Ultimátumra demonstráció – botrány a borvidéken
Levelet kaptak az elmúlt napokban a felszámolás alatt álló, volt Egri Szõlõ-Bor Szövetkezet tagjai, akik ma már az Egervin-jogutód Integrált Borgazdaság Zrt. hitelezõi. E szerint a tagokkal tavaly õsszel kötött, ám ténylegesen csak 2008. december végétõl élõ tartozás-átvállalási szerzõdés alapján „a tulajdonviszonyok rendezése” miatt a hitelezõ termelõk tulajdonába, rendelkezésre bocsátják a tartozás fejében az õket megilletõ bort. Erre vonatkozóan adás-vételi szerzõdést kötnek, melyet mellékelve és aláírva három napon belül vissza kell küldeniük az érintettnek.
Cserébe a cég „jószolgálati viszony” keretében térítésmentesen tárolja és kezeli a hitelezõ termelõk tulajdonába került bort 2009. december 31-ig, vagy azt nyolc napon belül elszállíthatja az érintett.
A most felajánlott szerzõdés alapján a termelõk megbízást adhatnak a telephelyrõl csak adóraktáron keresztül kivihetõ bor értékesítésére. Az adásvételi szerzõdés értelmében a termelõ által leadott szõlõfajtától függetlenül fennálló tartozást elosztották a cég által megszabott árral – a minõségi fehér 252, a minõségi vörös 288, a Bikavér-alap pedig 312 forint literenként – és az így kapott bormennyiséget kínálja elvitelre az Integrált Zrt. A szerzõdõk ezt követõen lemondanak minden követelésükrõl.
Nem létezik jó döntés
– Felmerül azonban a kérdés: miért nem vállal automatikusan értékesítési kötelezettséget a zrt. az egyoldalúan beárazott borra? Ha már mindenáron borba kell ki- vagy átmenteni a tulajdont egy esetleges felszámolás esetére, akkor úgy járt volna el korrekt módon a zrt., ha – a teljes árlistát mellékelve – folyó-, illetve palackozott borból is választhatna a termelõ – jelentette ki a termelõi érdekeket képviselõ Tarsoly József egri hegybíró.
Szerinte nem tisztázott az sem, hogy mi lenne a december 31. után is helyben maradó készlettel, lévén adóraktár csak adóraktárnak adhat át bort. Így aki ilyennel nem rendelkezik, az nem is hozhatja el a bort. A jövõ évtõl pedig nyilván tárolási és kezelési költség is terhelné az adott tételeket.
A szövetkezet felszámolása már zajlik, de az sem zárható ki, hogy az Integrált Borgazdaság Zrt. is hasonló sorsra jutva magával ragadja a termelõk jussát – vélekedett Tarsoly. Szerinte ez a levél értelmezhetõ egyrészt ultimátumként, másrészt a csõd elõtti utolsó lehetõségként is. A társaság vezérigazgatójának január végi, számára elküldött tájékoztató levele alapján ugyanis úgy tûnik, a zrt. esetében is számolni kell a felszámolással.
– Ebben a helyzetben tehát nem lehet jó döntést hozni – mutatott rá a hegybíró –, csak jobbat vagy rosszabbat attól függõen, hogy kinek milyen lehetõségei vannak a borértékesítés terén, illetve hogyan alakul az Integrált Borgazdaság Zrt. további sorsa. Természetesen mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mit választ.
Elfogadni és elutasítani is kockázatos
Ha nem fogadja el az új ajánlatot, akkor továbbra is a tavaly õsszel aláírt tartozásátvállalási szerzõdés marad érvényben és reménykedhet, hogy ez év végéig megkapja a pénzét. Azonban ha közben felszámolják a zrt.-t, akkor a felszámoló elõször a biztosítékkal rendelkezõ bankokat elégíti ki, és csaknem biztos, hogy a termelõ végképp nem jut a pénzéhez. Ha aláírja a szerzõdést és vállalja, hogy a jelenlegi piaci ár 2-3 szorosáért borkészlet-tulajdonossá válik, akkor két lehetõsége van. Vagy adóraktáron keresztül nyolc napon belül elhozza a jussát – feltéve ha van hol tárolnia, majd pedig értékesíteni tudja azt –, vagy helyben hagyva, tároltatva a tulajdonába került bort szerzõdik az Integrált Zrt.-vel és reménykedik, hogy év végéig hozzájut a pénzéhez. Ezt a bort viszont már nem érintené az esetleges felszámolási eljárás.
– Azt ugyanakkor már csak csendben kérdezem: hogyan alakultak ki ezek a magasnak tûnõ borárak, hiszen immár harmadik éve a termelõk hiteleznek a zrt. részére kamat és mindennemû kezelési költség nélkül. Arcátlannak érzem, hogy még így is keresni akar a cég az érintetteken – tette hozzá a hegybíró.
Hitelezõi ülés és demonstráció
Tarsoly József szerint március 6-án pénteken 15 órától az egri városháza dísztermében tartandó hitelezõi ülésen a termelõi kör lehetõséget kíván teremteni az érintett cégek képviselõinek felelõsségük tisztázására és álláspontjuk kifejtésére. A térség országgyûlési képviselõi, valamint a város és a borvidék vezetõi is meghívást kaptak erre a fórumra.
– Úgy tudni, ezen a napon az elkeseredett és mindenre elszánt termelõk figyelmeztetõ demonstrációt szerveznek az Integrált Borgazdaság Zrt. bejáratainak teljes lezárásával, amely akár teljesen megbéníthatja a cég mûködését – fûzte hozzá a hegybíró.
Mint ismeretes, az Egri Szõlõ-Bor Szövetkezetet 2004 õszén alakult 1050 taggal. A 2008 õszén kötött tartozásátvállalási szerzõdéssel mintegy 300 millió forint kifizetését vállalta át az Integrált Borgazdaság Zrt., ezt követõen döntött a szövetkezet közgyûlése a megszûnésrõl. Ennek értelmében vállalták, hogy az összes tartozás negyven százalékát 2008 december 31-ig kifizetik, a többit 2009 december 31-ig rendeznék. Eddig azonban – állítja Tarsoly – még egyáltalán nem fizettek.
Forrás:
Heol.hu
http://www.heol.hu