Tokaji Dukát: Jön Tokaj-Hegyalja helyi pénze
Tokaj-Hegyalján a helyi pénz bevezetésének a gondolta már a 2013-as BOR-VIDÉK Tokaj Hegyalja Nemzeti Programban is szerepeltet, azonban az ÉMOP-2.1.1-F14-es Kiemelt Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése címû projekt üzleti marketing részébe illeszkedve, 2015 õszéig kerülhet megvalósításra az elképzelés.
– A Tokaji Dukát egy történelmileg és talán gazdaságilag is összetartozó régiót foghat egybe, ezen túl képes lehet erõsíteni a térség turisztikai jelentõségét, nemzetközi ismertségét, de talán a legfontosabb, hogy a helyi termelõket, kereskedõket szolgáltatókat képes lehet összekötni és a helyben keletkezett tõkének egy részét helyben tartani. Ehhez persze nem elég létrehozni magát a rendszert, hiszen az nem lehet sikeres az érintett önkormányzatok, a vállalkozók és az itt élõk támogatása, tenni akarása nélkül. A helyi pénz csak akkor mûködik ha a közösség akarja és elfogadja azt – mondta el a HegyaljaInfonak dr. Horváth Tibor projektigazgató, aki a Hajdúnánáson már sikeresen bevezetett helyi pénzt, a Bocskai Korona bevezetését is irányította.
A helyi pénz kapcsán már most nagy az érdeklõdés, pedig azt hivatalosan csak szeptember 5-én a Mádi Furmint Ünnepen mutatják be. Az eddigi fórumokon és kitelepüléseken azonban már láthatta a lakosság, a vállalkozói szféra is nyitottnak tûnik a kezdeményezés kapcsán.
Miért éppen Dukát?
Tokaj-Hegyalja helyi pénzének nevérõl a térség 27 településének vezetõi és a közösségi médián keresztül szavazók döntöttek, a számos lehetõség közül (többek közt: Tokaj Pénze, Rákóczi Korona, Tokaji Tallér) a Tokaji Dukátra voksoltak. Történelmi háttere is van azonban: a Rákóczi-szabadságharc idején Hegyalján vezettek már be saját pénzt, amibõl a legértékesebb a Dukát volt. Abban az idõszakban mindez összefort a közösség erejével és függetlenségével szellemi és anyagi értelemben egyaránt.
A helyi pénz a forint papír címleteit képezi le, tehát 500, 1000, 2000, 5000, 10000 és 20000-es címletekben jelenik meg, a „bankjegyek” pedig Hegyaljához kötõdõ személyeket ábrázolnak majd. A dukátot névértéken lehet majd váltani, tehát egy Tokaji Dukát egy Forintot ér majd.
– A tervek szerint szeptember végéig megtörténik az elsõ hivatalos kibocsátás. A helyi pénz használói ezt követõen az elfogadóhelyeken – boltok, üzletek, piacok, szolgáltatók – vásárolhatnak, de a megbízási, vállalkozási díjak, önkormányzatoktól függõen közszolgáltatások is fizethetõek lesznek helyi pénzben és a vállalkozók is vásárolhatnak egymástól. Gyakorlatilag hasonlóan mûködik mint a Forint, viszont folyamatosan helyben marad. Terveink szerint sokan lesznek olyan elfogadó helyek is akik termékeik és szolgáltatásaik árából a Tokaji Dukát használóinak kedvezményeket nyújtanak, ezt pedig az üzletekben elhelyezett elfogadó helyi matricával fogják jelezni – tette hozzá a projektigazgató.
A pénz kapcsán azt ígérik, hogy ha valaki már nem akarja használni a Dukátot, akkor azt bármikor szabadon vissza is válthatja azt forintra. A csatlakozási lehetõséggel pedig folyamatosan keresik a hegyaljai vállalkozókat, a rendszerhez bárkinek lehetõsége lesz késõbb is kapcsolódni.
Forrás:
Hegyalja.info
http://hegyalja.info