VinCE Budapest 2013
[tn_2_kozep.jpg]
Mind a mesterkurzusok (masterclass), mind a workshopok ültetett kóstolók, ahol egy (vagy több) sztárelõadó kalauzolja a résztvevõket a borok világában. A mesterkurzusok a 200 fõs mesterkurzusteremben zajlanak, míg a workshopokra maximum 100 ember ülhet be, így ezek interaktívabb, kötetlenebb kóstolók. Elõször vásárolja meg a napijegyet (1 Day Tasting Ticket) a választott napra vagy napokra, majd tetszés szerint megszervezheti programját a mesterkurzus- vagy workshopjegyek megvásárlásával.
Mesterkurzusok
Március 9., szombat, 9.30-11.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
Champagne Bollinger masterclass – az angol királyi udvar pezsgõje
[tn_3_kozep.jpg]
Korábban gyakorlat volt, hogy a nagy champagne-ok alapborát fahordóban érlelték – ma ez a hagyomány szinte teljesen kiveszett. A Bollinger pezsgõház azonban nem szakított a múlttal, és úgy tûnik, ez jó döntés: a ház 1829-es alapítása óta sikerült megõrizniük függetlenségüket. A Bollinger ma a világ egyik legnépszerûbb pezsgõje úgy, hogy szakmai berkekben is óriási elismertségnek örvend. Az angolok kedvenc pezsgõje: a Bollinger a királyi udvar hivatalos beszállítója, a brit pezsgõrajongók pedig kedvesen Bollynak becézik. A Bollinger a 007-es ügynök favoritja, összesen 13 James Bond-filmben látható a jellegzetes Bollinger-címke. Az elõzõ évek tapasztalatából okulva alighanem ez lesz a legkelendõbb mesterkurzus. A részletek még tárgyalás alatt állnak, de érdemes figyelni hírlevelünket a Bollinger-jegy értékesítés indulásáról, mert a jegyek biztosan elfogynak majd.
Március 9., szombat, 11.30-13.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
10 wines, 10 lives, 10 MW masterclass
A Master of Wine Intézet kezdettõl – 2010-tõl – a VinCE Budapest együttmûködõ partnere, a világ legnagyobb presztízsû boroktatási intézménye minden alkalommal jelen volt a rendezvényen. Összesen mindössze 301 ember volt képes eddig teljesíteni az óriási tudást és hosszú évek gyakorlását igénylõ vizsgát. Korábban a VinCE Budapesten inkább a Master of Wine kóstolási metódusra fektették a hangsúlyt elõadásaikon, most viszont bepillantást engednek életükbe, döntéseikbe, és egy-egy boron át azt mutatják be, hogy Master of Wine szakemberként mit adtak a világnak. Elõadók: Jane Masters MW borász, szaktanácsadó és az MW Intézet alelnöke, Julia Harding MW borszakíró, Jancis Robinson munkatársa, Mai Tjemsland MW norvég étteremtulajdonos és szaktanácsadó, Jo Ahearne MW, a londoni Harrods luxusáruház fõbeszerzõje, Lynne Sherriff, az Intézet korábbi igazgatója, Angela Muir MW szaktanácsadó, Caroline Gilby MW a balkán és Közép-Európa szakértõje, Andrew Howard MW borbeszerzõ (Marks and Spencer), Tuomas Meriluoto MW finn borkereskedés-tulajdonos és Ronn Wiegand MW és Master Sommelier, aki amerikai származású, de jelenleg Tokajban él.
Március 9., szombat, 13.30-15.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
Masi masterclass – Amarone, amore mio!
A szárított szõlõbõl készült borok egészen különleges ízvilágúak – aki egyszer ilyet kóstol, nagy eséllyel örökre rabja lesz. Az amarone az olasz Veneto tartományának leghíresebb szárított szõlõbõl készült bora, a Masi pedig a vidék elsõ birtoka. Ugyanaz a család, a Boscaini család vezeti a birtokot most, amelyik hét generációval ezelõtt megvásárolta az elsõ területeket. Sandro Boscaini, a család most regnáló feje különösen sokat tett a Masi-hagyatékhoz a Dante Alighieri birtok megszerzésétõl a szárítási technológia modernizálásáig. Elévülhetetlen érdemei miatt többek között könyv is készült róla Mister Amarone címmel – Budapesten pedig õ maga, az Amarone Ember tart mesterkurzust páratlan borokkal, köztük egy muzeális tétellel.
Március 9., szombat, 15.30-17.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
Prosecco Villa Sandi masterclass – az olaszok kedvenc buborékjai
A prosecco Olaszország, de nagy eséllyel a világ legnépszerûbb buborékos bora. A többségük tartályban erjesztett, de hagyományos, méthode traditionelle módszerrel is készül pezsgõ a prosecco (más néven glera) szõlõbõl. A Villa Sandi az egyik legkiválóbb termelõ az északolasz Valdobbiadene gyönyörû vidékén. A VinCE Magazin 2012. Decemberi pzsgõtesztjén a Villa Sandi Millesimato 2011-es, tartályban erjesztett pezsgõje a kategóriája gyõztese lett! A Villa Sandi zamatos proseccóit maga a fõborász, Stefano Gava mutatja be.
Március 9., szombat, 17.30-19.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
Gaja masterclass – kultuszborok a piemonti ikonborászatból
A barbaresco királya – így nevezik Angelo Gaját, az olasz Piemont régióban, Langhe területén található, 1859-ben alapított pincészet fejét. Angelo Gaja az alapító dédunokája, és nem kevesebbet köszönhet neki Piemont, minthogy modernizálta a vidék borait. Õ vezette be az almasavbontást a vidéken, de a fracia barrique hordós érlelésben és a francia szõlõfajták használatában is úttörõ volt – édesapja rosszallása ellenére. Gaja vezette be a grand cru árakat is – egy Gaja-bor ma státuszszimbólum, akár egy Krug pezsgõ vagy egy Château Lafite-Rothschild bor. Budapesten az új generáció, Angelo Gaja lánya, Gaia Gaja mutatja be a kultikus pincészet borait.
Március 10., vasárnap, 9.30-11.00, Mesterkurzus ára: 3000 Ft
Make wine not war masterclass– borok háború sújtotta országokból
[tn_4_kozep.jpg]
A libanoni Chateau Musar a bombázások közepette is folytatta a munkát és ismerünk olyan örmény pincészetet, amely csak csempészve tudta kijuttatni borait az embargo miatt. Grúzia, Ciprus, Törökország, Izrael ugyancsak olyan országok, ahol a puskaporos hangulat nem csak átvitt értelemben van jelen. Angela Muir MW 25 éve járja a világot, az év felén úton van, megfordult már mindenhol, ahol szõlõt termelnek. Olyan egzotikumokat mutat majd be mesterkurzusán amelyekkel sem a borszaküzletekben, sem más kóstolókon nem találkozhatunk.
Március 10., vasárnap, 11.30–13.00. Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
Julia Harding masterclass – sosem kóstolt szõlõfajták borai
Cabernet, pinot grigio, chardonnay – szeretjük és ismerjük jól ezeket a szõlõfajtákat, de valljuk be, néha unjuk is õket kissé. Julia Harding MW, Jancis Robinson MW és dr. José Vouillamoz nem kevesebbre vállalkozott, minthogy felkutassa és bemutassa a világ összes (!) szõlõfajtáját. A Wine Grapes címû, tavaly megjelent monumentális mû 1400 szõlõfajtát vonultat fel, Julia Harding MW ebbõl válogat 8-félét. Jelenleg az elõkóstolásnál tart, de hamarosan közzétesszük a borsort! Annyi azonban már biztos, hogy Julia egyik kedvenc tétele, Walter Massa piemonti borász Timorasso nevû bora kóstolható lesz (az évjárat még egyeztetés alatt). A 2006-os tételrõl eképpen ír Julia a www.jancisrobinson.com oldalon
Március 10., vasárnap, 13.30-15.00, Mesterkurzus ára: 3000 Ft
David, Goliat masterclass – hazai nagyok és külföldi “ikonpárjuk”
Alighanem a 2013-as VinCE Budapest egyik legemlékezetesebb mesterkurzusa lesz az a kóstoló, ahol nagyszerû hazai birtokok és külföldi testvér- vagy anyapincészeteik mutatkoznak be. Biztosan ott lesz a toszkán csúcsborászat, az Antinori-birtok Allegra Antinori képviseletében hazai birtokukkal, a Tûzkõ Birtokkal, a bordeaux-i csúcsborászat, a Cos d’Estournel maga a tulajdonos, Raphael Reybier képviseletével, és hazai “leánya”, a Tokaj Hétszõlõ, Kovács Tibor birtokigazgatóval. Gere Attila és Franz Weninger a “joint venture”, azaz a sikeres közös vállalkozás gyümölcseit mutatják meg.
Március 10., vasárnap, 15.30-17.00, Mesterkurzus ára: 3000 Ft
China masterclass – az ázsiai tigris borban is élre tör
Sokkoló hír járta be a borvilágot 2011-ben: az angol Decanter borversenyén, a Decanter World Wine Díjon a 25 legmagasabb elismerést jelentõ Nemzetközi Trófea (International Trophy) egyikét egy kínai bor nyerte el, méghozzá a magasabb árú cabernet kategóriában! A He Lan Qing Xue borászat Jia Bei Lan 2009-es cabernet alapú házasítása csak az elsõ a sikerszériában, a 2012-es versenyen – ugyancsak Londonban – valóságos éremesõ (sõt az angol hail kifejezéssel élve valóságos éremzuhatag) érte a kínai bortermelõket. Vajon jogos ez a sok díj? Valóban ennyire zseniálisak a kínai borok? Máshogy fogalmazva: valóban ilyen remek borok kerülnek ki abból az országból, ahonnan eddig csak a nagy márkák másolása került a hírekbe? A legjobb, ha errõl magunk gyõzõdünk meg Herczeg Ágnes mesterkurzusán.
Március 10., vasárnap, 17.30-19.00, Mesterkurzus ára: 3000 Ft
Flying Culinary Circus masterclass – a serpenyõk zsonglõrei
A norvég chefcsapat a világ egyetlen utazó szakácsformációja. A fiatal chefek hihetetlen mutatványokra képesek tûzzel, jéggel és akrobatikával, de mindez mit sem érne, ha nem lenne komoly szakmai múltjuk. Bocuse d’Or aranyérem, 2 Michelin-csillagos éttermek konyhái, európai, amerikai és ázsiai csúcséttermek mind bõvelkednek önéletrakzaikban külön-külön is, együtt azonban tudásuk és vonzerejük is meghatványozódik – és nem utolsó sorban veszettül jóképûek. A VinCE Budapest mesterkurzusán bemutatják fõzõtudományukat, és a végeredményt természetesen meg is kóstolhatják a résztvevõk.
Workshopok
Március 8., péntek, 13.00-15.00, Workshop ára: 2000 Ft
Secret Champagne workshop– az üzletben fel nem lelhetõ buborékok
A termelõszövetkezet szó a világ ezen felén szitokszónak számít, a másikon pedig egy jól mûködõ termelési modellt jelent. Champagne-ban az egész borvidék 2/3-át a termelõk és szövetkezetek tartják kézben, ami óriási mennyiség – a pezsgõikrõl mégis keveset hallunk. Hogy miért, és vajon ezek is vannak-e olyan jók, mint a sztárolt pezsgõházak tételei – ezt mind megtudjuk a szakmai nap egyik legizgalmasabb workshopján, amit az a Márkus György tart, akit jobban ismernek Champagne-ban, mint itthon.
Március 8., péntek, 15.30-17.00, Workshop ára: 2000 Ft
Water Sommelier workshop
Arno Steguweit az elsõ “víz-sommelier” Európában, aki “rendes” sommelier-ként kezdte pályafutását. A workshopon megmutatja, hogy a különbözõ vizek milyen hatással vannak az együtt kóstolt borokra. Sommelier-knek kihagyhatatlan program!
Március 9., szombat, 9.30–11.00, Workshop ára: 2000 Ft
Wines of Ausztria workshop
Itt vannak a szomszédunkban, a hazai boltok mégis alig kínálnak osztrák borokat. Pedig azok a ropogós zöld veltelinik, azok a végtelen hosszú rajnai rizlingek, azok a feszes, mégis gyümölcsös kékfrankosok, milyen nagyszerûek tudnak lenni! És igen, a desszertboraik is mesésen finomak… Darrel Joseph Bécsben élõ amerikai borszakértõ nyolc boron keresztül mutatja be Ausztria jelenét és varázsának, sikerének titkát
Március 9., szombat, 11.30-13.00, Workshopjegy ára: 2000 Ft
Jamie Goodie Biodynamic workshop, a 2012-es év bloggere és a biodinamikus borok
A földbe temetett, preparátummal töltött szarv, a hold járásához való alkalmazkodás, a preparátumok “dinamizálása” bizony elsõ hallásra megütközést kelt. Mégis mûködik – mondják azok, akik nem kis fáradsággal és kockázatvállalással átálltak a biodinamikus szõlõmûvelésre – és egyben biodinamikus életre. A világ élvonalába tartozó, sokszoros díjazott wineanorak.com borblog tulajdonosa, a biológus professzor Jamie Goodie tárgyilagosan, a pro és kontra érvek felsorakoztatásával taglalja a témát – zseniális biodinamikus borok társaságában. Figyelem: mindössze 70 jegy kapható!
Március 9., szombat, 13.30–15.00, Workshopjegy ára: 2000 Ft
Closure Impact workshop – a lezárók harca
Csavarzár, parafa dugó, netán üvegdugó? Állandó kérdés, és az is, hogy melyik lezáró a legalkalmasabb csúcsborok esetén. Aki kíváncsi egy izgalmas vakkóstolóra, amely a különféle lezárókhatását vizsgálja, annak a workshopteremben a helye szombaton!
Március 9., szombat, 15.30–17.00, Workshop ára: 2000 Ft
Wine Kids workshop és stand up comedy
Fiatal borászok, akik munkahelyük, egy nagy borászat alapozása mellett a saját “gesztenyéjüket” is szeretnék érvényesíteni. A fiatal borászok és boraik kóstolójának a stand up comedy-kbõl ismert Litkai Gergely ad különleges pikantériát, aki az egész workshop moderátora lesz. A borászok között lesz már biztosan Bakó Ambrus, Kis Tamás és Csetvei Kriszti.
Március 9., szombat, 17.30-19.00, Workshop ára: 2000 Ft
Villány prémium terroirjai workshop
Magyarország mediterrán borvidéke sok hazai vörösborrajongó kedvence, tavalyi cabernet franc workshopjuk is nagy népszerûségnek örvendett. Idén legendás dûlõiket fogják bemutatni a Kopártól az Ördögárokig – természetesen borokkal illusztrálva.
Március 10., vasárnap, 9.30–11.00, Workshop ára: 2000 Ft
Sell your wine to me! – Add el nekem a borod!
A vasárnap reggeli workshop elsõsorban borászainknak szól, éppen ezért tettük a borkiállítás nyitása elé, reggelre. Mai Tjemsland MW oslói étteremtulajdonos és gasztotanácsadó lesz az egyik szakember a workshop paneljében, de még mellette 2-3 gasztonómiában és borban jártas szakember biztosan lesz. Kötetlen beszélgetés tanácsadás, kérdés-felelet, kóstolás, címkemustra – minden, ami segíthet azoknak, akik szeretnének borukkal bekerülni híres éttermekbe, de egyelõre nem jártak sikerrel.
Március 10., vasárnap, 15.30-17.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
Burgundy Auction workshop – az árverések izgalmas világa
Minden év novemberében kereskedõk és gyûjtõk sokasága gyûlik össze Burgundia központjában, Beaune városában, ahol egy egykori kórház patinás épületében, a Hospice de Beaune termeiben az arany árában mért burgundi borokat a termelõk hordóban bocsájtják árverésre. A jótékonysági aukcióról könyvet írt Laurent Gotti mutatja be a sokáig egyedülálló rendezvényt – természetesen burgundy borokkal kísérve –, az elõadás végén pedig egy hazai vonatkozású párhuzamról is lerántjuk a leplet!
Március 10., vasárnap, 11.30-13.00, Workshop ára: 2000 Ft
One time wines workshop – Egyszervolt borok – kóstolás az utolsó pillanatban
A borász fantáziája elindult, az elképzelést tett követte, megszületett egy bor, ami persze a maga módján zseniális lett – csak éppen üzletileg nem életképes, vagy valamely más okból az alkotó azt hallja: “jó ez a bor, öcsém, de azért többet ilyet ne csinálj…” Olyan borok ezek, amelyek a borász álmát tükrözik, a kreativitás diadalát a racionalitás felett – még ha csak egyszeri alkalomra is szólt. Aki szeretne megkóstolni ezeket a “kihalás elõtti” példányokat, vagyis ezen borok utolsó fellelhetõ palackjait, az jöjjön el Horkay András workshopjára.
Március 10., vasárnap, 13.30-15.00, Workshop ára: 2000 Ft
Feteasca and friends – leányka fehérben és feketében
A feteascã regalã,magyarul királyleányka, hungarikum, amely Erdélybõl származik. A feteascã neagrã Románia fõ kékszõlõfajtája, a hazai szakértõk a kékfrankoshoz szokták hasonlítani – nem azért, mert hasonlít rá, hanem mert ugyancsak gyümölcsös és egyedi karakterrel bír. Aki szeretne egzotikus kiruccanást tenni a szomszédos, ám annál ismeretlenebb borvidékekre, annak kihagyhatatlan a “Leánykakurzus”.
Grand Opening Party
A VinCE Budapest nyitófogadása a Corinthia Hotel Budapest pompás báltermében március 8-án, este 8-tól 11 óráig. A belépõ tartalmazza a bõséges büfévacsora árát üdítõkkel, kávékkal és természetesen borokkal. A fogadáson jelen lesznek a VinCE Budapest kiállító borászai és a VinCE Budapest meghívott külföldi vendégei, az elõadók, borvásárlók és újságírók. A fogadás célja a kapcsolatépítés, ismerkedés kötetlen hangulatban. Március 8., péntek, 20.00-22.00, Party ára: 8000 Ft
A VinCE Borbár ingyenes kóstolói (pontos idõpont és teljes menetrend február 10-én):
– Chilei Temperamentum: Syrah, Carmenere & Carignan A szinte végtelenül hosszú ország, Chile a borászok paradicsoma, hiszen az éghajlatok változatosság szinte kimeríthetetlen. A kostoló keretén belül a dél-amerikai ország izgalmas vörös boraival ismerkedhetünk meg: syrah, carmenere és carignan a legjobb pincészetektõl.
– Krétai õshonos fajták Kréta szigete a labirintusba zárt Minotauruszról ismert legjobban. A kostoló abban fog segíteni, hogy a krétai õshonos fajták labirintusában jobban eligazodjunk, illetve a cél, hogy beleizleljünk a mediterrán életérzésbe.
– Német élcsapat: Erste Lage Rieslingek & Spätburgundiak A német VDP bortermelõi szövetséget nem kell bemutatni, az ország élcsapatát képviselik. Három – három rajnai rizling és pinot noir tételen keresztül fogjuk felfedezni, hogy milyenek a csúcsborok.
– Indiai ízek: egy vadonatÚJ Világ A bor világ térképe még mindig bõvül, s ezúttal India borait fogjuk a poharakba tölteni. Klasszikus szõlõfajták, indiai terroir és kifogyhatatlan szenvedély. Hat csúcsbor fog minket végigkalauzolni Nashiktól Bangalore-ig.
– Magyar Virtus: Szekszárdi Kadarka Szinte klisé, hogy a magyar borászat felismerhetetlen módon átalakult az elmúlt 20-25 év alatt. Az egykoron nagy mennyiségben termelt Kadarka ma sokkal kisebb palackszámban kerül piacra. A szekszárdi pincék kadarkáin keresztül fogjuk áttekinteni, hogy milyen potenciál rejlik ebben a fajtában, tényleg a könnyedebb testû, fûszerezettségben gazdag vörösek új magyar csúcsát jelenthetik majd?!
Exkluzív boresemény? Nem minden szempontból!
A VinCE Budapest elegáns boresmény, exkluzív borfesztivál – ahogy tetszik. Az ötcsillagos környezet, a minden részletre kiterjedõ gondosság, a válogatott borászok, a külföldi sztárvendégek netán egyeseknek azt sugallják, hogy a VinCE Budapest nem való az egyszerû halandóknak. Pedig igen! Hiszen, ha összeszámoljuk, hogy egy átlagos borfesztiválon a belépõ mellett még mennyit költünk kóstolójegyre, akkor az esti mérleg gyakran jóval magasabb a VinCE Budapest 8000 Ft-os napi belépõjénél.
A vékonyabb pénztárcájúaknak pedig ott a szakmai nap, ahol csak 4000 Ft a belépõ. Igaz, a nyitva tartás is rövidebb, de az a célunk, hogy az érdeklõdõ szakácsok, sommelier-k, diákok is bejussanak és végigkóstolják azt, amire leginkább kíváncsiak.
A jegyvásárlásnál nem ellenõrizzük a szakmabeliséget, de megkérjük a vendéget, hogy adja meg adatait, hogy elkészíthessük kitûzõjét.
A HoReCa szektor figyelmét külön felhívjuk az eseményre és speciális akciókkal kedveskedünk.
Master of Wine-ok a VinCE Budapesten 2013-ban
Julia Harding MW, Egyesült Királyság
A nyelvész és szerkesztõ elsõ nekifutásra teljesítette a hírhedten nehéz Master Of Wine vizsgákat, õ lett évfolyamának legjobb diákja. Jancis Robinsonnal dolgozik fõállásban, vele és Dr José Vouillamozzal közösen készítették el a tavalyi év legnagyobb könyvszenzációját, a Wine Grapes címû monumentális kiadványt. Julia összegyûjtötte a lehetõ legfrissebb és legmegbízhatóbb statisztikákat az egyes szõlõfajtákról a világ minden sarkából, és hozzájuk felkutatott megbízható termelõket is. A VinCE Budapesten olyan szõlõfajták borait kóstoltatja majd mesterkurzusán, amelyekrõl még a legképzettebbek is alig hallottak.
Caroline Gilby MW, Egyesült Királyság
1992-ben szerezte meg a Master of Wine minõsítést. Növénybiológusként doktorált, de a borok kedvéért otthagyta a mikroszkópot. 1988-ban csatlakozott az Augustus Barnett borkereskedéshez, és hét éven keresztül borbeszerzõként dolgozott – ahol szõlõ terem, abból az országból õ vásárolt. Vásárolt néhány tételes csomagokat, de többszázezer palackos szállítmányok beszerzését is bonyolított borszaküzletek, hotelek, éttermek számára. 1995-ben szakított a vállalati létformával és szabadúszú borszakíró és szaktanácsadó lett. Tagja a Borírók körének (Circle of Wine Writers), rendszeresen publikál a Decanter, a Harpers, a The Drinks Business, a VinCE és a Meiningers Wine Business International kiadványokban. Közremûködik Hugh Johnson Pocket Wine Guide-jában és más könyvekben (mint például az Oxford Companion to Wine). Rendszeresen bírál borversenyeken, többek között a Decanter World Wine Díjon, ahol a magyarországi borok bizottságának elnöke volt 2012-ben. Caroline egyike annak a hat elõadónak, akik egy nem mindennapi mesterkurzuson bemutatják a Master of Wine oklevél hat különbözõ aspektusát – hat különleges boron keresztül.
Jane Masters MW, Egyesült Királyság
„Master of Wine-ként rájöttem, hogy a kiváló minõség kemény munka nélkül nem elérhetõ. Nincs formula, nincs kibúvó, csak a munka hozza meg gyümölcsét” – mondja mesterré válásáról Jane Masters MW, a Master Of Wine Intézet alelnöke. A Bordeaux Egyetemen szerezte diplomáját, jelenleg borászati szaktanácsadóként dolgozik. Jane Masters a 8 wines, 8 lives, 8 MW mesterkurzus egyik elõadója lesz.
Jo Ahearne, Egyesült Királyság
Az elsõ borral kapcsolatos munkája a brit Oddbin borkereskedésnél volt, ahol a 90-es évek elején dolgozott. Ausztráliában tanult borászatot és itt diplomázott. Ausztráliában olyan ikonborászatokkal dolgozott, mint a Charles Melton és a Pipers Brook, de dolgozott olyan nagy cégekkel, mint a Jacobs Creek, a Leasingham és a Hardy’s. Ekkor már utazó szaktanácsadóként is tevékenykedett Spanyolországban és Franciaországban. 2004-ben visszaköltözött az Egyesült Királyságba, ahol a Marks and Spencer prémium szupermarketláncnál helyezkedett el. Az volt a feladata, hogy a világ borvidékeit járva kiváló, jó áron vásárolható tételeket találjon. Késõbb a Harrods luxusáruház borvásárlója let, most pedig ismét szaktanácsadóként utazik szerete a világban.
Mai Tjemsland MW, Norvégia
A norvég Master of Wine a GastroConsult cég tulajdonosa, amely cégcsoport két étteremmel, egy catering céggel és borbárral rendelkezik Olsóban. Õ az elsõ norvég boraszakértõnõ, aki MW diplomát szerzett. Mai a 8 wines, 8 lives, 8 MW mesterkurzus egyik elõadója lesz, illetve õ lesz az egyik elõadó a borászoknak szóló Sell me your wine, azaz Add el nekem a boromat címû workshopon.
Tuomas Meriluoto MW
A 36 éves szakértõ társ és ügyvezetõ igazgató Finnország egyik vezetõ borimportáló cégénél, a Winestate Group Oynál. Tuomas munkája során együttmûködik a világ számos vezetõ borászatával, többek között a Antinori, Baron Philippe de Rothschild, Cono Sur, Masi, Miguel Torres and Symington Family Estates borászatokkal. Rendszeresen oktat boriskolákban, elõadásokat tart rendezvényeken, továbbá rendszeresen publikál különbözõ magazinokban. Részt vett boros oktató DVD és televíziómûsor készítésében is. Tuomas 2009-ben szerezte meg a Master of Wine végzettséget, amivel a valaha volt második legfiatalabb diplomázó címet is megkapta. Tuomas a 8 wines, 8 lives, 8 MW masterclass egyik elõadója lesz.
Angela Muir MW, Egyesült Királyság
A Cellarword International angol borászati szaktanácsadó cég igazgatója, társtulajdonosa. Angela Muir több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik a borszakmában, ebbõl 20 évet borbeszerzéssel töltött. Vásárlásai a borok teljes skálájára kiterjedtek az alacsony árú folyóbortól a bordeaux-i en primeur tételekig. 25 éve járja a világ borvidékeit, átlagosan az év felében úton van. A Cellarworld International Ltd. 1993-ban alakult, és van olyan ügyfelük, aki az elsõ napon írt alá velük szerzõdést és még ma is ügyfelük, aki rendszeresen számol be az eladásainak növekedésérõl. A Cellarworld International Ltd.-nek jelenleg vannak ügyfelei Kínában, Cipruson, Olaszországban, Franciaországban, Moldovában, Szlovéniában és az Egyesült Királyságban. Angela Budapesten olyan országok borait kóstoltatja, ahol jelenleg is háborúk dúlnak, egyes pincészetek azonban még a bombázások idején sem hagytak fel a borkészítéssel. Make wine not war címû mesterkurzusa minden bizonnyal a 2013-as VinCE Budapest egyik legizgalmasabb programja lesz.
Andy Howard MW, Egyesült Királyság
A Birmingham Egyetemen diplomázott. 6 éve az angol Marks and Spencer szupermarketlánc borbeszerzõje – bár a cégnél jóval régebb óta, 32 éve dolgozik. A borok iránti szenvedélye bõ két évtizede alakult ki, ekkor elindított egy borklubot és elkezdett tanulmányokat folytatni. Hat éven keresztül bort is készített a franciaországi Gaillacban, ahol van egy saját birtoka. Howard legszívesebben a burgundiai és bordeaux-i borokat kóstolja, de jelentõs potenciált lát a chilei és argentin borokban is. Lehet, hogy hamarosan kedvenceinek sora a magyar borokkal bõvül? Howard egyike annak a hat elõadónak, akik egy nem mindennapi mesterkurzuson bemutatják a Master of Wine oklevél hat különbözõ aspektusát – hat különleges boron keresztül.
Ronn Wiegand MW, MS
Ronn Wiegand egyszerre Master of Wine (1991) és a Master Sommelier (1986), aki 30 évig a Napa-völgyben élt, viszont néhány éve Tokajba költözött. 1988-tól a Restaurant Wine sommeliereknek és elsõsorban ameikaiknak szóló szaklapot szerkesztette. Felesége közös családi birtokukat, az Erzsébet Pincét vezeti, de természetesen Ronn is ki veszi a részét a munkából. Idén a VinCE Budapesten 8 Master of Wine társával együtt 1-1 boron át arról fognak mesélni, hogy mit tettek õk hozzá a borvilághoz.
Kapcsolódó anyag