Újabb fejlemények a moldáv és a grúz italok oroszországi tilalmával összefüggésben
A határozat indoklása szerint több bormintában mérgezõ peszticideket találtak, és ez káros lehet a fogyasztók egészségére. A moldáv és grúz termékeket akkor is tilos behozni, ha azok harmadik országból, az ottani hatóságok által kiállított igazolásokkal ellátva érkeznek. A termelõk és az importõrök számos jogi lépéssel is próbálkoztak, több szövetség is bejelentette, hogy bírósághoz fordul, s megpróbálja a szerintük jogilag megalapozatlan tilalmat hatálytalanítani. Szakértõk arra is utalnak, hogy a döntés egyértelmûen politikai indíttatású, és az Oroszország WTO-belépésével kapcsolatos negatív moldáv, illetve grúz állásponttal függ össze.
A már több hónapja tartó zavaros helyzet legújabb fejleménye, hogy a Fogyasztóvédelmi Szolgálat moszkvai területi igazgatósága a napokban bejelentette, a korábban Moszkvába szállított moldáv és grúz eredetû konyakot, bort és boralapanyagot meg kell semmisíteni.
A rendelkezés szerint valamennyi, az ügyben érintett vállalkozásnak a hatóság részére be kell mutatnia azt a tervet, amely alapján sor kerül a termékek megsemmisítésére. Amennyiben a hatóság nem fogadja el az intézkedési tervet, az adott cég mûködési engedélyét azonnal bevonják. A moszkvai döntést követõen várható, hogy más régiók is élnek hasonló eszközzel.
A hatósági körlevél komoly aggodalmat okozott a piaci szereplõk között. A korábbi tiltó rendelkezések meghozatala után (amelyeket egyébként az ügyben nyilatkozó jogászok kivétel nélkül törvénytelennek minõsítenek), az üzemek többsége nem hagyott fel a moldáv és grúz alapanyagból készített termékek árusításával. A nagykereskedelmi cégek többsége sem semmisítette meg az elvileg erre ítélt árut, csupán beraktározták azt, és azóta is várják az események esetleges kedvezõ alakulását. Szakértõi becslések szerint csak a moszkvai nagykereskedelmi raktárakban mintegy 60 millió USD értékû árut (kb. 25-30 millió palack) tárolnak.
A mostani intézkedés végrehajtása is kétséges, mivel a Szolgálatnak nincs elegendõ eszköze az ellenõrzések szigorítására. Az egyik legvalószínûbb változata az eseményeknek az, hogy a betiltott borok elõbb-utóbb új címkét és palackot kapnak, és mint chilei vagy argentin áru jelennek meg a piacon. Ez ugyan többletköltségekkel jár, de még mindig olcsóbb megoldás a kereskedõk számára, mint a megsemmisítés, vagy a korábban már reális lehetõségként szóba jött re-export.
Forrás:
FVM
http://www.fvm.hu