Új borkategória-megjelölések a boroscímkéken
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) fõtitkára az MTI-nek elmondta: az új kategóriákat, amelyek a fogyasztók jobb, egyszerûbb és átláthatóbb tájékoztatását szolgálják, az európai uniós borpiaci reform második szakaszának hatályba lépésével vezették be Magyarországon.
A szakember emlékeztetett arra, hogy eddig Magyarországon négy borkategória létezett. Az úgynevezett védett eredetû bor meghatározott, történelmi tradíciójú termõhelyrõl származott, és elõírt minõségi paraméterekkel rendelkezett. Szintén a fogyasztók által elismert csúcskategória volt a meghatározott termõhelyrõl származó minõségi bor.
Tájbornak nevezték azt a kategóriát, amely egy-egy tájegységre vagy termõhelyre volt jellemzõ, ám jelentõs mennyiségben állították elõ. Asztali bornak pedig az a bor számított, amely nem volt köthetõ termõhelyhez, ám forgalmazása szintén nagy mennyiségben történt.
A továbbiakban bevezetik az oltalom alatt álló eredet-megjelöléses borkategóriát, amelybe tartozhat a védett eredetû bor, továbbá a meghatározott termõhelyrõl származó bor is. Ennek minõsége és jellemzõi alapvetõen vagy kizárólag egy adott földrajzi környezetnek és ahhoz kötött természeti tényezõkhöz köthetõek. Ez a minõség kizárólag az adott földrajzi területen, az ott termett szõlõbõl készülhet.
Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borkategóriába a meghatározott termõhelyrõl származó minõségi bor, valamint a tájbor kerülhet. Ebbe a kategóriába olyan különleges hírnévvel vagy egyéb jellemzõkkel rendelkezõ borok tartoznak, amelyek e földrajzi eredethez kapcsolhatók, és legalább 85 százalékban a földrajzi területen termett szõlõbõl készültek. A készítését az adott földrajzi területen végzik.
A földrajzi jelölés nélküli borkategóriába az asztali bor, a tájbor, valamint az úgynevezett minõségi bor szintén bekerülhet. Ebbe a kategóriába tehát lényegében minden bor besorolható.
Forrás:
Mûszaki Fórum
http://www.muszakiforum.hu