ki volt kapcsolva. Majd az egyik tévécsatornán a saját szájából hallottam a nyilatkozatát. Úgy gondolom, nagy hibát követett el. Ugyanakkor azt is látni kell, hazánkban ezen a területen is hatalmas a zûrzavar. Minden nagyobb üzlet polcain ott vannak az új-zélandi, ausztrál, chilei, kaliforniai borok, melyekre nem vonatkozik az uniós bortörvény. Ezeket a borokat lehet vizezni, borkõsavval, tisztaszesszel, cukorral javítani, ezért nem jár büntetés, de még a címkén sem kell ezt feltüntetni. Sõt, Ausztráliában még bortörvény sincs. Ugyanannak a polcnak a másik végén pedig ott vannak a magyar borok, melyek a szigorú uniós szabályozás szerint készültek. A piac pedig ugyanaz, ezen kell nekünk az olcsóbb külföldi borokkal versenyezni. Ha Vincze Béla ausztrál termelõ lenne, akkor semmilyen büntetésben, megalázásban nem lenne része.
Egy másik ismert szekszárdi borász, Mészáros Pál szerint, szerencsésebb lett volna, ha a Vincze-ügyet csendben, mint egy családban intézték volna el, nem ekkora sajtóvisszhanggal. Félõ, hogy az eset nem áll meg a határoknál, és nemzetközi hatása is lesz az amúgy is gondokkal küzdõ hazai borpiacra. Dr. Májer János, a Badacsonyi Borászati Kutatóintézet igazgatója emlékeztetett, hogy mintegy 15 éve az osztrák borászok keveredtek hamisítási ügybe, igaz õk nem glicerint, hanem a jóval károsabb glikolt – mely a fagyálló alkotórésze – használták fel. Pár év kellett hozzá, mire helyreállt a piacuk.
Egységes szabályokat kellene alkalmazni az EU piacán
Dr. Májer János szerint az unió országaiban értékesített borokra egységes szabályokat kellene alkalmazni. A chilei, új-zélandi, ausztrál és afrikai termékeket nem is szabadna bornak nevezni, mert azokban bizony van hozzátett glicerin, tisztaszesz, víz és répacukor is. Az igazgató elmondta, a glicerin a bor természetes alkotóeleme, mely az erjedés során keletkezik. Amikor megpörgetjük a pohárban a bort, a glicerin ívet rajzol rá. Ha kevés van belõle, akkor a bor extraktja, vagyis szárazanyag-tartalma is silányabb. Szerinte elítélendõ a magyar bortörvény szerint amit Vincze Béla tett, de az túlzás, hogy ártalmas a bora a fogyasztók egészségére.
Forrás:
teol.hu
http://www.teol.hu