Törköly nélkül is jár a területalapú támogatás
Mennyiségben és minõségben is jó szõlõ termés várható, ám ez sem szerez felhõtlen örömöt a szõlõs és boros gazdáknak. A borérlelés során keletkezõ melléktermékek kötelezõ lepárlása és kivonása, egyebek mellett a törköly beszolgáltatása, elsõsorban a kisebb gazdaságokat állítja roppant nehéz feladat elé. Igaz, csak a 80 hektoliternél nagyobb mennyiséget termelõ gazdák kötelesek a törkölyt beszolgáltatni. Idén a becslések szerint 72 ezer tonna törkölyt kellene kivonni, ám a lekötött kapacitás az 50 ezer tonnát sem éri el.
Az MVH pályázatára eddig csupán három kelet-magyarországi szeszipari cég jelentkezett. A 22 hazai történelmi borvidék valamivel röbb mint fele, nagyjából tucatnyi fekszik valamelyik törkölyfeldolgozó üzem 150 kilométeres sugarában. A dunántúli borvidékek azonban jelentõs szállítási távolságra találhatók. Az MVH ezért egyszer már meghosszabbította a pályázat határidejét, de továbbra sem akadt új jelentkezõ. A Népszava értesülései szerint a mezõgazdasági hivatal ismét meghosszabbítja a pályázati kiírást. Egyes vélemények szerint akadhatnak olyan szeszipari cégek is, amelyek azért nem kívánnak pályázni, és esetleg nyerni, mert a kötelezõ átvételi árhoz, a tonnánként 7000 forinthoz képest alacsony a támogatás, illetve attól tartanak, hogy a Vám és Pénzügyõrség Országos Parancsnoksága (VPOP) valamint az MVH ellenõrizheti az adminisztrációs és jogszabályi elõírások betartását.
Az MVH illetékes szakemberei hangsúlyozták: félreértésen alapulhat a sajtónak az az értesülése, hogy az a gazda, aki nem teljesíti a törköly kötelezõ leadását, nem részesülhet a területalapú támogatásból. Természetesen hozzájuthat a neki járó összeghez akkor is, ha a szõlõfeldolgozás során keletkezõ melléktermékek leadását valamilyen okból nem teljesítette. Ugyancsak jogosult az exporttámogatás igénybevételére is. Kétségtelen, hogy nem élhet a magántárolás, szõlõelõkészítés és a mustok természetes alkoholtartalmának növelése után igényelhetõ támogatásokkal.
A soproni borvidék három legjelentõsebb pincészete szerzõdést kötött a kunfehértói Arany Kapu Rt.-vel a törköly elszállítására – mondta lapunknak Molnár Tibor, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke, az egyik érintett pincészet társtulajdonosa. A szállítási költségek miatt azonban még a tonnánként 7000 forintos átvételi ár mellett is veszteséges lesz a törköly leadása – állította a szakember. A három vállalkozás adja a soproni borvidék 1500 vagonnyi szõlõtermésének egyharmadát. A kistermelõk azonban képtelenek menetrendszerûen annyi törkölyt összegyûjteni, amennyit elvinne a vállalkozó egy fuvarral. Molnár úgy vélte, a törköly \”túltermelés\” hosszabb távon megszûnhet, mert az olcsó és állandó, elfogadható minõségû chilei, argentin, ausztrál bor versenyét sok magyar pincészet nem bírja majd. A Brüsszelben szentesített 93 ezer hektáros hazai szõlõterület néhány éven belül akár egyharmadával is csökkenhet.
Forrás:
Népszava
http://www.nepszava.hu