Villányi fiatal borászok bemutatója
A tematikus kóstolások mindig kiemelkedõ figyelmet érdemelnek a borkedvelõk körében. Ilyen lehet egy borfajta, egy borvidék, vagy épp egy borász repertoárjának bemutatása. A néhány évvel ezelõtt fiatal magyar borászok által létrehozott egyesület volt az alapja annak a gondolatnak, melynek nyomán megszervezõdött a bemutató.
„Jellemzõen arra törekedtünk, hogy ismert vagy épp kevésbé ismert, de mindenképpen a fiatal generációhoz tartozó borászokat hívjunk meg” – mesélt a rendezvény alapgondolatáról Kiss Attila, a Borbarátok Szegedi Társaságának egyik alapítója. „Nagyon nagy tisztelõje vagyok a villányi ‘nagy medvéknek’, de mögöttük már felnõtt egy olyan generáció, aki szakmailag is maradéktalanul megállja a helyét.”
Tematikus borkóstolók
A szépszámú közönség is jelezte, hogy igény és elvárás is van a hasonló tematikus rendezvényekre, így a közeljövõben mátravidéki borászokkal szeretnék megismételni a rendezvényt, de a társaságnak régóta dédelgetett álma a „Bikaviadal” névre hallgató esemény megrendezése is, ahol az egri és a szekszárdi bikavéreket szeretnék egymás „ellen” indítani.
vifibor_it (20) Minden borvidéknek megvan a maga karaktere, de emellett igen lényeges az is, hogy ezek a vidékek milyen fejlõdésen mennek keresztül, ami mindenütt a minõség erõteljes pozitív változását mutatja. A négy nagy villányi pincészet – a Gere, a Bock, a Polgár és a Tiffán borászata – már megtette a magáét, itt alakult meg elsõként a Borút Egyesület, így a borfogyasztók és a villányi borvidék, de az egész magyar borászat és borkultúra is nagyon sokat köszönhet nekik. Ezeken a gyökereken kell továbbhaladnia a fiatal borászoknak is.
Sajnos a magyar bor nemzetközi megítélése még mindig elég tragikusnak mondható. Ennek a negatív értékelésnek természetesen semmiféle alapja sincs. Egy külföldi szaklapban egy „borítész” a magyar olaszrizlinget egyszerûen „lúzer-fajtának” nevezte. Sajnos az ilyen, a világ nemzetközi ízlését befolyásoló szakemberek tudnak a legtöbbet ártani a magyar bornak a felelõtlen és alaptalan kijelentéseikkel.
Villányban mindenki egy kicsit borász
Egyre többen nyitnak panziót ezen a borvidéken is, fejlesztve ezzel a környék borturizmusát, így sokan csak néhány hektáron termesztik a szõlõt, hogy saját vendégkörüket el tudják látni.
„Nekünk három hektáros területünk van” – mondta el portálunknak Kvassay Eszter, aki bátyjával, illetve barátnõje, Jekl Flóra boraival érkezett a bemutatóra. „Takaros kis szõlõbirtoknak mondanám, de akad húsz-huszonöt hektáros területen gazdálkodó fiatal borász is. Minél fiatalabban csöppen bele az ember a borászkodásba, annál tovább tud fiatal borászként élni.”
Forrás:
Szeged Ma
http://szegedma.hu