Újabb perek indulhatnak
Tizennégy Somló hegyi szõlõ- és bortermelõ indított pert a MAL Zrt. ellen a Fõvárosi Bíróságon, ami ma a bizonyítási eljárással folytatódik. A keresetlevél szerint 2010. október 4-én az ajkai timföldgyár kolontári tározójából kiömlõ vörösziszap egészen a Veszprém megyei – a szõlõ- és bortermelésérõl ismert – Somló hegyet övezõ 8-as út aljáig folyt el. Ott szétterült az alacsonyan fekvõ mezõgazdasági területeken, majd a száradó vörösiszapból fennmaradó lúgot és nehézfémeket is tartalmazó por a hegy szõlõültetvényei felé terjedt. A felpereseket a katasztrófa válságos helyzetbe hozta, mivel EU-s és állami támogatással, pályázaton és támogatási kérelmek alapján ötmilliárd forintos beruházást akartak együttesen megvalósítani.
Jelenleg azonban nem tudható, hogy a káresemény folytán milyen fokú lesz a talaj, a víz és a szõlõtermés szennyezettsége. Beláthatatlan továbbá, hogy a gazdákkal kapcsolatban álló üzleti partnerek, kereskedõk „tudatában milyen mértékû negatív hatásokat vált ki a katasztrófa”, mely a somlói bor keresletére alapvetõen negatív hatást gyakorolhat. Ha Magyarország legkisebb történelmi borvidékének bármely részét eléri a szennyezés, úgy attól kezdve a köztudat a hegy minden részére kiterjeszti a szennyezettség tényét. Ezzel ellehetetleníti a mezõgazdasági termelést, így a mintegy 449 millió forintért vásárolt termõföldek és termelõeszközök értékesítését is – áll a keresetlevélben. A pezsgõ-és bortermelés meghiúsulása pedig együtt járna az egész beruházás csõdjével. A gazdák arra kérték a bíróságot, hogy biztosíték adásaként kötelezze a MAL-t arra, hogy a tulajdonában lévõ egyes ingatlanokra és egyéb vagyontárgyakra jelzálogjogot jegyezzen be a felperesek javára.
Már idén, az év elején várható ítélet egyes, a MAL Zrt. ellen indított polgári peres ügyekben – mondta lapunknak Magyar György ügyvéd, akinek irodája 700 ügyfelet képvisel és jelenleg 56 perben mûködik közre a Fõvárosi Bíróságon. Ha megteremtõdik a jogalap, vagyis a bíróság megállapítja a MAL Zrt. felelõsségét, akkor akár újabb perek is indulhatnak. Magyar György elmondta: irodája kategorizálta a katasztrófában érintett ügyfeleket, így elsõdlegesen azokra koncentrálnak, ahol a családban haláleset, illetve súlyos személyi sérülés történt.
Megszûnt a szûrõközpont
Megszûnt a vörösiszap-katasztrófa után felállított Kormányzati Egészségügyi Szûrõközpont január 1.-vel Devecserben – jelentette be Nagy Zoltán, az intézmény vezetõje tegnap. A létesítményben annak létrehozása, 2010. december 15. óta több ezer megelõzõ szûrõvizsgálatot végeztek el Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely lakóin kívül Somlójenõ, Tüskevár, Apácatorna és Kisberzseny lakosain. Az elvégzett vizsgálatok nem mutattak ki a vörösiszap-katasztrófával összefüggõ, hosszan ható egészségi problémákat – tette hozzá Nagy Zoltán.
Forrás:
NÉPSZAVA online
http://www.nepszava.hu