Új borászat Egerben: elkészültek az „érseki” szõlõ megmentéséért alapított Almagyar-Érseki Szõlõbirtok elsõ borai, a Lelkifröccs és a Lelkibéke
[tn_2_bal.jpg] Az érseki titok
Elõször 2007-ben, majd 2009-ben szüreteltük le a terület tulajdonosának kérésére az Almagyar-dûlõn, a rég elhagyott érseki birtokon szabadon termõ kékszõlõt és a bor a Csutorás Pincészet legkülönlegesebb bora lett mindkét évjáratban. A szõlõ és a bor nem csak kiváló tulajdonságai miatt, hanem azért is különleges, mert még az idõs szemtanúk sem tudták megmondani egyértelmûen, mi is a szõlõ fajtája, vajon kékfrankos vagy nagyburgundi. Csak azt tudták, hogy abban a bizonyos negyven évben is ez a bor volt az egri Borkombinát „repibora”.
Azt is tudtuk, hogy a szõlõt a 2009-es szüret után kivágják, így nem is volt kérdés, hogy a szõlõt meg kell mentenünk. Az életerõs csapvesszõkbõl végül 900 érseki oltvány kapott új életet, amely jövõre fordul termõre régi termõhelye közvetlen szomszédságában. Izgatottan várjuk az elsõ termést.
A szõlõt körüllengõ talányok és az új telepítés izgalmai miatt a bor Érseki Titokbor néven kerül palackokba.
Birtokos szerkezet Az érseki szõlõ megmentése új energiákat mozgatott meg bennünk: a szõlõ és a dûlõ adottságait ismerve törvényszerû volt a kivágott érseki melletti terület megvásárlása, majd az Almagyar-Érseki Szõlõbirtok megalapítása. Itt jelenleg 3,5 hektáron gazdálkodunk, másfél hektár régi telepítésû leányka mellett két hektáron új telepítésekkel dolgozunk. Itt van a 900 megmentett érseki oltvány, telepítettünk még 1000 tõ ménesi illetve lúdtalpú kadarkát és 2200 tõ olaszrizlinget Egerszalókról. Az Almagyaron kiválóan dolgozó, de kissé stresszes leányka háttértámogatására idén a már elfeledett, de honos fajtát, a mézesfehéret és ezerjót is telepítünk. A Csutorás Pincészet területeivel együtt 14 hektárról szüretelünk. Az Almagyar-Érseki Szõlõbirtok csúcsborai az Érseki Titokborok lesznek. Az Egri Csillag, a Lelkifröccs, a Lelkibéke és a Bevállalod? palackjaiban friss évjáratú és friss zamatú, jó testû és jól iható borokat kínálunk jó áron, melyekbõl összsen mintegy hatvanezer palack készül.
Miért az Almagyar? Nem véletlenül alapítottunk céget az Almagyarra: ez a dûlõ a szõlõmûvelésre és arra teremtetett, hogy esszenciálisan megmutassa, mit is tud az egri borvidék. Ez a sokszínû termõhely a kísérletezõ borász álma, ahol száz méterenként változik a föld, a klíma és a fajta szimbiózisa. A Bükkbõl jövõ hideg itt találkozik az Alföldrõl bejövõ meleg levegõvel, amely a szõlõnek kedvezõ légáramlatokat hoz létre. Az Almagyaron a talaj változatossága mellett lehet játszani a szintkülönbséggel is. Itt a leányka, a pinot noir, a menoir és a kékfrankos is megbízható minõséget ad minden évben, no és itt terem az érseki titka is. Emellett az Almagyar-domb Eger egyik legjobb és legszebb fekvésû dûlõje, minthogy a Nagy-Egeddel szemben fekszik.
A tõkék tövében Szeretnénk, ha ennek a bensõséges miliõnek minél többen részesei lehetnének, hisz a szõlõhöz és a földhöz ennél közelebb nem is lehet lenni. Hogy a látványt és a hely intimitását mindenki átélhesse, vendégváró helyeket is kialakítunk a szõlõtõkék között: az Érseki borozót, a borkempinget az akácok árnyákában és egy fakádas medencét is tervezünk.
Naturális borok Borainkat spontán erjedéssel, fahordós érleléssel készítjük. A borokat a lehetõ legtermészetesebb folyamatokon engedjük át, de szakértelemmel terelgetjük a fejlõdésüket, hogy a szõlõ legszebb értékeit és ízeit csalogassuk a palackba. A terroir-fajta-borász szentháromságában kiismertük dûlõink és fajtáink együttélését, mindig ott vagyunk, és azon vagyunk, hogy rajtunk ne múljon semmi. Az Almagyar-Érseki Szõlõbirtok naturális boraiban – ahogy a Csutorás borokban – az örökölt hagyományok és tudás mellett az új tapasztalatainkat is igyekszünk megfogalmazni.
Csutorás Ferenc, a borász „A nyolcvan éve alapított Csutorás Pincészet az elmúlt húsz évben több átalakuláson is keresztülment, hogy rátaláljunk az egri borvidék lényegére. Csutorás nagyapa a borvidék fõ fajtáira, a kékfrankosra, a leánykára, az olaszrizlingre és az ottonel muskotályra alapozta a borászatot. Most, húsz év borkészítéssel a hátam mögött, sok tanulással, tapasztalással, kudarcokkal és sikerekkel, egyre határozottabban körvonalazódik bennem a dûlõk és a fajták helye Egerben. Hiszem, hogy a kékfrankosra és a leánykára érdemes alapozni, de hiszek a kadarkában és az olaszrizlingben, valamint az itt jól bevált világfajtákban, a pinot noirban, a menoirban és a cabernet francban is.” (Csutorás Ferenc)