Tolna megye: Az idén nem szabad megspórolni a laborvizsgálatot
A termelõkkel beszélgetve kiderült, hogy általában a saját bevált módszerüket követik a borkészítés idõszakában. Van aki hosszabb ideig tárolja a ledarált szõlõt a kádon, és csak \”tükrös\” állapotban tölti át a bort a hordóba, van aki ezt a mûveletet lerövidíti. Az idei évben azonban nem szabad a bevált tapasztalatokra hagyatkozni, rutinszerûen borászkodni, állítják a szakemberek.
– Az elsõ derítések, fejtések ideje elérkezett -, mondta Módos Ernõ borász. Az idei korai fejtésekre azért van szükség, mert a szüret idején szinte kánikulai meleg volt, így a szõlõ szedésénél már megkezdõdött az oxidáció. Korai fejtéssel, határozott kénezéssel meg lehet, sõt meg is kell állítani a további oxidációt. Az idei borok testesek, színanyagban gazdagok, tehát érdemes odafigyelni rájuk, mert akár egy csodálatos évjárat tanúi is lehetünk. A jelenlegi borászkodás minden eddiginél nagyobb figyelmet igényel. Az elsõ fejtés elõtt el kell végeztetni a laboratóriumi vizsgálatokat. A vörös boroknál 30-35 mg/liter kénes-savval történjen a kezelés. A fehérboroknál a deritonos (sokféle erre alkalmas készítmény van) kezelés az ajánlott, 50-100 gr/hl adagokban, a megfelelõ elõkészítés után. Sok bosszúságot okozhat a magas cukor, ha ez a szint nem haladja meg a 3-5-8 grammnyit, akkor érdemes kénnel lefojtani a bort, hogy ne induljon be ismét az erjedés, ha viszont a mustban lévõ cukorszint meghaladja a 15 maligánfokot, akkor inkább hagyjuk ismét forrni a bort, amit elõsegíthetünk különbözõ élesztõkkel, illetve gondoskodni kell a megfelelõ hõmérsékletrõl is, hogy ez a folyamat minél gyorsabban végbe menjen.
Richter Lászlóné, a szekszárdi Borlabor vezetõje szerint, az elsõ fejtések elõtt legalább a négy alapvizsgálatot – alkoholszint-, savszint-, kén- és illóanyag-mérést – el kell végeztetni. Az idei meleg idõjárás miatt a legtöbb pincében az erjedés idején is magasabb volt a hõmérséklet, mint az ideális lett volna, mondta a szakember, ezért gyakrabban fordul elõ a laboratóriumi vizsgálatok során magasabb illóanyag. Az is tapasztalat, hogy a savakat több alkalommal kell pótolni, mint egy átlagos évben. Nem kell félni a kénezéstõl, mondta Richter Lászlóné.
Forrás:
Tolnai Népújság
http://www.tolnainepujsag.hu