Toszkán borszemle
[tn_2_bal.jpg] A folyamatosan fejlõdõ megmérettetés során a borok 19 különbözõ kategóriában szerepeltek. Amíg 1989-ben 317 mintát kóstoltak, addig 2010-ben már 467 pincészettõl, több mint 1300 tétel, került a pontozók elé. Idén 9 bizottság dolgozott, a következõ összetételben: öt borszakértõ, egy sommelier és egy borszakújságíró, a világ több pontjairól (Nagy-Britannia, Korea, Japán, Belgium, USA). Az 1364 mintából 960 mintát talált érdemesnek a zsûri arra, hogy a válogatásba kerüljön.
A borverseny elsõdleges célja, hogy a régió termelését népszerûsítsék mind az olasz, mind a világpiacon, valamint ösztönözzék a termelõket a minél magasabb minõség elérésére.
Tekintsük át az eredményeket röviden:
Régiók szerint
Firenze régió borainak 83,4%-a, Siena régiónak 90,7%-a került kiválasztásra.
Bortípusok szerint
A szalmaborok (vin santo) 87,5-a, a vörös borok 74,1%-a, a fehér borok 46,9%-a, a rosé borok 34,8%-a került a legjobbak közé.
Az olasz borbesorolási rendszer csúcsán lévõ DOCG borok 71,6%-át emelték ki a pontozók, míg a DOC borok 69,2 és az IGT borok 67,5%-át.
Érdekes adat, hogy a hölgyek és fiatalok bora kategóriában 103 borászat 217 borát emelték ki a bírák. A hölgyek borai fõleg Prato régióból, a fiatalok borai pedig fõleg a Livornói régióból kerültek ki.
A legutóbbi verseny alkalmával egy igen elõremutató célt tûztek ki maguk elé a szervezõk. A legjobbnak értékelt toszkán borokból egy kiadványt állítanak össze, amely nagy segítséget jelenthet a borkereskedelemben dolgozók számára eligazodni a toszkán borok világában.
A kiadvány mellett népszerûsítõ hadjáraton vesznek részt a kiválasztott borok.
Workshop keretében mutatkoznak be a borok Firenzében, majd Londonban és New Yorkban.
A düsseldorfi Prowein, a londoni Wine and Spirits Fair, a veronai Vinitaly, a bordói Vinexpo lesznek a következõ állomások, majd Shanghajban és Indiában is sor kerül egy-egy kóstoltatással egybekötött kóstolóra.