Ünnepélyes megemlékezés Törley Józsefrõl
[tn_4_bal.jpg]A Törley Pezsgõpincészet január 9-én ünnepelte névadója születésének 150. évfordulóját a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban megrendezett századfordulós sanzon esttel. A meghívott vendégeket Törley Józsefre emlékezve az akkori idõben divatos szerzõk kupléit, verseit a Törley Szalon szervezésében Bencze Ilona és Hûvösvölgyi Ildikó színmûvészek adták elõ Neumark Zoltán zongoramûvész kíséretével. A mûsort követõen a Chevalier Törley Pezsgõrend tagjai ünnepélyesen megkoszorúzták Törley József mellszobrát. A megemlékezést egy pezsgõs koccintás tett teljessé.
Törley József hivatástudata és újításai mellett híres volt a mûvészetek pártolásáról is. Ennek szellemében az általa alapított és máig nevét viselõ pezsgõpincészet fennállásának elmúlt 125 évében számos zenei, képzõmûvészeti, irodalmi és egyéb mûvészeti esemény megvalósulását segítette elõ. A jubileumi év alkalmából elkészült a Törley Pezsgõpincészet történetét bemutató kiállítás 2008. március 9-éig naponta 11-19 óráig tekinthetõ meg a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban.
Törley József életérõl röviden
Törley József Szabadkán, 1858. január 10-én, immáron 150 éve született, Törley Bálint bácskai gazdálkodó harmadik fiaként. Tanulmányait Grazban kezdte és a pezsgõkészítés fortélyait megtanulva megalapította elsõ saját gyárát a pezsgõ õshazájában a franciaországi Champagne fõvárosában, Reimsben.
Törley József egyik alapbor beszerzõi körútján jutott el Budafokra és felismerte a pezsgõgyártásra oly alkalmas adottságokat. A felismerést tett követte, és 1882-ben Magyarországra telepíti reimsi gyárát. A „Törley József és Társa” céget 1882 augusztus 1-én jegyzik be a budapesti cégbíróságon. A termelés francia gépekkel és francia szakemberekkel rövidesen megindult.
1890-ben Törley József gyárát áthelyezte arra a területre, ahol részben ma is mûködik, az Anna utcába, egy hatalmas 20.000 m2 alapterületû pincerendszert létesítve. Gyárát a legmodernebb gépekkel szerelte fel. Magyarországon elsõként vezette be a fagyasztásos seprõtelenítést. Az üzemben vagonemelõ, gõzgépek, villanymotorok, felvonók, mûködtek. Az európai pezsgõgyárak között a legkorszerûbbek közé tartozott. A gyár töretlen fejlõdését támasztja alá, hogy 1905-ben az évi termelés már megközelíti az 1.000.000 palackot.
A 25. jubileumi évfordulót nem sokkal élte túl, 1907-ben a belgiumi Ostendeben, perforált vakbélgyulladásban halt meg.