2013-at idézi egyelõre a tokaji borvidék szõlõje
Második próbaszüretén van túl a tarcali Tokaji Borvidék Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet a muskotályos szõlõben, néhány tetszõlegesen kiválasztott helyszínen.
– Igyekeztünk az elõzõ években is megfigyelt területeket mintázni, hogy az eredmények összehasonlíthatóak legyenek – írja beszámolójában dr. Bihari Zoltán, a Tokaji Borvidék Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatója. – Az idei meleg, napos idõjárás elõrevetíti a korai szüretet, amit érzékelve, az elõbbi évektõl korábban szedtük meg az elsõ mintáinkat.
Majdnem 20
A sárgamuskotály cukorfoka 14,15 és 19,9 magyar mustfok között változó. Mivel az elõzõ évek ilyen korai idõpontjáról még nincsenek adataik, amit hasonlíthatnának a mostani mért értékekhez, nehezebb megítélni a szõlõ idei fejlõdését. Viszont, ha a tarcali Bakonyi-dûlõben végzett elõzõ évi mérések eredményeit ábrázolják, és egy trendvonalat húznak, akkor az látható, hogy az idei cukortartalom tökéletesen beleillik a 2013-es év vonalába. Tehát az eddigi adatok alapján hasonló év várható a muskotály esetében, mint 2013-ban, ha az idõjárás a továbbiakban leköveti a 2013-as évet.
„Ebben a száraz melegben jogosan merül fel, hogy a savtartalom „elég”, olyan mértékben lecsökken, ami már az alapanyag minõségét ronthatja. Nos, a trendvonalunk azt jelzi, hogy az idén a savtartalom még 4 g/l-el magasabb, mint 2013-ban, legalábbis a Bakonyi-dûlõben. Több helyen már kisebb seregélycsapatok is megjelentek” – írja dr. Bihari Zoltán.
A mintavétel
Mennyiség: 10 fürtVizsgált paraméter: cukor- és savtartalom, valamint pH
Fürtök kiválasztása: Egy kiválasztott sorban az 1. oszloptól balra esõ 1.fürt, a 2. oszloptól balra esõ 2. fürt, a 3. oszloptól balra esõ 3.fürt ….stb. a 10. fürtig. Összesen 10 fürt.
Módszer: A fürtöket préselik, majd a lebegõ tartalom leülepedése után történik a mérés. A Brix-fokot mérõ digitális refraktométerrel cukortartalom, laboratóriumban cukor-, sav- és pH-mérést végeznek.
„Zöld lé” a szõlõkben
A verjus (verzsü; francia vert jus, „zöld lé”) az ókor óta ismert, az éretlen szõlõbõl préselt magas savtartalmú ízesítõ. Az ecet és a citromlé elterjedésével Nyugat-Európában jelentõsége csökkent, azonban a közel-keleti, elsõsorban a szír és török konyhának ma is nélkülözhetetlen eleme.A nemzetközi konyha gyakran alkalmazza salátaöntetek készítésénél, fõleg, ha bor is kíséri a fogást, ugyanis az ecethez vagy citromléhez hasonlítva a verjus nem befolyásolja jelentõsen a bor ízérzetét.
A kereskedelmi forgalomban kapható verjus-k savtartalma jellemzõen 20 és 40 g/l között, cukortartalma 0,1 és 95 g/l között változik.
Ennek megfelelõen a Tokaji borvidéken a késõi érésû fajták még a verjus készítéséhez megfelelõ érettségben lehetnek. Ez a fürtválogatás során eltávolításra kerülõ fürtök alternatív felhasználására nyújt lehetõséget, mellyel egyre több szõlõtermesztõ országban élnek.
Forrás:
MON
http://www.mon.hu