Új WHO stratégia a fiatalkori ivászat kezelésére
Az elõtanulmány, melynek két éven belül kell elkészülnie, az államok számára ajánlott nemzeti intézkedéseket is tartalmazza majd. Ez vonatkozhat majd az alkoholos italok marketingjére, árképzésére és elosztására, valamint a közfigyelmet felkeltõ kampányokra.
A WHO 2003-ban hozta tetõ alá az elsõ globális, népegészségügyet érintõ egyezményt, mely a dohányt vette célba a cigarettás dobozokon elhelyezett erõteljesebb figyelmeztetésen és a reklámozás, szponzorálás korlátozásán keresztül. Egy évvel késõbb a növekvõ mértékû elhízást okozó rossz étkezési szokások ellen hirdetett háborút.
Az alkohol évente 2,3 millió idõ elõtti elhalálozást okoz, mely az összes halálozás 3,7 százaléka a WHO adatai szerint. A túlzásba vitt italozással összefüggésbe hozhatók a közlekedési balesetek, öngyilkosságok, a bûnözés, az erõszak és a munkanélküliség is.
A dohány és a magas vérnyomás után az alkohol a harmadik a kockázati tényezõk sorában, melyekkel a fejlett országokban élõknek szembe kell nézniük. Szív- és érrendszeri betegségekhez, májzsugorhoz és rákbetegség kifejlõdéséhez vezethet az italozás.
Forrás:
hvg.hu
http://www.hvg.hu