Vince-Napi Bor- és Gazdarandevú a városligeti Vajdahunyadvárban
RÉSZLETES PROGRAM:
2007. 01. 19. (Péntek)
11 h. Megnyitó
Közremûködik: „Kéknefelejcs” Asszonykórus (Inám község, Szlovákia)
12. h. A Szent Vince Borrend bemutatkozása, felvonulása, borkóstolója. Moderátor: Csoma Zsigmond
13. h. Tárlatvezetés „A magyar mezõgazdaság története” c. állandó kiállításon
14. h. HÍR Termény-termékbemutatók, borkorcsolyák, HÍR-es családi játék. Vezeti: Csoma Zsigmond – Huth Anna
15. h. Tárlatvezetés „A magyar mezõgazdaság története” c. állandó kiállításon Molnár Erszébet muzeológussal
16. h. Borkóstoló Akadémia (borok és HÍR-es borkorcsolyák). Vezeti. Csoma Zsigmond
17. h. Vártörténeti séta Juhász Gabriellával
2007. 01. 20 (Szombat)
11. h. Megnyitó (Hagyományok – Ízek – Régiók)
Közremûködik: Táborfalvi Népzenei Együttes
12. h. HÍR Termény-termékbemutatók, borkorcsolyák és HÍR-es családi játék. Vezeti: Csoma Zsigmond – Huth Anna
12. h. Táborfalvi Népzenei Együttes
13. h. Tárlatvezetés „A magyar mezõgazdaság története ” c. állandó kiállításon Dr. Szatmári Sarolta fõigazgató-helyettes asszonnyal
14. h. Népdalkör (Bugyi község)
14. h. Az „Év Bortermelõje” Garamvári Vencel bemutatkozása, kiállítása, borkóstolója.
Moderátor: Csoma Zsigmond
15. h. Népdalkör (Bugyi község)
15. h. Vártörténeti séta Kõrösi Andrea muzeológussal
16 h. A VÉ-TÓ együttes (Balassagyarmat) mûsora
16. h. HÍR Termény-termékbemutatók, borkorcsolyák és HÍR- es családi játék. Vezeti: Csoma-Huth
17. h. Borkóstoló Akadémia (borok és HÍR-es borkorcsolyák): Vezeti: Csoma
18. h. Tárlatvezetés „A magyar bor Európában” c. állandó kiállításon Beck Tibor muzeológus, borásszal
2007. 01. 21. (Vasárnap)
11. h. „Kéknefelejcs” Ifjúsági Citerazenekar (Dabas)
11. h. HÍR Termény-termékbemutatók, borkorcsolyák és családi játék. Vezeti: Csoma Zsigmond -Huth Anna
12. h. Tárlatvezetés „A magyar bor Európában” c. állandó kiállításon Beck Tibor muzeológus, borásszal
13. h. Borkóstoló Akadémia (borok és HÍR-es borkorcsolyák): Vezeti: Csoma Zsigmond
14. h Vártörténeti séta Juhász Gabriellával
14 . h. Gyöngyharmat Együttes (Pécel)
15. h. HÍR Termény-termékbemutatók, borkorcsolyák és HÍR-es családi játék. Vezeti: Csoma Zsigmond-Huth Anna
15. h. Tárlatvezetés „A magyar bor Európában” c. állandó kiállításon
16. h. Borkóstoló Akadémia (borok és HÍR borkorcsolyák): Vezeti: Csoma Zsigmond
Állandó programok: bor- és HÍR-es borkorcsolyák bemutatása, gazdaismertetés, termékkészítési-kézmûvesipari bemutatók, kiállítások, az új állandó kiállításban a jurtánál joghurt-, a középkori ház kemencéje mellett pékárú-, a magyar szürke közelében sajt- és szalámi-kóstoltatás, az emeleten a Levendula Játszóház és Alkotómûhely programjai: tanyasi (gazdasági udvar) terepasztal készítése, szõlõs játékok, mondókák, nemezelés, csuhéból, csutkából, gyapjúból állatkák készítése, ismerkedés gabonákkal, magokkal; kézmûves-vásár
A Vajdahunyadvár mai épületét, amely Budapest egyik meghatározó, látványos építménye, 100 évvel ezelõtt építették fel az 1896. évi millenniumi gazdaünnepi sikerek után. Ezért 2007-ben, ünnepi programokkal, elsõként a HÍR (Hagyományok-Ízek-Régiók) agrártermékeinek látványos és pompás bemutatásával emlékezünk meg, és köszöntjük Budapest idegenforgalmi nevezetességét VINCE-NAPI GAZDARANDEVÚ címmel.
Az évkezdõ ünnepi rendezvénysorozatunk, az egykori gazdák év eleji összejövetelét eleveníti fel, amikor egymáshoz, egymás pincéiben, a kemény tél, és az évzáró adventi-karácsonyi ünnepkör, az István és János nap után (Istvánolás, Jánosozás, borszentelés után), már a gazdasági év tennivalóit vették számba. Az ünnepnapok után a fontos és meghatározó dolgos hétköznapok következtek, készülõdés az új gazdasági évre, a mezõgazdaság minden ágazatában. Vince napjának megülése ennek a felkészülésnek az alkalma, amikor az idõjárást figyelve, annak alakulásából messzemenõ következtetéseket vontak le az évi kenyérgabona termésre, a szántóföldi növénytermesztésre, a kerti növény-és szõlõtermesztésre, a bortermésre. Ezeken a téli estéken az elõzõ évi megtermelt javakat élte fel a parasztgazdaság, illetve tervezgetett a gazda, mit és hogyan változtasson. Az elõzõ év szerencsés idõjárása, munkaszorgalma biztosította a téli hónapokban és az évkezdõ elsõ negyedévben az élelmet, a kenyeret, a húst, a bort, a sajtot, mint a legfontosabb alapélelmiszereket. Vince nap tehát, mind a termelés, mind a táplálék fogyasztás szempontjából, mind a hagyomány, a kultúra figyelemre méltó napja volt. Kisebb ünnepnapnak is számított, egyféle profán ünnepnek, amikor a mulatozásnak, a falatozásnak, a borkóstolásnak, a lakmározásnak az ideje is eljött.
De miért, hogyan tartották meg ezt a napot, mit ettek, mit ittak ezen alkalomból?
Hogyan készültek fel az új gazdasági évre, miben reménykedtek, mit jósoltak Vince napjának idõjárási megfigyeléseibõl?
Ezt mutatja be agrár-kulturális rendezvénysorozatunk, amely folytatja azt a megkezdett munkát, amit Vince napja, a Magyar Kultúra Napja, a Himnusz születésének napja kapcsán a Mezõgazdasági Múzeumban elkezdtünk már a korábbi években, most pedig boros-agrárcégek támogatásával, az FVM, az OKM segítségével, az Agrármarketing Centrum támogatásával kibõvítve valósítunk meg.
Ünnepi programjaink, amelyre szeretettel várjuk az érdeklõdõ belföldi és külföldi látogatót:
1. HÍR-es termékek-borkorcsolyák, és termelõ agrárrégióik Magyarországon. Kiállítás, kóstolóval, folyamatos. A Barokk épületszárny un. „Ló termében” és a Fõbejárat környékén, agrártörténeti-kultúrtörténeti kiállítás tablókon, vitrinekben, tárlókon, mulázs és eredeti HÍR termékekkel, kóstolóra kitett elfogyasztható termékekkel.
2. HÍR-es borkorcsolya termelõ gazdák bemutatkozása folyamatosan. Részben az un. „Ló teremben” és a folyosón asztalok mellett a HÍR termékek folyamatos készítése közben, azt bemutatva, a gyártást szemléltetve és ismertetve a látogató-érdeklõ közönség szeme láttára, illetve színpad szerûen kiemelt térségen moderálás mellett a termék készítõ, a kézmûves-gyártó üzemének, a termék történetének bemutatása beszélgetés formájában. Moderátor: Dr. Csoma Zsigmond
3. Mesélõ régi eszközök. Kiállítás a régi élelmiszeripari, mezõgazdasági eszközökrõl és termékekrõl, amelyek a HÍR (Hagyományok-Ízek-Régiók program termékeit készítették). Mindazok az eszközök, amelyekkel a HÍR-es termékeket Magyarországon megtermelték, készítették. Különbözõ nagyságú, társadalmi helyzetû csoportok munka- és termelõ eszközei, a speciális növénykultúrák eszközeit tekintheti meg a látogató, hogy képet kapjon, hogy milyen magas szaktudás és munkakultúra kellett az Európa-hírû, de még világhíressé jutó magyar termékek és termények elõállításához.
4. Családi vetélkedõ és társasjáték kicsiknek és nagyoknak (humoros, interaktív a HÍR termékek történetébõl, eszközeibõl, a mûvészetek és a tudomány játékos kvízmüsora). A megkóstolt HÍR program termékei, a kiállítások anyagából, a termény-termelõ bemutatók során elhangzott, nem nehéz, ötletes és interaktív játékból álló program során mind a gyereklátogatók, mind a felnõtteknek izgalmas társasjáték keretében népszerûsítjük a magyar termékeket, a Kíváló Magyar Élelmiszereket, és a HÍR termékeket. Mindezt a kultúra, a mûvészetek oldaláról, példáiról megerõsítve.
5. Az Év Bortermelõje, termék-és gazdabemutató, borkóstolóval, kiállítással. A Magyar Bor Akadémia december 15-i döntése értelmében Garamvári Vencel lett az „ÉV BORTERMELÕJE” címmel kitüntetett gazda. Munkásságáról, borkészítési filozófiájáról, nehézségeirõl és eredményeirõl moderátori segítséggel, borkóstolással egybekötött bemutatót tartunk, amelyik az elsõ lesz Magyarországon. A bemutatót üvegvitrinben kiállítás is kíséri, mindazokkal a személyes tárgyakkal, palackokkal, címkékkel, elismerésekkel, amit eddig kapott.
6. Az Év Pincészetének bemutatója borkóstolóval, kiállítással. Hasonlóan az ÉV BORTERMELÕJE programhoz.
7. Borkóstoló Egyetem a HÍR termékek borkorcsolyáival (minden nap déltõl, gasztronómiai javaslatok, ételek és borok) Vince-nap alkalmával a borkóstolás „története, mûvészete, és gyakorlata” oktatása, bemutatása a borkóstolókhoz ajánlott HÍR termékekkel, mint borkorcsolyákkal. Ezzel is a figyelmet szeretnénk felhívni a HÍR termékek sokirányú felhasználására! A Borkóstoló Egyetemen külön belépõvel az emeleti „Körterem”-ben vehetnek részt az érdeklõdök.
Az agrár-kulturális rendezvénysorozat mind kicsiknek, mind nagyoknak, vidéken és a fõvárosokban élõ, tudatos vásárló lakosság számára készül. A nagy turista és idegenforgalmi körzetben, a Városliget környékérõl több ezer látogatóra számítunk, az idegenforgalom-turisztika és a média élénk érdeklõdése mellett. A célcsoport mind a külföldi turista, mind a belföldi látogató, érdeklõdõ minden korosztálya.
A Magyar Mezõgazdasági Múzeum és a Magyar Bortörténeti Társaság szervezésésében
A Múzeum Vince-napi programjai belépõdíjjal látogathatók!
Felnõtt: 600 Ft
Gyerek (3-14), nyugdíjas: 300 Ft
Családi (2 felnõtt, 2 gyerek): 1500 Ft