Új bor született Egerben: bemutatkozott az Egri Csillag
[tn_2_bal.jpg] Grõber Jenõ egri szõlõsgazda a múlt század elején alkotta meg az egri bikavért, hogy világosan megmutassa Eger sokszínû borvidékén termõ vörös borok szépségét, erejét s velejét. A jól csengõ név és a borvidék válogatott fajtáinak szabályozott házasítása meghozta a várt eredményt: a bikavérrel Eger felkerült a lassan globalizálódó világ vörösboros térképére.
Az egri fehér borok a vörösökhöz hasonlóan, lendületes savakkal és gyümölcsös zamatokkal adják vissza az itt honos fajták és a termõhely harmóniáját. Mégis, a rendszerváltás óta újra nagyon szép teljesítményt nyújtó bikavérek és egyéb vörösborok mellett a fehér borok nem kaptak kellõ figyelmet. Az egri borásztársadalom száz év elteltével ezért is látta elérkezettnek az idõt, hogy megkeresse az egri bikavér fehér párját.
A névadás és a névadó
A névpályázat ötlete tavaly februárban, a borászok éjszakáján pattant ki az egri borászok fejébõl. A pályázatot még tavaly februárban ki is írta az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa, a kiírásra 3149 névjavaslat érkezett. A borászok által felkért zsûri végül egyhangúlag választotta ki az Egri Csillag nevet Eger új márkanevének. Az eredményhirdetésre 2010 nyarán, a Bikavérünnepen került sor.
Egri Csillagok
Túl a névadáson, a nehéz, de izgalmas munka most következik, amikor mi, egri borászok 2011-ben elõször, majd évrõl évre összeállítjuk az egri borvidéket kifejezõ fehér borainkat. Az elfogadott és mindenkire kötelezõ termékleírás szerint az Egri Csillag a markáns kárpát-medencei fajtákra: az olaszrizlingre, a hárslevelûre, a leánykára, a királyleánykára, a zengõre és a zenitre épül, melyek a bor legalább 50 százalékát teszik ki, még az illatos fajták (pl. cserszegi fûszeres, zefír, irsai, tramini, ottonel muskotály) aránya nem érheti el a 30 százalékot.
Az elsõ csillagok:
A mai napon, az egri borok gáláján nyolc borászat mutatta be Eger új fehér házasítását, az Egri Csillagot:
a Balga Családi Pincészet,
Csutorás Ferenc,
Gál Lajos Pincészete,
a Gál Tibor Pincészet,
a St. Andrea Pincészet,
Tóth és Tóth Szõlõbirtok és borpince,
a Thummerer Pince és a
Varsányi Pincészet.
Bikavérünnep Egri Csillaggal
Immár a tizenötödik alkalom lesz az idén, hogy július második hétvégéjén borászok, szakácsok és több tízezer látogató veszi birtokba a Dobó teret. Eger egyik legvonzóbb turisztikai attrakciója, mely a bikavér és a gasztronómia fesztiválja, a tervek szerint idén nyáron már a fehér borok híveit is várja, a rendezvény várhatóan kibõvül az Egri Csillaggal.
A Bikavérünnep Eger zászlóshajójának, az egri bikavérnek a mustrája, melyen az Egri Hegyközség által zsûrizett borok vehetnek részt. A fesztivál rangját emellett az adja, hogy a borászatok egy-egy egri konyhával társulva, a borokhoz készített ételekkel várják a kóstoló közönséget.
Az egri borok gálájának látogatói az Egri Csillag mellett harminc egri borászat legkiválóbb borait kóstolhatták meg. Ott voltak Balga István, Bolyki János, a Chateau Wanda, Csutorás Ferenc, a Daróczi Nagy Pincészet, a Demeter Pincészet, a Dula Pincészet, Gál Lajos Pincészete, a Gál Tibor Pincészet, Hagymási József, Hangácsi Csaba, a Juhászvin Kft., a Korona Borház, a Kovács Nimród – Winery, a Kõporos – Simkó Zoltán, a Magiszter Borászat, az Orsolya Pince, az Ostoros – Novaj Bor Zrt.,
az Öt Évszak Bormûhely, Pók Tamás, Sike Tamás, Simon József, a St. Andrea Pincészet, Thummerer Vilmos, Tóth és Tóth Aldebrõ, Tóth Ferenc, a Varsányi Pincészet Kft. és Vincze Béla legszebb tételei.
Budapest, 2011. február 26.
Egri Bormíves Céh