Újra van szõlész-borász képzés Balatonbogláron
Egy nappali és egy levelezõtagozatos osztállyal kezdték újra a szõlész-borász képzést egy balatonboglári szakközépiskolában. – A nagyüzemi szõlõ- és bortermelést és a családi pincészeteket is sújtó szakemberhiány halaszthatatlanná teszi, hogy a gyakorlatorientált, úgynevezett duális képzés keretében jó felkészültségû munkaerõvel erõsítsük az ország negyedik legnagyobb borvidékét – érvelt az újraindult képzés mellett Szamosi Lóránt.
A Siófoki Szakképzési Centrum fõigazgatója azt kérte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei vezetõitõl: javasolják a földmûvelésügyi tárcának, hogy a szõlész- és borászképzésben részt vevõk kapjanak a tanulmányaikhoz állami támogatást, ösztöndíjat, a szõlész-borász legyen hiányszakma. Ezt egyebek közt az is indokolja, hogy a borágazat fejlesztésére szánt 44 milliárdos pályázati támogatásból megvalósuló kapacitásbõvítés jól felkészült szakemberek nélkül nem valósulhat meg. Szamosi Lóránt szerint az alapképzés mellett érettségire épülõ gasztronómiai elit-, benne sommelier- (borszakértõ-) képzésre is szüksége lenne a balatoni vendéglátásnak, a turisztikailag frekventált éttermeknek, pincészeteknek.
Már most érzékelhetõ, hogy a munkaerõpiac jól reagál majd az újraindult képzésre, mondta el lapunknak Balogh Krisztián, a balatonboglári Mathiász János Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatója. Bujdosó Ferenc balatonlellei borász – aki a felnõttek részére indított képzés hallgatóinak heti 15 órás gyakorlati képzéséért felel, illetve a gyakorlati oktatásban is részt vesz – pedig úgy fogalmazott: mivel a borászutánpótlás ma már nem feltétlenül oldható meg családon belül, szükség van kívülrõl jövõ szakemberekre is.
Forrás:
magyar idõk
http://magyaridok.hu