Villányt megkímélte a fagy
Nagy Gergely, a Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára az MTI érdeklõdésére elmondta: az eddigi vizsgálatok során fagykárt még nem tapasztaltak, de biztosra vehetõ, hogy a fagyzugos területeken és az idõsebb ültetvényeket érintõen vannak károk.
A hegyközségi titkár kedvezõnek nevezte, hogy a villányi szõlõ jelentõs része jó kondíciójú és kevésbé fagyveszélyes, magasabban fekvõ területeken fekszik, s mivel a gazdák a metszési munkáknak csak kis részét végezték el az extrém hideg érkezése elõtt, az esetleges fagykárok következményei a folytatásban kiküszöbölhetõk.
Nagy Gergely szólt arról, hogy ugyan a szõlõtõkék jelenlegi állapotából ma még nem lehet következtetéseket levonni az idei termésre vonatkozóan, de az elõjelek jók, hiszen a rendkívüli hideg növényvédelmi szempontból kedvezõen hatott, akadályozta a kórokozók, kártevõt áttelelését.
A hegyközségi titkár a csapadékkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a tavalyi száraz õsz hatására jobban „beértek” a vesszõk, a szõlõ a fagyra kevésbé volt érzékeny. A napokban lehullott nagy mennyiségû hó pedig tavaszra elegendõ vízhez juttatja az ültetvényeket.
Nagy Gergely utalt rá: a 2650 hektár területû borvidéken másfélezren foglalkoznak szõlõtermesztéssel, pincéikbõl 80 százalékban vörös-, 20 százalékban fehérborok kerülnek a fogyasztók asztalára. A tavalyi termés az átlagosnál kevesebb, de nagyon jó minõségû volt, a termelõk számos kiemelkedõ borral örvendeztethetik meg a vásárlókat.
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) fõtitkára kedden az MTI-nek azt mondta, hogy az erõs lehûlés több helyen is károsíthatta a szõlõültetvényeket. Hozzátette: az ültetvények fõként azokon a területeken károsodtak, ahol a hõmérséklet -20 fok alá süllyedt az elmúlt napokban, hetekben. Mindez fõként az ország déli részén található területeken következhetett be.
Így a Hajós-Bajai, továbbá a Csongrádi, valamint a Kunsági Borvidék déli részén tehetett nagyobb kárt a fagy. De érinthette a nagy hideg a Mohács környéki szõlõket, valamint a Szekszárdi Borvidék egyes részeit is. Ezeken a helyeken ugyanis elõfordulhat, hogy a nagy hideg miatt nemcsak a rügyek károsodtak, hanem a szõlõtõkék fás részei is. Ez utóbbi pedig azt jelentheti, hogy nemcsak az idén lehet terméskiesésre számítani, hanem – a fás részek újranevelése miatt – több éven keresztül is gyengébb lehet a termés.
Szólt arról is, hogy Tokajban csak rügykárokat észleltek, az Egri Borvidéken sincs jelentõsebb fagykár, és úgy tûnik, hogy a Balaton-felvidék is „megúszta” a nagyobb károkat.
Forrás:
mixonline
http://www.mixonline.hu